Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 12 maja 2018, 11:30

autor: Maciej Pawlikowski

Poza grami zajmuje się krytyką literacką, czasami trochę życiem, czasami trochę przeżyciem.

Praca dla gracza – jak zmienić pasję w poważny zawód?

Co może zrobić młody gracz, który połowę swego wolnego czasu poświęca na budowanie domków w Minecrafcie? Czy granie w gry może stanowić profesję? A jeśli tak, to jak to zrobić, żeby i pograć, i zarobić?

Z tego artykułu dowiecie się, gdzie może pracować gracz, co gracz może robić w pracy, a nawet – gdzie jej szukać. Jeśli zastanawiacie się, czy gry mogą służyć do czegokolwiek poza rozrywką, sprawdźcie kolejne strony.

Udało nam się przeprowadzić kilka ważnych rozmów z przedstawicielami szeroko rozumianej branży gier – przepytaliśmy producentów, dziennikarzy, piarowców, a nawet naukowców pracujących w uczelnianych katedrach. Posłuchajcie ich opowieści, bo doświadczenie, jakie zdobyli, nierzadko wpływało nie tylko na ich kariery i życie, ale również na rozwój branży i popularyzację gier w Polsce. Tych kilka rad i anegdot może okazać się pomocnych przy rozmowie o pracę, tworzeniu CV albo po prostu poprawić Waszą pewność siebie i poczucie własnej wartości. Niektóre zawody mogą Was zdziwić, dlatego to również okazja do odkrycia zupełnie nowych zjawisk czy gałęzi tej ogromnej branży, tak w Polsce, jak i na świecie.

Jak powstał ten artykuł?

Przepytaliśmy kilka osób z szeroko rozumianej branży gier i na podstawie ich wypowiedzi powstał przekrój zawodów, które mają dużą styczność z grami. Odezwaliśmy się m.in. do zespołów tworzących gry, wydawców, firm testujących czy nawet e-sportowców. Dziękuję wszystkim specjalistom i przedstawicielom najróżniejszych gałęzi tej branży za podzielenie się swoją wiedzą.

Spis treści

  1. Dziennikarstwo – o grach może pisać każdy?
  2. Produkcja gier – robimy Wiedźmina w garażu
  3. Organizacja, edukacja i instytucje – gra jako wytwór kultury
  4. Groznawstwo – kolokwium z gier
  5. E-sport – fragowanie za pieniądze
  6. Lokalizacja gier – patriotyzm, za który ci płacą
  7. Tester gier – nerwy ze stali
  8. Public relations – gra pod krawatem
  9. Wideo i YouTube – parcie na szkło
Ile zarabiają e-sportowcy? Ferrari w nagrodę i miliony na kontach
Ile zarabiają e-sportowcy? Ferrari w nagrodę i miliony na kontach

Przy okazji każdego dużego e-sportowego turnieju możemy przeczytać o olbrzymich nagrodach wygrywanych przez zawodników. Czy rzeczywiście zarabiają oni tak dużo? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Gamedev w czasach rewolucji – jak Euromajdan zmienił ukraińską branżę gier wideo
Gamedev w czasach rewolucji – jak Euromajdan zmienił ukraińską branżę gier wideo

Euromajdan i to, co po nim nastąpiło, zmienił cały kraj – a branża gier nie była wyjątkiem. Ukraińscy deweloperzy opowiedzieli nam o płonących ulicach, ucieczce przed wojną, stratach finansowych, ale i szansie na rozwój w nowej rzeczywistości.

Ile zarabia się na grach mobilnych? - pytamy Mirosława Dymka, twórcę serii Two Worlds i Earth
Ile zarabia się na grach mobilnych? - pytamy Mirosława Dymka, twórcę serii Two Worlds i Earth

Mirosław Dymek w ubiegłym roku odszedł z Reality Pump i obok nowej kariery zawodowej, hobbystycznie tworzy gry na Androida w Unity. Jak twierdzi, jest to prostsze niż nam się wydaje, a za pozornie małymi produkcjami stoją za tym całkiem niezłe pieniądze.

Komentarze Czytelników (26)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
12.05.2018 12:15
Salzmore
26
Konsul

Niedawno głośno było o odejściu TaZ-a, który 6 czerwca skończy 32 lata.

TaZ nie odszedł z gry. Odszedł z drużyny Virtus.Pro. A to spora różnica, sami przyznacie.
Obecnie gra w TeamKinguin i jest równie zmotywowany co dawniej. Zresztą, sam TaZ wielokrotnie twierdził, że wiek nie jest barierą do bycia lub nie e-sportowcem (tu się odnosił głównie do spadku szybkości reakcji) i widać, że jest tego żywym dowodem.
Niemniej, szanuję za ten artykuł ;)

post wyedytowany przez Salzmore 2018-05-12 12:25:48
12.05.2018 12:32
2
odpowiedz
Darkowski93m
112
Generał

Niezły artykuł, sporo ciekawych informacji, myślę że pomocny dla kogoś kto chciałby związać swoją przyszłość z tą branżą ;)

12.05.2018 12:35
3
odpowiedz
zanonimizowany1074990
29
Generał

Ciekawe, konkretne, pożyteczne, treściwe. Super.

