Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 24 lutego 2020, 14:01

autor: Patryk „PefriX” Manelski

MMOholik zagubiony w świecie fantasy. Nie pogardzi dobrą książką lub serialem.

Tutaj nie obrażą twojej mamy. Gry, w których gracze są dla siebie... mili!

Wbrew pozorom istnieją produkcje, w których grające wraz z nami osoby potrafią coś więcej niż tylko obrzydzać nam rozgrywkę. Podpowiadamy, w których tytułach można bawić się bez ciągłego wysłuchiwania obraźliwych tekstów o naszych umiejętnościach.

Nie będzie chyba dla nikogo zaskoczeniem stwierdzenie, że pozycje sieciowe rządzą się swoimi prawami. Przede wszystkim w znacznej ich części w mniejszym lub większym stopniu uzależnieni jesteśmy od innych graczy. Ci z kolei bywają... różni, przez co nasze doświadczenia z daną produkcją mogą być dalekie od przyjemnych. Społeczności niektórych gier zostały już w całości zaszufladkowane jako toksyczne, co często odstrasza innych od zabawy.

W poniższym zestawieniu przedstawiamy pozycje sieciowe, które uznawane są za wolne od złośliwości, wulgaryzmów i wzajemnego obrzucania się błotem. Pamiętajcie jednak, że nie ma żadnego dobrego wskaźnika poziomu „bycia miłym”, dlatego ciężko jednoznacznie wytypować tytuł, w którym gracze są dla siebie najbardziej przyjaźni. Ponadto w każdym stadzie może trafić się czarna owca. Traktujcie zatem tę listę raczej poglądowo. Sama kolejność naszych propozycji również jest mocno subiektywna i nie należy się nią sugerować.

Warto jednak wiedzieć, że są też w sieci gry, w których człowiek człowiekowi wcale nie jest wilkiem! Przed Wami 11 tytułów, w przypadku których powszechne jest przekonanie, że mają miłą społeczność.

AKTUALIZACJA (02.2020)

Liczba gier, w których członkowie społeczności zachowują się kulturalnie i odnoszą do siebie przyjaźnie, rośnie. Postanowiliśmy zatem rozszerzyć zestawienie o dwie produkcje, w których rzeczywiście można liczyć na innych graczy bez obaw, że zostanie się wdeptanym w ziemię za swoją niewiedzę. Pamiętajcie jednak, że możecie mieć akurat pecha i natrafić na kogoś, kto stanowi wyjątek od reguły.

Znasz grę, która pasowałaby do tego zestawienia? Napisz o niej w komentarzu. Być może dzięki Tobie ktoś znajdzie pozycję dla siebie.

Heroes of the Storm

  1. W skrócie: odpowiedź Blizzarda na popularność LoL-a i Doty 2
  2. Gatunek: MOBA
  3. Model płatności: free-to-play

MOBA Blizzarda nie dała rady przebić konkurencji w postaci League of Legends czy Doty 2. Niemniej wyróżnia się na ich tle nieco inną społecznością, przynajmniej jak na standardy gatunku. Wynika to jednak nie do końca z faktu, że osoby grające w Heroes of the Storm są po prostu miłe.

W tym konkretnym przypadku na zmniejszenie toksyczności wpływają przede wszystkim rozwiązania systemowe, jakie wprowadził Blizzard. Uzależnienie powodzenia rozgrywki od współpracy całej drużyny, wspólne punkty doświadczenia, niemożność „nafeedowania” jednej postaci – wielu osobom te akurat elementy mogą przeszkadzać w grze MOBA. W HotS-ie działają jednak idealnie, jeśli chodzi o skłonienie graczy do kooperacji.

Dochodzi do tego również brak globalnego czatu. Nie ma opcji komunikowania się z drużyną przeciwną, więc nikt Was tu nie obrzuci wyzwiskami. Ewentualnego pyskacza we własnym zespole można z kolei bardzo szybko uciszyć i problem rozwiązuje się sam. Doprowadziło to do tego, że ludzie rzeczywiście ze sobą współpracują. Brak możliwości poddania meczu po 15 lub 20 minutach oraz całkiem szybkie tempo rozgrywki (spotkanie zazwyczaj zamyka się w 25 minutach) również sprawiają, że zwyczajnie nie ma kiedy wylać na kogoś wiadra pomyj.

TWOIM ZDANIEM

Zdarza Ci się spotykać z toksycznym zachowaniem w grach sieciowych?

Tak, spotykam się z nim cały czas
75%
Tak, ale niezbyt często
19,8%
Spotkałem się z nim kilka razy w życiu
3,4%
Nie, nigdy się z nim nie spotkałem
1,7%
Zobacz inne ankiety
Destiny 2

Destiny 2

Final Fantasy XIV Online

Final Fantasy XIV Online

Warframe

Warframe

Guild Wars 2

Guild Wars 2

EVE Online

EVE Online

Team Fortress 2

Team Fortress 2

Destiny

Destiny

Na trudne czasy - 11 gier, od których zrobi wam się cieplej na sercu
Na trudne czasy - 11 gier, od których zrobi wam się cieplej na sercu

W dobie ponurych wiadomości w mediach czy szalejącej drożyzny w elektronice, warto sobie czasem poprawić humor grą z miłym, pozytywnym przesłaniem. Oto nasza lista takich produkcji, przy których robi się nieco cieplej na sercu!

Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę
Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę

Wbrew pozorom są na rynku gry free-2-play, które nie zmuszają gracza do ciągłych inwestycji i nie dają nieuczciwej przewagi płacącym. To nie są częste przypadki, więc warto je opisać i pochwalić.

7 momentów, gdy gracze okazali serce
7 momentów, gdy gracze okazali serce

Czasem gracze zdobywają się na prawdziwie bezinteresowne czyny, które pokazują, że wirtualne przyjaźnie czy nawet nieznające się bliżej społeczności potrafią w potrzebie celująco zdać test ze szlachetności.