Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 17 lutego 2018, 16:07

autor: Vergil

Gdzie zabierze nas Assassin's Creed 2019? Typujemy settingi

Seria Assassin's Creed zwiedziła już pół świata, ale wciąż nie doczekaliśmy się wykorzystania wielu mocno wyczekiwanych okresów historycznych i miejsc. Analizujemy, gdzie być może Animus przeniesie nas w najbliższej przyszłości.

Assassin’s Creed Origins odniosło sukces, przywracając marce utracony blask. Ubisoft stara się więc zbadać preferencje graczy i przygotować grunt pod kolejną odsłonę cyklu – świadczy o tym ankieta, którą jakiś czas temu wydawca rozesłał do fanów serii. Postanowiliśmy zatem przyjrzeć się z bliska wybranym realiom proponowanym przez francuską firmę, a także tym, o których słyszy się w nieoficjalnych doniesieniach. Spróbowaliśmy też sprecyzować, w jakich dokładnie okresach historycznych można by osadzić następnego „Asasyna” oraz w jaki sposób dany setting wpłynąłby na schemat rozgrywki; nie omieszkaliśmy przy tym ocenić szansy na realizację konkretnych pomysłów.

Urządźmy sobie zatem zabawę w „co by było, gdyby” i przekonajmy się, w jaki sposób udałoby się zaadaptować opowieść o asasynach i templariuszach do realiów historycznych, które (przynajmniej w większości przypadków) jeszcze nie były eksploatowane przez deweloperów z Ubisoftu.

Warto odnotować, że na następną pełnoprawną część serii przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Yves Guillemot, czyli prezes Ubisoftu, zdradził niedawno, że nie pojawi się ona w tym roku – twórcy koncentrują się na Assassin’s Creed Origins, do którego zamierzają wydać jeszcze kilka DLC. Z tego też względu można przewidywać, że co najmniej jeden z pomysłów zawartych w niniejszym artykule doczeka się realizacji w formie większego rozszerzenia do przygód Bayeka z Siwy. Który? O tym przekonacie się na kolejnych stronach.

Epoka wikingów

Wikingowie i mitologia nordycka coraz częściej odgrywają wiodącą rolę w grach wideo. Nic dziwnego, że firma Ubisoft prawdopodobnie rozważa osadzenie akcji kolejnej odsłony cyklu Assassin’s Creed w epoce, w której na morzach i oceanach szalały skandynawskie bandy. Skąd o tym wiemy? Ano stąd, że Michele Nucera, czyli członek zespołu Ubisoft Milan, opublikował w sieci ilustrację zatytułowaną „Wioska wikingów”, którą możecie zobaczyć poniżej. Nie trzeba specjalnie się w nią wpatrywać, by dojrzeć na niej postać odzianą w charakterystyczny kaptur. Wątpliwości rozwiewa nazwa pliku – „assassinscreedragnarok”. Nie bez znaczenia pozostaje też wspomniana we wstępie ankieta, w której pojawiła się taka propozycja. Sprawdźmy więc, co miałaby do zaoferowania taka produkcja.

Grafika, której autorem jest Michele Nucera, stanowi przedsmak tego, jak mogłoby wyglądać Assassin’s Creed z wikingami w roli głównej. - 2018-02-19
Grafika, której autorem jest Michele Nucera, stanowi przedsmak tego, jak mogłoby wyglądać Assassin’s Creed z wikingami w roli głównej.

Szanse na osadzenie akcji w tych realiach: DUŻE

Dlaczego?

  1. Bo to nośny temat.
  2. Bo autorzy po raz kolejny mogliby pozwolić nam na zmierzenie się z mitologicznymi bóstwami.
  3. Bo to dobry sposób na ponowne wykorzystanie systemu żeglugi.

W zależności od tego, który moment działalności wikingów wziąłby na celownik Ubisoft, akcja tego tytułu mogłaby rozgrywać się gdzieś pomiędzy VIII a XI wiekiem. Mając w pamięci sondę opublikowaną przez wydawcę, śmiało można stwierdzić, że deweloperzy odpuściliby sobie temat początków ekspansji wikingów oraz napadów dokonywanych przez nich w obrębie Morza Północnego i wysp szkockich. Ubisoft wspomina o „wielkiej armii” wikingów, wobec czego najprawdopodobniej przedstawiłby ich wyprawy łupieżcze z późniejszego okresu, kiedy to dysponowali oni pokaźnymi flotyllami, których zasięg może robić wrażenie nawet dzisiaj. Wikingowie dotarli bowiem nie tylko do Islandii i Grenlandii, ale także do Ameryki Północnej (!) oraz na Morze Śródziemne czy wreszcie na Morze Kaspijskie (przez Wołgę), osiedlając się na zdobytych terenach i handlując (na przykład z Arabami). Istnieje też całkiem spora szansa, że autorzy postawiliby na XI wiek, kiedy to Normanom z Normandii udało się podbić królestwo anglosaskie i posadzić na tronie Wilhelma Zdobywcę, czyli potomka wikingów – założona przez niego dynastia władała Anglią przez trzysta lat.