Dodajmy, że gry to nie tylko rozrywka:

https://en.wikipedia.org/wiki/Serious_game

Zamiłowanie do gier da się więc pożenić z bardzo szerokim spektrum życiowych ambicji i umiejętności. Przynajmniej w teorii.

12.05.2018 12:50
😍
3
odpowiedz
Albanoid
29
Pretorianin

GRYOnline.plTeam

Artykuł perełka. Sam autor też <3

12.05.2018 14:35
👍
odpowiedz
HETRIX22
133
PLEBS

Bardzo fajny artykuł z oryginalnymi komentarzami osób pracujących w zawodzie.

12.05.2018 17:32
odpowiedz
4 odpowiedzi
Cobrasss
134
Senator

Paru z moich kolegów mówi skoro tak bardzo lubię gry dlaczego nie pójdę do pracy z tym kierunkiem?

Nie mam co ukrywać piszę fatalnie nie mówiąc że moja barwa głosu nie jest w żaden sposób przekonywująca jeśli miałbym iść na video recenzje.

12.05.2018 17:39
1
Albanoid
29
Pretorianin

GRYOnline.plTeam

Pisać można się nauczyć. To co podałeś teraz, to nic innego jak wymówka lub stwierdzenie, którego się trzymasz, by uzasadnić brak działania. Trochę to brzmi brutalnie, ale nic nie przyjdzie samo w życiu, najczęściej trzeba włożyć w coś dużo pracy i czasu ;) W końcu nie idzie się zabijać orki na niskim poziomie (zazwyczaj), czyż nie?

post wyedytowany przez Albanoid 2018-05-12 17:40:21
12.05.2018 19:35
Crod4312
88
Generał

Mówią, że jeśli słoń w cyrku nauczy się tańczyć to tak naprawdę wszystkiego da się nauczyć. Wiesz co jest gorsze od nie potrafienia czegoś? Niechęć do nauki tego. Jak ktoś nie chce się nauczyć i szuka tylko wymówek i ni cholery się tego nie nauczy.

13.05.2018 01:46
1
Chruścik
7
Legionista

#Albanoid - tru is dat. I to właściwie tyczy się każdego hobby i zainteresowania. Dopóki nie przysiądziesz i nie będziesz tego robić, nie będzie efektów. To samo jest choćby z rysowaniem - są osoby, które mają wrodzone predyspozycje, a są ludzie, którzy dobrze rysują, bo ciężko na to pracowali. #Cobrasss powinieneś pójść tym krokiem. Po prostu to robić. Dopóki sprawia radochę, to czemu nie, a nóż kiedyś wyrobisz skilla ;) Byś musiał kiedyś zobaczyć, jak się chciałem wkręcić w rysowanie, jak bardzo źle mi na początku szło :P

@EDIT
Tbh, barwa głosu nie ma tu nic do rzeczy właściwie, dopóki video recenzja jest fajnie opowiedziana, ma przemyślane wstawki i inne montaże. Just try it. A doświadczenie i skill w montowaniu, i pisaniu scenariusza do video recenzji zawsze się przyda :)

post wyedytowany przez Chruścik 2018-05-13 01:48:48
13.05.2018 23:06
Kalbi84
29
Centurion

Macie rację, porównanie z rysowaniem jak najbardziej trafione. Chyba nie znam osoby, która bez pracy była od razu na takim poziomie na jakim jest teraz dzięki niej. I owszem, można mieć predyspozycje, "talent", umiejętności często wykraczające poza normę, ale i tak mają one swój limit. Limit, którego można się pozbyć dzięki latami pracy. Mogę nawet to potwierdzić w swoim przykładzie (choć ja jeszcze do super poziomu nie dotarłem).

Ciekawostka: podobno większość społeczeństwa może bardzo ładnie śpiewać po odpowiednich ćwiczeniach i nauce, jednak utarło się takie stwierdzenie, że "trzeba mieć talent", więc większość ludzi myśli, że jeśli teraz nie potrafią czegoś zrobić, to już się tego nie nauczą. Chyba nie ma innej tak znanej dziedziny, na którą aż taki wpływ ma właśnie to ograniczenie umysłowe, że "jeśli nie masz talentu, to tego czy tamtego nie osiągniesz". Trochę szkoda, że takie myślenie się w społeczeństwie utrwaliło.

