Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 17 lutego 2018, 16:07

autor: Vergil

Gdzie zabierze nas Assassin's Creed 2019? Typujemy settingi

Seria Assassin's Creed zwiedziła już pół świata, ale wciąż nie doczekaliśmy się wykorzystania wielu mocno wyczekiwanych okresów historycznych i miejsc. Analizujemy, gdzie być może Animus przeniesie nas w najbliższej przyszłości.

Assassin’s Creed Origins odniosło sukces, przywracając marce utracony blask. Ubisoft stara się więc zbadać preferencje graczy i przygotować grunt pod kolejną odsłonę cyklu – świadczy o tym ankieta, którą jakiś czas temu wydawca rozesłał do fanów serii. Postanowiliśmy zatem przyjrzeć się z bliska wybranym realiom proponowanym przez francuską firmę, a także tym, o których słyszy się w nieoficjalnych doniesieniach. Spróbowaliśmy też sprecyzować, w jakich dokładnie okresach historycznych można by osadzić następnego „Asasyna” oraz w jaki sposób dany setting wpłynąłby na schemat rozgrywki; nie omieszkaliśmy przy tym ocenić szansy na realizację konkretnych pomysłów.

Urządźmy sobie zatem zabawę w „co by było, gdyby” i przekonajmy się, w jaki sposób udałoby się zaadaptować opowieść o asasynach i templariuszach do realiów historycznych, które (przynajmniej w większości przypadków) jeszcze nie były eksploatowane przez deweloperów z Ubisoftu.

Warto odnotować, że na następną pełnoprawną część serii przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Yves Guillemot, czyli prezes Ubisoftu, zdradził niedawno, że nie pojawi się ona w tym roku – twórcy koncentrują się na Assassin’s Creed Origins, do którego zamierzają wydać jeszcze kilka DLC. Z tego też względu można przewidywać, że co najmniej jeden z pomysłów zawartych w niniejszym artykule doczeka się realizacji w formie większego rozszerzenia do przygód Bayeka z Siwy. Który? O tym przekonacie się na kolejnych stronach.

Epoka wikingów

Wikingowie i mitologia nordycka coraz częściej odgrywają wiodącą rolę w grach wideo. Nic dziwnego, że firma Ubisoft prawdopodobnie rozważa osadzenie akcji kolejnej odsłony cyklu Assassin’s Creed w epoce, w której na morzach i oceanach szalały skandynawskie bandy. Skąd o tym wiemy? Ano stąd, że Michele Nucera, czyli członek zespołu Ubisoft Milan, opublikował w sieci ilustrację zatytułowaną „Wioska wikingów”, którą możecie zobaczyć poniżej. Nie trzeba specjalnie się w nią wpatrywać, by dojrzeć na niej postać odzianą w charakterystyczny kaptur. Wątpliwości rozwiewa nazwa pliku – „assassinscreedragnarok”. Nie bez znaczenia pozostaje też wspomniana we wstępie ankieta, w której pojawiła się taka propozycja. Sprawdźmy więc, co miałaby do zaoferowania taka produkcja.

Grafika, której autorem jest Michele Nucera, stanowi przedsmak tego, jak mogłoby wyglądać Assassin’s Creed z wikingami w roli głównej. - 2018-02-19
Grafika, której autorem jest Michele Nucera, stanowi przedsmak tego, jak mogłoby wyglądać Assassin’s Creed z wikingami w roli głównej.

Szanse na osadzenie akcji w tych realiach: DUŻE

Dlaczego?

  1. Bo to nośny temat.
  2. Bo autorzy po raz kolejny mogliby pozwolić nam na zmierzenie się z mitologicznymi bóstwami.
  3. Bo to dobry sposób na ponowne wykorzystanie systemu żeglugi.

W zależności od tego, który moment działalności wikingów wziąłby na celownik Ubisoft, akcja tego tytułu mogłaby rozgrywać się gdzieś pomiędzy VIII a XI wiekiem. Mając w pamięci sondę opublikowaną przez wydawcę, śmiało można stwierdzić, że deweloperzy odpuściliby sobie temat początków ekspansji wikingów oraz napadów dokonywanych przez nich w obrębie Morza Północnego i wysp szkockich. Ubisoft wspomina o „wielkiej armii” wikingów, wobec czego najprawdopodobniej przedstawiłby ich wyprawy łupieżcze z późniejszego okresu, kiedy to dysponowali oni pokaźnymi flotyllami, których zasięg może robić wrażenie nawet dzisiaj. Wikingowie dotarli bowiem nie tylko do Islandii i Grenlandii, ale także do Ameryki Północnej (!) oraz na Morze Śródziemne czy wreszcie na Morze Kaspijskie (przez Wołgę), osiedlając się na zdobytych terenach i handlując (na przykład z Arabami). Istnieje też całkiem spora szansa, że autorzy postawiliby na XI wiek, kiedy to Normanom z Normandii udało się podbić królestwo anglosaskie i posadzić na tronie Wilhelma Zdobywcę, czyli potomka wikingów – założona przez niego dynastia władała Anglią przez trzysta lat.

Jak takie realia mogłyby wpłynąć na rozgrywkę?

Z całą pewnością do gry powróciłby system żeglugi, który wyniósł na piedestał Assassin’s Creed IV: Black Flag. Poza tym, podobnie jak miało to miejsce w Assassin’s Creed Origins, miłośnicy sieczenia i rąbania raczej poczuliby się tu jak w domu – o ile ukryte ostrze nie wyszłoby z użycia, o tyle zapewne znacznie częściej adwersarzy posyłalibyśmy na tamten świat za pomocą topora.

Komentarze Czytelników (69)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
17.02.2018 19:35
odpowiedz
2 odpowiedzi
zanonimizowany1246970
3
Konsul

W 2019 mam nadzieje, że nowa odsłona AC przeniesie nas do
Feudalnej Japonii. Mogą zrobić to w stylu AC Origins lub AC II.

post wyedytowany przez zanonimizowany1246970 2018-02-17 19:37:14
17.02.2018 19:57
odpowiedz
AIDIDPl
111
PC-towiec

Jak dla mnie mogą być wikingi.

17.02.2018 21:48
odpowiedz
;-p
31
Pretorianin

Następne miejsce to Średniowieczne Chiny (ostatni strój na to wskazuje)
Nie będzie ani Starożytnej Grecji ani Rzymu- mogą się pojawić wieksze dodatki do Origins z tych rejonów (ale nie pełnoprawne części)
Na rok 2019, Sucker Punch wydaje Ghost of Tsushima- więc Japonia odpada...
Nie chce mnie się komentować "AC:Ragnarok" także lepiej zapomnieć
Jak mówiłem, nastawiajcie się na Chiny

17.02.2018 22:18
1
odpowiedz
szogunyasty
6
Legionista

nikt nie spodziewa się hiszpańskiej inkwizycji!

17.02.2018 22:53
odpowiedz
Taiczo84
72
Pretorianin

AC z wizytą u Wikingów lub Japonia ewentualnie 5-cio latka podczas American Civil War.

18.02.2018 00:29
odpowiedz
Absolem
64
Konsul

Jakieś Państwo w Azji lub Norwegia byłyby super. Pozostałe za bardzo podobne do tego, co już było. Rosja wydaje się też ciekawa ^^

18.02.2018 00:34
odpowiedz
Father Nathan
38
Centurion

Nie jest prawdą, że Joanna d'Arc przeżyła trafienie w głowę kulą armatnią. Co prawda podczas oblężenia Jargeau (11-12 czerwca 1429 r.) kamienny pocisk trafił ją w głowę rozbijając jej hełm na dwie części, ale nie można go nazwać kulą armatnią.

Jestem za Grecją, Rzymem, Wikingami i czasami dżumy w Europie (XIV w.), ale zdecydowanie przeciw czasom Joanny d'Arc, o której tak dużo czytałem, że każde odstępstwo od faktów będzie dla mnie wysoce irytujące. Chiny jakoś do mnie nie przemawiają, nie zachwyciła mnie Pandaria w World of Warcraft.

18.02.2018 01:23
😱
odpowiedz
1 odpowiedź
.:Jj:.
111
 Ukryty w mieście krzyk 

settingi

18.02.2018 10:15
odpowiedz
1 odpowiedź
Wielki Gracz od 2000 roku
114
El Kwako

Starożytność - nuda.
Japonia - zbyt oklepane, biorąc pod uwagę, że to gra o zabójcach.
Współczesność - o tak, ja jestem za tym. By w końcu też dokończyć wątek obudzonej Przedwiecznej, walki asasynów i templariuszy, ratowania świata.