Jak takie realia mogłyby wpłynąć na rozgrywkę?

Z całą pewnością do gry powróciłby system żeglugi, który wyniósł na piedestał Assassin’s Creed IV: Black Flag. Poza tym, podobnie jak miało to miejsce w Assassin’s Creed Origins, miłośnicy sieczenia i rąbania raczej poczuliby się tu jak w domu – o ile ukryte ostrze nie wyszłoby z użycia, o tyle zapewne znacznie częściej adwersarzy posyłalibyśmy na tamten świat za pomocą topora.

Assassin’s Creed: Ragnarok – jak może wyglądać wikiński asasyn?
Assassin’s Creed: Ragnarok – jak może wyglądać wikiński asasyn?

Internet huczy od wiarygodnych pogłosek, jakoby protagonistą odsłony Assassin's Creed o potencjalnym podtytule Kingdom lub Ragnarök miał być… wiking. Co z tego wynika i jak ten fakt przełożyć może się na rozgrywkę?

Rzym czy Tokio – gdzie udamy się w Assassin's Creed 2020?
Rzym czy Tokio – gdzie udamy się w Assassin's Creed 2020?

W tym roku nie będzie nowego asasyna. Dla jednych informacja ta jest skrytobójczym ciosem, gdy drudzy wzruszają jedynie ramionami. Jeszcze inni próbują zająć sobie czas spekulacjami na temat miejsca akcji kolejnej odsłony i my dołączymy do tych ostatnich.

Niesamowite detale w Assassin’s Creed Odyssey można odkrywać godzinami
Niesamowite detale w Assassin’s Creed Odyssey można odkrywać godzinami

Rekiny rzucające się na rozbitków, greckie przekleństwa i głaskanie kłosów zboża. Ogromny świat Assassin’s Creed Odyssey aż kipi od drobnych szczegółów, które doskonale budują poczucie przebywania w starożytnej Grecji.

Komentarze Czytelników (70)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
17.02.2018 19:57
AIDIDPl
odpowiedz
AIDIDPl
121
PC-towiec

Jak dla mnie mogą być wikingi.

17.02.2018 21:48
odpowiedz
;-p
41
Konsul

Następne miejsce to Średniowieczne Chiny (ostatni strój na to wskazuje)
Nie będzie ani Starożytnej Grecji ani Rzymu- mogą się pojawić wieksze dodatki do Origins z tych rejonów (ale nie pełnoprawne części)
Na rok 2019, Sucker Punch wydaje Ghost of Tsushima- więc Japonia odpada...
Nie chce mnie się komentować "AC:Ragnarok" także lepiej zapomnieć
Jak mówiłem, nastawiajcie się na Chiny

17.02.2018 22:18
szogunyasty
1
odpowiedz
szogunyasty
7
Legionista

nikt nie spodziewa się hiszpańskiej inkwizycji!

17.02.2018 22:53
Taiczo84
odpowiedz
Taiczo84
79
Pretorianin

AC z wizytą u Wikingów lub Japonia ewentualnie 5-cio latka podczas American Civil War.

18.02.2018 00:29
odpowiedz
Absolem
75
Konsul

Jakieś Państwo w Azji lub Norwegia byłyby super. Pozostałe za bardzo podobne do tego, co już było. Rosja wydaje się też ciekawa ^^

18.02.2018 00:34
odpowiedz
Father Nathan
49
Centurion

Nie jest prawdą, że Joanna d'Arc przeżyła trafienie w głowę kulą armatnią. Co prawda podczas oblężenia Jargeau (11-12 czerwca 1429 r.) kamienny pocisk trafił ją w głowę rozbijając jej hełm na dwie części, ale nie można go nazwać kulą armatnią.

Jestem za Grecją, Rzymem, Wikingami i czasami dżumy w Europie (XIV w.), ale zdecydowanie przeciw czasom Joanny d'Arc, o której tak dużo czytałem, że każde odstępstwo od faktów będzie dla mnie wysoce irytujące. Chiny jakoś do mnie nie przemawiają, nie zachwyciła mnie Pandaria w World of Warcraft.

