Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 1 listopada 2018, 11:30

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Nie taki dziki był ten Dziki Zachód – Red Dead Redemption 2 kontra fakty

Red Dead Redemption 2 pełne jest realistycznych detali i dopieszczonych szczegółów w skali mikro, ale czy równie wiernie ukazuje świat w skali makro? Czy gra dobrze przedstawia realia Dzikiego Zachodu z tamtych czasów?

Rewolwer i melonik

Kowboj bez kapelusza jest jak konsola bez pada! Arthur Morgan w Red Dead Redemption 2 już od pierwszych przerywników filmowych wygląda jak model z reklamy słynnej marki papierosów w biało-czerwonych pudełkach. Do podnoszenia przypadkowo upuszczonego kapelusza służy dedykowany przycisk, a gra przewiduje osobne zestawy animacji w cut-scenkach – zależnie od tego, czy mamy coś na głowie, czy nie.

Arthur Morgan przypomina bardziej gwiazdę filmową niż bandytę z tamtego okresu, ale dzięki personalizacji możemy znacznie zmienić jego wygląd. - 2018-11-01
Arthur Morgan przypomina bardziej gwiazdę filmową niż bandytę z tamtego okresu, ale dzięki personalizacji możemy znacznie zmienić jego wygląd.

Billy the Kid na swoim jedynym zdjęciu. W oczy rzuca się wyświechtany kapelusz.

Ikoniczny kształt kapelusza typu stetson to jednak kolejny wymysł filmów z Hollywood. Prawdziwy kowbojski kapelusz powstał z modyfikacji meksykańskiego sombrero, bo pierwsi pasterze krów to właśnie pochodzący z tego kraju vaqueros (po hiszpańsku: kowboj). Swoim kształtem przypominał później nakrycie głowy amiszów i posiadał sporo kolorowych ozdób. Takie kapelusze były jednak bardzo niepraktyczne podczas jazdy konnej, bo łatwo spadały pod wpływem wiatru, a w przypadku strzelaniny oznaczały właściciela jako wyraźny cel. Na Dzikim Zachodzie niezwykle popularne były więc meloniki z minimalnym rondem, które widać chociażby u Butcha Cassidy na zdjęciu poniżej. Billy the Kid z kolei na swojej jedynej fotografii pozuje w jakimś podeptanym cylindrze (zob. miniaturkę obok).

W Red Dead Redemption 2 w pewnej formie melonika paraduje natomiast członek gangu Dutcha – Javier. Dzięki ogromnym możliwościom personalizacji bohatera Arthur może ubrać praktycznie każdy rodzaj nakrycia głowy z tamtych czasów. Tylko od nas zależy, czy upodobnimy go do gwiazdy z westernu, czy też nie tak ikonicznego, ale bardziej autentycznego rewolwerowca z Dzikiego Zachodu.

Francja – elegancja! Jedni z najsłynniejszych bandytów Dzikiego Zachodu. Po prawej siedzi Butch Cassidy, po lewej Sundance Kid. To oczywiście pseudonimy znanych rewolwerowców. - 2018-11-01
Francja – elegancja! Jedni z najsłynniejszych bandytów Dzikiego Zachodu. Po prawej siedzi Butch Cassidy, po lewej Sundance Kid. To oczywiście pseudonimy znanych rewolwerowców.

Pokerowa zagrywka

W westernach gra w karty często była głównym zajęciem w saloonach i zwykle prowadziła do większej lub mniejszej zadymy wśród wyzywających się od oszustów hazardzistów. W grze Red Dead Redemption 2 jest z kolei jedną z aktywności pobocznych. Miły przerywnik pomiędzy misjami, strzelaninami i podróżami konno przez pół kraju.

Poker w Red Dead Redemption 2 odgrywa zdecydowanie mniejszą rolę niż w rzeczywistości. Może w trybie online pojawią się jakieś turnieje?

W rzeczywistości gra w karty na Dzikim Zachodzie była całkiem poważnym zajęciem. W pokera grali nie tylko utracjusze i zawodowi oszuści, ale i profesjonalni gracze, którzy mieli status zawodników sportowych. Lokalne saloony często organizowały prawdziwe turnieje karciane z nagrodami. „Dziki Bill” Hickok został w 1979 roku wpisany na Pokerową Listę Sław w Las Vegas jako jeden z najlepszych i najsłynniejszych graczy w historii.

DEAD MAN’S HAND

„Dziki Bill” Hickok słynął z tego, że panicznie bał się zginąć od kuli w plecy. W saloonach zawsze siadał tyłem do ściany. 1 sierpnia 1876 roku w mieście Deadwood Hickok namówił pijanego i przegrywającego Jacka McCalla, żeby ten wstał od stołu, oferując mu pieniądze na śniadanie.

Na drugi dzień Hickok znowu zamierzał grać, ale miejsca przy ścianie były zajęte. Prosił o zamianę, jednak nikt nie chciał się na nią zgodzić. Gdy ostatecznie usiadł na krześle, Jack McCall podszedł do niego i strzelił mu w tył głowy, najprawdopodobniej obrażony za noszące znamiona jałmużny śniadanie.

W ręce martwego Billa znaleziono karty: dwa czarne asy i dwie czarne ósemki. Układ ten po dziś dzień nazywa się „Dead Man’s Hand” i na stałe zagościł w popkulturze. Taki zestaw kart występuje m.in. w grze Fallout: New Vegas i The Walking Dead: A New Frontier, nazwa ta pojawia się też w karciance Hearthstone.

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

5 powodów, dla których musisz zagrać w Red Dead Redemption 2 na PC
5 powodów, dla których musisz zagrać w Red Dead Redemption 2 na PC

RDR2 w końcu zostało oficjalnie zapowiedziane na komputery PC. Oto pięć powodów, dla których pecetowcy powinni zapoznać się z jedną z najlepszych gier tej generacji. Nawet jeśli znają ją już z konsol.

Siedem wynalazków rewolucji przemysłowej, które zmieniły świat
Siedem wynalazków rewolucji przemysłowej, które zmieniły świat

Rewolucja przemysłowa to epoka, która w stosunkowo krótkim czasie zdołała zmienić niemalże każdą dziedzinę życia – głównie za sprawą szeregu przełomowych wynalazków, które odmieniły sposób produkcji i doprowadziły do urbanizacji na szeroką skalę.

Sandbox dla dorosłych. Jak Red Dead Redemption 2 stawia na realizm
Sandbox dla dorosłych. Jak Red Dead Redemption 2 stawia na realizm

Realistycznie oddany świat to fundament dobrej historii i klucz do zdobycia serc graczy. Dlaczego Red Dead Redemption 2 i Kingdom Come robią to w świetny sposób? I dlaczego są przez to trudniejsze w odbiorze?