18.02.2018 10:32
1
odpowiedz
przemkod21
10
Pretorianin

A nie lepiej zrobić nowego Księcia Persji ?

18.02.2018 10:50
odpowiedz
1 odpowiedź
Artur_9
15
Chorąży

Epoka wikingów: Nie widze większego sensu robienia Black Flag bez piratów, albo Assassins creeda w tamtych czasach ze względu na mało ciekawych miejsc do odwzorowania.

Hiszpańska inkwizycja: Temat został pokazany w filmie, a zakończenie prawdopodobnie zwiastowało kolejną część, więc lepiej zostawić ten okres filmowi. Kontynuacja filmu jako gra byłaby ciekawa, ale mało prawdopodobna.

Narodziny związku radzieckiego: Nie wyobrażam sobie Assassyna jeżdżącego po moskwie i strzelającego z karabinu.

konkwista: Akcja gry osadzona w ameryce południowej byłaby ciekawa. Możnaby pokazać azteków i inków. Twórcy mósieliby jednak uważać, żeby gra nie była klonem AC III albo Black Flag.

Wojny peloponeskie: Ciekawy temat, ale troche zbyt podobne do AC Origins, lecz chciałbym zobaczyć Ateny w Assassins Creedzie, ale jako dodatek do Origins.

Starożytny Rzym: Temat pasuje jako kontynuacja AC Origins , bo Rzym mógłby być największym miastem z serji i rozgrywka różniłaby się od tej z AC Origins. Nie brakuje też ciekawych miejsc i postaci (Cezar, koloseum).

Judea: To lepsze miejsce na dodatek niż na nową grę. Gdyby Ubisoft chciał zrobić nową grę w rok mógłby to wybrać, ale że nowy Assassins Creed wyjdzie w przyszłym roku, jest to mało prawdopodobne.

Wojna stuletnia: Średniowiecze jest jedną z najmniej ciekawych epok z listy.
Assassins Creed nie jest serją, krtóra nadaje się do pokazywania mrocznych epok i śmierci przez pest na każdym kroku. Tródno byłoby też osadzić gre w konkretnym miejscu, a kilka miast tkże nie jest idealnym rozwiązaniem.

Feudalna japonia: To na pewno jedna z ulubionych propozycji graczy, bo gra różniłaby się bardzo od innych gier z serji. Ubisoft ryzykowłby osadzając tam grę, bo trudno byłoby zprostać oczekiwaniom graczy. Japonia jest popularnym krajem z ciekawą kulturą i fajnie byłoby zobaczyć ją w grze, która nie jest japońskim slasherem.

Państwo środka: Temat pojawił się w Assassins Creed Chronicals, ale pełnoprawna odsłona serji byłaby interesująca. W grze możnaby pokazać fragment historji, o której większość ludzi nie wie zbyt dużo i gra nie miałaby tak dużego zainteresowania jak AC Origins ze wzglę du na Egipt.

18.02.2018 10:57
odpowiedz
3 odpowiedzi
kqmilus
41
Pretorianin

A gdyby tak popuścić fantazję. Jedna gra w niej trzy duże mapy miast z Włoch, Grecji,Chorwacji. A może iść w kierunku państw Wschodnich taki mix trochę Rosji, Chin,Japoni. Jeżeli Rzym wyłącznie to niech dodadzą ciekawy multiplayer. Chciałbym żeby teren albo skupiał się na całym państwie jedna wielka mapa. Albo jak w AC ROGUE dać trzy multi duże mapki.Jakie jest wasze zdanie?

18.02.2018 11:42
odpowiedz
Enteri_
1
Junior

Najchętniej zagrałbym w grę osadzoną w czasach Konkwistadorów, gdzie kierowalibyśmy konkwistadorem-templariuszem. Aczkolwiek wojna stuletnia i wikingowie też brzmią interesująco

18.02.2018 13:33
1
odpowiedz
wytrawny_troll
21
Mobutu Sese Seko Kuku

W kosmosie :-) Zabójstwa w stanie nieważkości.

post wyedytowany przez wytrawny_troll 2018-02-18 13:34:17
18.02.2018 13:38
odpowiedz
UrBan1212
14
Konsul

Zdecydowanie Epoka Wikingów, lub Feudalna Japonia.

18.02.2018 14:16
2
odpowiedz
Barthez x
146
vel barth89

Trzymam kciuki, aby w 2019 była Epoka Wikingów. Nie obraziłbym się też za Japonię lub Rosję.

18.02.2018 17:30
odpowiedz
PrawdziwyRudy14
7
Legionista

Chciałbym zauważyć, że postać Joanny jest już obecna w uniwersum AC i jej historia jest już nie do ruszenia (AC Herezja)

18.02.2018 21:33
odpowiedz
zanonimizowany1167700
27
Pretorianin

naiwniacy, naiwniacy, naiwniacy. marza sie wam wojny domowe, prawdziwe rewolucje, konflikt, podboje. a dostaniecie nastepna mdla historyjka o pseudo wywazonym dramacie politycznym, tak naprawde o niczym. smutna prawda.

18.02.2018 21:41
1
odpowiedz
Devilyn
150
Organised Chaos

Moim marzeniem byłyby tereny Langwedocji w czasach Katarów, do tego teoria spiskowa świętego Graala w Rennes le Chateau. Temat w ogóle nie wyeksploatowany a idealnie pasowałby do uniwersum AC.

19.02.2018 06:40
odpowiedz
szaman2
9
Legionista

II Wojna Światowa to by było coś. Asasyni mogliby się znajdować wśród polskich Cichociemnych.

post wyedytowany przez szaman2 2018-02-19 06:42:13
19.02.2018 08:07
odpowiedz
Oburzony
51
PC Gamer

Kolonialne Indie bylyby najciekawsze (ewentualnie prekolonialne ale nie starozytne).

19.02.2018 08:26
odpowiedz
Gorn221
47
Łowca Demonów

Japonia albo Skandynawia!

19.02.2018 09:50
1
odpowiedz
makrela18
15
Legionista

Ciekawie gdyby poszli do Rosji. Można by zademonstrować częściową współpracę asasynów z templariuszami i przedstawić asasynów w nieco gorszym świetle (np. Lenin jako lider asasynów). Z drugiej strony rozgrywka by najpewniej ucierpiała.
Małe szanse na kontynuowanie wątków Ayi/Bayeka w Rzymie (bo już był Rzym w innej epoce) i Judei (bo musieliby jakoś odnieść się do Jezusa, albo unikać tematu jak ognia, a to mocno ograniczyłoby ich możliwości)
Mojowie, Aztekowie etc mogliby być ale dopiero po Wikingach (w jakimś dodatku popłyneliby do Ameryki i mamy asasynów)
Ciężko byłoby tylko połączyć wikingów z Altairem bo to minimum ponad 100 lat.

post wyedytowany przez makrela18 2018-02-19 10:17:08
19.02.2018 10:40
odpowiedz
GoDlikeRU
2
Imperator

"Setting"? Po Polsku się coraz ciężej pisze widzę?

19.02.2018 13:17
odpowiedz
Dante
7
Legionista

GRYOnline.pl

test

20.02.2018 10:56
😁
odpowiedz
MozoL
23
Legionista

przydalo by sie cos z naszych stron Europy centralnej, np. Polska i Krzyżacy :D xD

23.02.2018 10:12
odpowiedz
Vroo
94
Konsul

Ja bym chciał:
1. Wikingowie i Skandynawia
2. Feudalna Japonia
3. Indianie Ameryki Południowej/Środkowej (Inkowie, Aztekowie, Majowie)
4. Indie czasów kolonialnych
5. Rewolucyjna Rosja

23.02.2018 11:46
odpowiedz
chomik3109
17
Chorąży

wg mnie najbardziej możliwymi lokacjami są Rzym i pozostałe 5 postaci z posągów z AC II jest tam np. perski asasyn , czy asasyn który zabił Qin Shi huang'a < chiny

04.03.2018 15:55
odpowiedz
Laxix Lux
3
Junior

Jestem za fedualną Japonią.

08.03.2018 21:35

Mi to by się marzył assassin's creed w czasach Aleksandra Wielkiego... chociaż nie wiem czy byłbym w stanie pogodzić się z tym ze to postać kierowana przeze mnie ma zabić Alexa

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze