Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 26 lutego 2018, 15:00

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Realizm ponad wszystko! Kingdom Come i Mafia to czeska szkoła gier

Grając w Kingodme Come można doznać sporego deja vu. Przecież w tę grę graliśmy już lata temu - tylko nie rozgrywała się w średniowieczu! Czy nowy RPG studia Warhorse zapisze się w historii gier, tak jak jego wielcy poprzednicy?

WAŻNE GRY WYPRODUKOWANE W CZECHACH TO (NIEMAL) ZAWSZE:
  1. powolny rozwój fabuły, pełen zwykłych, banalnych czynności;
  2. przywiązanie do realizmu i autentyczności w wielu mechanikach, nawet kosztem wygody gracza;
  3. wciągająca, wiarygodna fabuła osadzona w jakimś okresie historii;
  4. wspaniały świat gry i lokacje.

Kingdom Come Deliverance – nowa gra nowego studia Warhorse, ufundowana częściowo dzięki Kickstarterowi, to gorący temat ostatnich tygodni. W obecnych czasach to produkcja nietuzinkowa, ciekawa i niełatwa. Można chwalić jej bezkompromisowy realizm wielu mechanik, można ganić niektóre męczące na dłuższą metę rozwiązania, można też narzekać na sporą ilość błędów w kodzie. Niektórzy twierdzą, że głównie przez tę autentyczność, trudność i wolne tempo Kingdom Come Deliverance nie jest propozycją dla każdego, ale czy aby na pewno? Czy aż tak bardzo się zmieniliśmy, czy to współczesne produkcje aż tak bardzo nas rozleniwiły? Bo przecież pozycja ta ewidentnie nawiązuje do przebojów, które pokochaliśmy dawno temu!

Już w pierwszych godzinach zabawy da bowiem dostrzec, że wszystko jest tu bardzo znajome, wszystko to już się kiedyś widziało, wszystkiego doświadczyło i to, co zachwycało dawniej, zachwyca nadal, niezależnie od liczby błędów. Zupełnie nieprzypadkowo Kingdom Come Deliverance funduje nam podróż w czasie, ale bynajmniej nie do epoki średniowiecza, tylko zaledwie kilkanaście lat wstecz – do okresu, kiedy to inne czeskie gry w podobny sposób trafiły do grona najwybitniejszych tytułów w historii i wtedy wszyscy grali w nie bez narzekania.

Jeśli zastanawiacie się, czy Kingdom Come: Deliverance będzie czeskim Wiedźminem 3, to odpowiedź jest prosta: Czesi swoich „wiedźminów 3” mają od dawna – a teraz jest ich nawet trzech. Z Czech!

Powolna podróż przez sporą część mapy – skąd my to znamy? - 2018-02-26
Powolna podróż przez sporą część mapy – skąd my to znamy?

Operation Deliverance

Na przełomie wieków w gatunku strzelanek FPP królowały Half-Life, Delta Force, Project IGI, Quake 3 czy Soldier of Fortune – krótko mówiąc: szybka akcja z niezliczoną liczbą botów i walka na bardzo bliski dystans. W takich oto okolicznościach w 2001 roku pojawiło się Operation Flashpoint: Cold War Crisis czeskiego studia Bohemia Interactive – gra, która w gatunku FPS-ów oferowała wtedy zupełnie inne doświadczenia. Tak jak w Kingdom Come Deliverance mieliśmy tu do czynienia z niespotykanym wówczas realizmem, chyba nawet trochę bardziej odczuwalnym niż w wydanym wcześniej Rainbow Six.

Walka, chociażby z trzema przeciwnikami gdzieś w oddali, zawsze była ogromnym wyzwaniem i każdy atak należało dobrze przemyśleć – nawet jeśli miało się pod ręką M16 z pełnym magazynkiem. Wymiany ognia odbywały się na ogromne dystanse, a to przekładało się na niespotykane wcześniej odległości do pokonania. Bez konia, tfu! – bez jakiegoś samochodu – dotarcie z wioski do wioski trwało mniej więcej tyle, ile przechadzka z Ratajów do Skalicy. W podobnie wolnym tempie rozwijała się też fabuła, która na początku wysyłała nas na długie wyprawy po wyspie i kazała robić banalne rzeczy. W dodatku fabularnym Resistance sporo czasu spędzaliśmy jako bierny pasażer podróżujący podmiejskim autobusem i słuchający radia.

Początek fabuły Operation Flashpoint to również długie, kilometrowe podróże, tylko konie nie były siwe, a mechaniczne. - 2018-02-26
Początek fabuły Operation Flashpoint to również długie, kilometrowe podróże, tylko konie nie były siwe, a mechaniczne.

Z przymrużeniem oka można dodać, że te dwie czeskie produkcje łączy też obecność różnych Zbyszków, Marcinów czy Wacławów w małych wioskach jako postaci NPC, ale o wiele bardziej znajomy wyda nam się system zapisu gry. Ten w Operation Flashpoint również był mocno ograniczony i często rodził frustrację, gdyż podczas długich misji można było z niego korzystać zaledwie trzy razy. Bez modów jedynym wyjściem w tej sytuacji okazywało się kasowanie odpowiednich folderów gry w trakcie rozgrywki.

Cholerna dwójka na dole!

Niesławną wizytówką polskiej wersji Operation Flashpoint był długo niepoprawiany błąd w tłumaczeniu. Niezwykle często słyszaną frazę „damn, 2 is down” (cyferka mogła być inna), czyli żal i złość żołnierza z powodu śmierci kolegi z drużyny, niewprawiony tłumacz przełożył na „cholerna dwójka na dole”. Grając w Kingdom Come: Deliverance z polskimi napisami też znajdziemy kilka podobnych błędów, świadczących o tym, że tłumacze mieli do dyspozycji jedynie sam tekst, bez wiedzy o tym, co dzieje się wówczas na ekranie.

System walki na tle rozwiązań z innych FPS-ów był naprawdę trudny. - 2018-02-26
System walki na tle rozwiązań z innych FPS-ów był naprawdę trudny.

Bitwy na ogromnej wyspie Everon wymagały także mocnego komputera, ale wtedy były to jeszcze czasy, gdy winą za taki stan rzeczy obarczano własny zbyt słaby hardware, a nie brak porządnej optymalizacji tytułu. Dużo wybaczaliśmy też omyłkowo włączającym się wyzwalaczom kolejnych etapów misji. Mimo wszystko w Operation Flashpoint grał wówczas każdy, każdy zmagał się z tym bezkompromisowym realizmem, problemami, błędami w skryptach, niską liczbą FPS-ów – każdy uczestniczył w tym wielkim kroku naprzód gatunku FPS.

TWOIM ZDANIEM

Co sądzisz o nietypowym systemie zapisu stanu gry w Kingdom Come?

Odważny pomysł, zwiększa immersję i poziom trudności.
58,6%
Zbędne utrudnienie, dawać normalny szybki zapis.
41,4%
Zobacz inne ankiety
Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Mafia II

Mafia II

Mafia: The City of Lost Heaven

Mafia: The City of Lost Heaven

Operation Flashpoint: Cold War Crisis

Operation Flashpoint: Cold War Crisis

Hidden and Dangerous

Hidden and Dangerous

Krowy za mury - jak w średniowieczu naprawdę oblegano miasta i zamki
Krowy za mury - jak w średniowieczu naprawdę oblegano miasta i zamki

Widowiskowe sceny oblężeń zamków dobrze się ogląda w kinie, ale w rzeczywistości były to o wiele bardziej czasochłonne operacje. Często zapomina się też o losie zamkniętych w twierdzy cywilów. Jakie więc były historyczne realia zdobywania fortec?

5 mitów o średniowieczu, które utrwalają gry komputerowe
5 mitów o średniowieczu, które utrwalają gry komputerowe

W poznawaniu historii możemy liczyć jedynie na źródła, ale korzystanie z nich bywa trudne. Często więc wiedzę czerpiemy z gier i filmów. A tam często roi się od mitów i nieścisłości. Oto te najbardziej powszechne o czasach średniowiecza.

Ile prawdy o mafii jest w Mafii? Analizujemy Definitive Edition
Ile prawdy o mafii jest w Mafii? Analizujemy Definitive Edition

Fabuła gry Mafia: Definitive Edition nie jest oparta na faktach w takim stopniu jak choćby GTA: San Andreas, ale mocno nawiązuje do kilku autentycznych wątków i znanych filmów. Sprawdziliśmy, ile prawdy o amerykańskiej mafii zawarto w czeskiej Mafii.