18.02.2018 01:23
.:Jj:.
😱
odpowiedz
1 odpowiedź
.:Jj:.
121
Paciorki jednego różańca

settingi

18.02.2018 10:15
Wielki Gracz od 2000 roku
odpowiedz
1 odpowiedź
Wielki Gracz od 2000 roku
125
El Kwako

Starożytność - nuda.
Japonia - zbyt oklepane, biorąc pod uwagę, że to gra o zabójcach.
Współczesność - o tak, ja jestem za tym. By w końcu też dokończyć wątek obudzonej Przedwiecznej, walki asasynów i templariuszy, ratowania świata.

18.02.2018 10:32
1
odpowiedz
zanonimizowany1238479
10
Pretorianin

A nie lepiej zrobić nowego Księcia Persji ?

18.02.2018 10:50
odpowiedz
1 odpowiedź
Artur_9
15
Chorąży

Epoka wikingów: Nie widze większego sensu robienia Black Flag bez piratów, albo Assassins creeda w tamtych czasach ze względu na mało ciekawych miejsc do odwzorowania.

Hiszpańska inkwizycja: Temat został pokazany w filmie, a zakończenie prawdopodobnie zwiastowało kolejną część, więc lepiej zostawić ten okres filmowi. Kontynuacja filmu jako gra byłaby ciekawa, ale mało prawdopodobna.

Narodziny związku radzieckiego: Nie wyobrażam sobie Assassyna jeżdżącego po moskwie i strzelającego z karabinu.

konkwista: Akcja gry osadzona w ameryce południowej byłaby ciekawa. Możnaby pokazać azteków i inków. Twórcy mósieliby jednak uważać, żeby gra nie była klonem AC III albo Black Flag.

Wojny peloponeskie: Ciekawy temat, ale troche zbyt podobne do AC Origins, lecz chciałbym zobaczyć Ateny w Assassins Creedzie, ale jako dodatek do Origins.

Starożytny Rzym: Temat pasuje jako kontynuacja AC Origins , bo Rzym mógłby być największym miastem z serji i rozgrywka różniłaby się od tej z AC Origins. Nie brakuje też ciekawych miejsc i postaci (Cezar, koloseum).

Judea: To lepsze miejsce na dodatek niż na nową grę. Gdyby Ubisoft chciał zrobić nową grę w rok mógłby to wybrać, ale że nowy Assassins Creed wyjdzie w przyszłym roku, jest to mało prawdopodobne.

Wojna stuletnia: Średniowiecze jest jedną z najmniej ciekawych epok z listy.
Assassins Creed nie jest serją, krtóra nadaje się do pokazywania mrocznych epok i śmierci przez pest na każdym kroku. Tródno byłoby też osadzić gre w konkretnym miejscu, a kilka miast tkże nie jest idealnym rozwiązaniem.

Feudalna japonia: To na pewno jedna z ulubionych propozycji graczy, bo gra różniłaby się bardzo od innych gier z serji. Ubisoft ryzykowłby osadzając tam grę, bo trudno byłoby zprostać oczekiwaniom graczy. Japonia jest popularnym krajem z ciekawą kulturą i fajnie byłoby zobaczyć ją w grze, która nie jest japońskim slasherem.

Państwo środka: Temat pojawił się w Assassins Creed Chronicals, ale pełnoprawna odsłona serji byłaby interesująca. W grze możnaby pokazać fragment historji, o której większość ludzi nie wie zbyt dużo i gra nie miałaby tak dużego zainteresowania jak AC Origins ze wzglę du na Egipt.

18.02.2018 10:57
odpowiedz
3 odpowiedzi
kqmilus
42
Pretorianin

A gdyby tak popuścić fantazję. Jedna gra w niej trzy duże mapy miast z Włoch, Grecji,Chorwacji. A może iść w kierunku państw Wschodnich taki mix trochę Rosji, Chin,Japoni. Jeżeli Rzym wyłącznie to niech dodadzą ciekawy multiplayer. Chciałbym żeby teren albo skupiał się na całym państwie jedna wielka mapa. Albo jak w AC ROGUE dać trzy multi duże mapki.Jakie jest wasze zdanie?

18.02.2018 11:42
Enteri_
odpowiedz
Enteri_
1
Junior

Najchętniej zagrałbym w grę osadzoną w czasach Konkwistadorów, gdzie kierowalibyśmy konkwistadorem-templariuszem. Aczkolwiek wojna stuletnia i wikingowie też brzmią interesująco

18.02.2018 13:33
wytrawny_troll
1
odpowiedz
wytrawny_troll
30
Ele man tar

W kosmosie :-) Zabójstwa w stanie nieważkości.

post wyedytowany przez wytrawny_troll 2018-02-18 13:34:17
18.02.2018 13:38
UrBan1212
odpowiedz
UrBan1212
21
Generał

Zdecydowanie Epoka Wikingów, lub Feudalna Japonia.