12.05.2018 17:51
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Bryt_RZ
30
Centurion

Taka lokalizacja gier byłaby super. Z angielskim nie mam żadnego problemu, tak samo grami interesuje się już szmat czasu. Bardzo często też tak mam, że przekładam sobie na polski jakieś dziwne angielskie nazwy potworów, stworzeń itd. Tylko, że nie jestem po żadnych studiach językowych...\

P.S A artykuł świetny, jeden z lepszych ostatnio :)

post wyedytowany przez Bryt_RZ 2018-05-12 17:53:14
12.05.2018 21:11
1
jakubcjusz
95
Pretorianin

Żeby robić lokalizacje nie trzeba być po studiach - wystarczy mieć trochę szczęścia i samozaparcia. Po stworzeniu pierwszej polskiej wersji (za friko, dla siebie i frajdy) studio poleciło mnie dalej i dziś tłumaczę już komercyjnie. Owszem, są to gry Indie, i robię to "po godzinach", bo raczej za mało tych projektów na cały etat, ale to zawsze fajna przygoda i jakieś nowe doświadczenie :)

12.05.2018 18:21
👍
odpowiedz
Yanq
7
Legionista

Świetny artykuł, perełka na tle ostatnich rzeczy.

12.05.2018 18:24
1
odpowiedz
Matysiak G
126
bozon Higgsa

Pierwszy - i jedyny - hajs na graniu zarobiłem przechodząc wszystkimi w okolicy helikopterek w Vice City. Do tej pory nie wiem co było w tej misji takiego strasznego.

12.05.2018 19:14
odpowiedz
Koyocisko
13
Pretorianin

Gratuluję artykułu!!!

12.05.2018 19:30
odpowiedz
BlackPepper
1
Centurion

Artykuł jak artykuł, pisać można o wszystkim. Pamiętam jednak czasy, kiedy pisma komputerowe pełne były kącików z kursami informatyki (np. programowania), mangi (inne kultury), gier planszowych, czy strategicznych, historii ogólnej czy wojskowości, podstaw elektroniki, historii gier i informatyki. Teraz tylko zawodzenie o samym sobie. Ja gracz - czołowy ignorant współczesności. Urodziłem się wczoraj, żyję dzisiaj, myślę co najwyżej o jutrze. Śmieszne... W ogóle nie jesteście w stanie tworzyć społeczności. A już na pewno nie społeczności która ma wzrastać i z której ma coś wyrosnąć. Mimo, że to portal o grach, to zawodowy gaming powinien tu być najwyżej kolumną rozrywki. Ale wy tego nie pojmujecie, bo to wasze środowisko pozabijało poważne pisma równając w dół.

post wyedytowany przez BlackPepper 2018-05-12 19:35:47
13.05.2018 01:32
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
yadin
102
Legend

Pamiętam początki GOL. Wysłali mi na adres domowy kartę kredytową z dostępem do opcji premium. Ładna, tłoczona, z życzeniami świetnej zabawy. Zginęła przy przeprowadzce. Szkoda, bo to materiał archiwalny. Ciekawe, czy mają jeszcze takie rzeczy w szufladzie w redakcji?

post wyedytowany przez yadin 2018-05-13 01:34:11
13.05.2018 11:53
1
Zmroku
25
Maciej Rakieta

GRYOnline.plRedakcja

Boimy się otwierać szuflady w redakcji.

13.05.2018 15:43
1
yadin
102
Legend

Dlaczego się boicie? Nie powinniście.

13.05.2018 09:18
👍
odpowiedz
1 odpowiedź
BladyGregu
10
Legionista

Brakuje mi w tym artykule tylko jednego - ile można zarobić w danej pracy :v A sam tekst jest świetny!

13.05.2018 09:25
Hioziv
26
Konsul

W Polsce jawnie podane zarobki? Bez szans. :D

Nawet na GOLu, w swoich ogłoszeniach, słowa nie piszą na ten temat.

13.05.2018 20:33
odpowiedz
A.l.e.X
118
Alekde

BladyGredu - coraz więcej bo branża rozwija się b. dynamicznie. Niemniej to zawsze jest praca, czy cięższa i bardziej wymagająca tym bardziej płatna.

13.05.2018 21:42
odpowiedz
1 odpowiedź
TobiAlex
131
Senator

Salzmore @ 1

32 lata? To nic się jeszcze nie dzieje. Niech się wypowie jak skończy 40 lat, wtedy drastycznie spada prędkość reakcji, zręczność itp.

14.05.2018 08:22
Salzmore
26
Konsul

Zobaczymy co powie :)

13.05.2018 23:07
odpowiedz
Kalbi84
29
Centurion

Zamierzam studiować filologię angielską ze specjalizacją tłumacza. Trzymam za siebie kciuki, może znajdzie się robota jako właśnie tłumacz gier ;D

15.05.2018 20:52
😂
odpowiedz
bolek2018
9
Pretorianin

A co jak ktoś jeszcze umie robić w UE4 ?

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze