Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 26 września 2016, 14:00

Odświeżanie z klasą – 20 najciekawszych remasterów i remake’ów gier

Trudno dziś o dobre skojarzenia ze słowem „remaster” – ale czy na pewno słusznie? Przypominamy najlepsze przykłady odświeżania gier w historii branży, te starsze i te nowsze, zarówno remastery, jak i całościowe remake'i.

Spis treści

Final Fantasy III i IV na NDS-a

Gdyby ktoś chciał poświęcić tematowi odświeżania gier i ponownego ich wydawania poważniejszą pracę badawczą, w serii Final Fantasy znalazłby niezwykle obfity materiał źródłowy do analizy. Nie sposób wymienić wszystkich prób odrestaurowania poszczególnych odsłon, trudno też wskazać jednego kandydata, który jest najbardziej godzien opisania. Zadanie byłoby zapewne ułatwione, gdybyśmy mieli już za sobą premierę długo oczekiwanego remake’u Final Fantasy VII (zmierzającego na PS4), ale ponieważ Square Enix nie uszczęśliwiło nas jeszcze tymże dziełem, sięgnę do starszych dziejów „Ostatniej fantazji”. Mowa będzie mianowicie o trzeciej i czwartej odsłonie serii, przerobionych z myślą o konsoli Nintendo DS w okresie 2006–2008 (ponad piętnaście lat po ich debiutach).

Porównanie odświeżonych wersji Final Fantasy IV na konsolach DS (2008) i PSP (2011). Źródło: użytkownik antitrop na forum NeoGAF. - 2016-09-26
Porównanie odświeżonych wersji Final Fantasy IV na konsolach DS (2008) i PSP (2011). Źródło: użytkownik antitrop na forum NeoGAF.

Co jest w nich takiego wyjątkowego? Przede wszystkim fakt, że na potrzeby tej platformy w obu przypadkach wyrzucono do kosza oryginalną grafikę 2D i zaprojektowano ją od nowa w pełnym trójwymiarze – co całkowicie zmieniło oblicze rozgrywki. Ta ostatnia została ulepszona również poprzez przebudowanie systemu profesji w „trójce” czy wprowadzenie nowego systemu przenoszenia zdolności między postaciami w „czwórce”. To jednak nic wobec zmian fabularnych w Final Fantasy III – bezimiennych członków drużyny z pierwowzoru zastąpiono towarzyszami z konkretną przeszłością i osobowością. Do tego dochodzi dodanie obu tytułom takich elementów jak filmowe intro, udźwiękowione dialogi, tryb „nowa gra plus” (w FFIV), a nawet funkcje sieciowe (wysyłanie wiadomości do innych graczy w „trójce”, wspólna zabawa w minigrach przez sieć lokalną w „czwórce”). Na koniec warto nadmienić, że to właśnie na wspomnianych remake’ach oparte są pecetowe wersje Final Fantasy III i IV, które trafiły na Steama w 2014 roku.

  1. Final Fantasy III w encyklopedii gier na GRYOnline.pl
  2. Final Fantasy IV w encyklopedii gier na GRYOnline.pl

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji, znany także jako Draug. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej

Mam już dość tych wszystkich remake’ów gier
Mam już dość tych wszystkich remake’ów gier

Z roku na rok coraz więcej reedycji HD, remasterów oraz remake’ów poszerza nasze kolekcje gier. Producenci prześcigają się w zapowiedziach „nowych-starych” gier, tylko czy to właśnie ich potrzebuje współczesny gracz oraz cała branża?

Odświeżenie potrzebne od zaraz - remastery i remaki, na które czekamy
Odświeżenie potrzebne od zaraz - remastery i remaki, na które czekamy

Wszyscy na nie psioczymy, ale i tak każdy szybko poda kilka tytułów, które przyjąłby w takiej formie z otwartymi ramionami – remastery i remaki już na dobre zadomowiły się w branży. A my wybraliśmy gry, które chcielibyśmy dostać w wersji odświeżonej.

Krytykowane, ale kochane – nisko ocenione gry, które zdobyły serca graczy
Krytykowane, ale kochane – nisko ocenione gry, które zdobyły serca graczy

Znacie to uczucie, gdy Wasza ulubiona gra jest mieszana z błotem przez recenzentów? My też, dlatego zrobiliśmy zestawienie pozycji, które dostały od krytyków niezbyt wysokie oceny, a mimo to dziś cieszą się wielkim uznaniem.