18.02.2018 14:16
Barthez x
2
odpowiedz
Barthez x
156
vel barth89

Trzymam kciuki, aby w 2019 była Epoka Wikingów. Nie obraziłbym się też za Japonię lub Rosję.

18.02.2018 17:30
odpowiedz
PrawdziwyRudy14
9
Legionista

Chciałbym zauważyć, że postać Joanny jest już obecna w uniwersum AC i jej historia jest już nie do ruszenia (AC Herezja)

18.02.2018 21:33
odpowiedz
zanonimizowany1167700
27
Pretorianin

naiwniacy, naiwniacy, naiwniacy. marza sie wam wojny domowe, prawdziwe rewolucje, konflikt, podboje. a dostaniecie nastepna mdla historyjka o pseudo wywazonym dramacie politycznym, tak naprawde o niczym. smutna prawda.

18.02.2018 21:41
Devilyn
1
odpowiedz
Devilyn
161
Organised Chaos

Moim marzeniem byłyby tereny Langwedocji w czasach Katarów, do tego teoria spiskowa świętego Graala w Rennes le Chateau. Temat w ogóle nie wyeksploatowany a idealnie pasowałby do uniwersum AC.

19.02.2018 06:40
odpowiedz
szaman2
9
Legionista

II Wojna Światowa to by było coś. Asasyni mogliby się znajdować wśród polskich Cichociemnych.

post wyedytowany przez szaman2 2018-02-19 06:42:13
19.02.2018 08:07
Oburzony
odpowiedz
Oburzony
58
PC Gamer

Kolonialne Indie bylyby najciekawsze (ewentualnie prekolonialne ale nie starozytne).

19.02.2018 08:26
Gorn221
odpowiedz
Gorn221
56
Łowca Demonów

Japonia albo Skandynawia!

19.02.2018 09:50
1
odpowiedz
makrela18
15
Legionista

Ciekawie gdyby poszli do Rosji. Można by zademonstrować częściową współpracę asasynów z templariuszami i przedstawić asasynów w nieco gorszym świetle (np. Lenin jako lider asasynów). Z drugiej strony rozgrywka by najpewniej ucierpiała.
Małe szanse na kontynuowanie wątków Ayi/Bayeka w Rzymie (bo już był Rzym w innej epoce) i Judei (bo musieliby jakoś odnieść się do Jezusa, albo unikać tematu jak ognia, a to mocno ograniczyłoby ich możliwości)
Mojowie, Aztekowie etc mogliby być ale dopiero po Wikingach (w jakimś dodatku popłyneliby do Ameryki i mamy asasynów)
Ciężko byłoby tylko połączyć wikingów z Altairem bo to minimum ponad 100 lat.

post wyedytowany przez makrela18 2018-02-19 10:17:08
19.02.2018 10:40
GoDlikeRU
odpowiedz
GoDlikeRU
2
Imperator

"Setting"? Po Polsku się coraz ciężej pisze widzę?

19.02.2018 13:17
Dante
odpowiedz
Dante
11
Legionista

GRYOnline.pl

test

20.02.2018 10:56
😁
odpowiedz
MozoL
23
Legionista

przydalo by sie cos z naszych stron Europy centralnej, np. Polska i Krzyżacy :D xD

23.02.2018 10:12
Vroo
odpowiedz
Vroo
105
Konsul

Ja bym chciał:
1. Wikingowie i Skandynawia
2. Feudalna Japonia
3. Indianie Ameryki Południowej/Środkowej (Inkowie, Aztekowie, Majowie)
4. Indie czasów kolonialnych
5. Rewolucyjna Rosja

23.02.2018 11:46
chomik3109
odpowiedz
chomik3109
17
Chorąży

wg mnie najbardziej możliwymi lokacjami są Rzym i pozostałe 5 postaci z posągów z AC II jest tam np. perski asasyn , czy asasyn który zabił Qin Shi huang'a < chiny

04.03.2018 15:55
odpowiedz
Laxix Lux
4
Junior

Jestem za fedualną Japonią.

08.03.2018 21:35

Mi to by się marzył assassin's creed w czasach Aleksandra Wielkiego... chociaż nie wiem czy byłbym w stanie pogodzić się z tym ze to postać kierowana przeze mnie ma zabić Alexa

01.03.2019 21:50
odpowiedz
Kulundo
2
Junior

Zna ktos link do tej ankiety??

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze