Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

The Witcher 3: Wild Hunt Publicystyka

Publicystyka 8 sierpnia 2014, 10:38

autor: Krystian Smoszna

Fan black metalu i szeroko rozumianych gier akcji. Kocha Dooma miłością prawdziwą.

"Nie definiujemy folku" - o muzyce do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon rozmawiamy z Marcinem Przybyłowiczem

Twórca muzyki do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon ma pełne ręce roboty, ale znalazł dla nas chwilę czasu, żeby przybliżyć nam kulisy powstawania ścieżki dźwiękowej. Marcin Przybyłowicz opowiada m.in. o roli akcentów słowiańskich i współpracy z zespołem Percival.

O trzeciej odsłonie serii Wiedźmin napisaliśmy już sporo, ale dotąd nie skupialiśmy się na jej oprawie muzycznej. Teraz postanowiliśmy naprawić ten błąd i przybliżyć Wam kulisy powstawania ścieżki dźwiękowej, zwłaszcza, że prezentuje się ona naprawdę imponująco. W poszerzeniu wiedzy na ten temat pomógł nam Marcin Przybyłowicz, który w nadchodzącym produkcie studia CD Projekt Red odpowiada za ten właśnie aspekt projektu.

Krystian Smoszna: W serii Wiedźmin udzielało się kilku znanych polskich kompozytorów. Z czego wynika ta rotacja na stanowisku „głównego” muzyka?

Marcin Przybyłowicz: Ciężko mi mówić o tym, co się działo zanim dołączyłem do CD Projekt Red. Rzeczywiście, muzyka do pierwszego Wiedźmina była dziełem Adama Skorupy i Pawła Błaszczaka, choć nie tylko. Mało kto pamięta, że pomagał im również Krzysztof Wierzynkiewicz. Wiedźmin 2 miał za kompozytorskimi sterami i Adama Skorupę, i Krzysztofa Wierzynkiewicza, również z moim – choć symbolicznym – udziałem.

Co sprawiło, że tym razem to Ty dostąpiłeś tego zaszczytu?

Przy rozpoczynaniu prac koncepcyjnych nad Wiedźminem 3 reżyser gry zaproponował mi rolę głównego kompozytora, na co oczywiście przystałem i do dzisiaj staram się realizować powierzone mi zadania w jak najlepszy sposób.

 

Wiedźmin 3 to bez wątpienia Twój największy projekt w karierze, jeśli weźmiemy pod uwagę skalę przedsięwzięcia. Jak mocno różni się obecna praca od Twoich poprzednich zleceń?

Dość mocno. Nad nowym Wiedźminem pracuję w siedzibie CD Projekt Red, czyli na miejscu. To pierwsza różnica – dotychczas większość zadań realizowałem jako freelancer. Sam fakt pracy w studio, codziennego obcowania z grą i charakter moich obowiązków pociąga za sobą więcej zmian w stosunku do moich poprzednich projektów. Jestem odpowiedzialny całościowo za oprawę muzyczną w Wiedźminie 3, a więc od zaprojektowania systemu muzycznego, który steruje całą ścieżką dźwiękową, przez sformułowanie brzmienia, stylu muzycznego gry, kompozycję i implementację muzyki, aż po dyrekcję muzyczną całości. Istotnie jest to największy i najbardziej złożony projekt przy jakim miałem dotychczas okazję pracować.

Od jak dawna tworzycie oprawę muzyczną Wiedźmina?

Pracujemy w zasadzie od momentu kiedy ruszyły pierwsze prace nad „trójką”, czyli od samego początku.

Czy zakończyliście już prace?

Nie. One nadal trwają. Produkcja muzyki do tak złożonej gry to wieloetapowy proces i w związku z tym to wszystko musi potrwać.

Sporo ludzi uczestniczy w tym projekcie. Ty, Mikołaj Stroiński, Gene Rozenberg. Jak wygląda dokładny podział ról?

Gene był przez pewien czas szefem zespołu audio i pomagał w nam w wielu sprawach, w tym w tworzeniu muzyki, natomiast jakiś czas temu rozstaliśmy się z nim. Po konsultacjach doszliśmy do wniosku, że choć jego kompozycje były fajne, to nie pasowały one swoim klimatem do naszej gry. Sam podział ról jest dość prosty. Jak już wspomniałem, ja odpowiadam za całościową koncepcję oprawy muzycznej i to, jak uwzględnia ona wizję reżysera gry, implementację muzyki, koordynację prac outsource’u i dyrekcję muzyczną podczas nagrań. Oprócz tego trzeba jeszcze skomponować muzykę – tym zajmuję się wspólnie z Mikołajem.

Stałe przebywanie Mikołaja w Stanach Zjednoczonych nie jest problemem?

W dobie powszechnego dostępu do sieci odległość nie jest żadnym problemem, pewnym utrudnieniem są za to różne strefy czasowe, w których żyjemy. Mikołaj mieszka w Los Angeles, dzieli nas dziewięć godzin – kiedy u mnie zbliża się osiemnasta, Mikołaj właśnie je śniadanie. Szczęśliwie się jednak składa, że jestem nocnym markiem, więc udaje nam się znaleźć właściwy moment na rozmowy i wymianę informacji, mimo pewnego opóźnienia, z którym musimy się liczyć -– to przede wszystkim kwestia sensownej organizacji.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Krew, wino i brud - o nowym dodatku do Wiedźmina 3 rozmawiamy z twórcą muzyki, Marcinem Przybyłowiczem
Krew, wino i brud - o nowym dodatku do Wiedźmina 3 rozmawiamy z twórcą muzyki, Marcinem Przybyłowiczem

W studiu CD Projekt Red praca wre. Deweloperzy dopieszczają aktualnie nowy dodatek do Wiedźmina 3 - Krew i wino - i m.in. o nim postanowiliśmy porozmawiać z Marcinem Przybyłowiczem.

Komentarze Czytelników (28)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
08.08.2014 11:36
sirdzodzo
19
Operator

Piękna sprawa!
'Muzyka ilustracyjna' świetnie definiuje to co słyszę.
Na pewno zagości za chwilę w moim samochodzie. A kiedy wyjdzie płytka - biorę w ciemno.

08.08.2014 11:38
odpowiedz
Adams9422
41
Pretorianin

klimatyczna :) mam nadzieje ze inne utwory beda takie :) Bo już preorder zamówiony :) mam nadzieje ze w dniu premiery sie wyrobią z dostawa

08.08.2014 11:44
odpowiedz
zdichuu
50
Generał

Kupie tą grę choćby dla Percivala którego uwielbiam. Jak się dowiedziałem, że będę robić ścieżkę dźwiękową to od razu wiedziałem że to strzał w dziesiątkę

08.08.2014 11:52
odpowiedz
Irek22
91
Grzeczny już byłem

Bez tych wyć muzyka jest całkiem dobra. Choć nadal nie jestem przekonany, czy - tak jak jest to w przypadku Wiedźmina 1 i 2 - będę ją sobie odtwarzać na kompie/wieży dla samego słuchania albo żeby coś tam brzdąkało w tle. Na tę chwilę podejrzewam, że ograniczy się to do pojedynczych utworów, które będzie można policzyć na palcach jednej ręki.
Grunt jednak, by pasowała do Wiedźmina. A to będzie zależeć od lokacji i sytuacji, do jakich będzie przypisana. Liczę, że zgrabnie to zmontują i dopasują.

08.08.2014 12:23
odpowiedz
Zdzichsiu
70
Ziemniak

Genialny artykuł, dowiedziałem się parę ciekawych faktów.

08.08.2014 13:03
odpowiedz
GhosteKl
64
Pretorianin

Jedną nutę, a raczej część jednej nutki zapożyczyli (lub też nie, tworząc to nieświadomie ;) ) z Lineage 2 - Gludio Theme o ile dobrze pamiętam :D a to dobrze, bo muzyka w tej grze miała swój charakter!

08.08.2014 13:13
odpowiedz
zanonimizowany579358
105
Senator

Wywiad fajny, a soundtrack zapowiada się przednio. Być może po premierze gry będzie żył własnym życiem tak jak np. OST z Gothica 3, przy którym też się przyłożono i do dzisiaj jest to dla mnie jedna z najlepszych ścieżek dźwiękowych w grach. Pojawiają się tu motywy z poprzednich części, jak i charakterystyczne dla północnych obszarów Europy (Nordmar), czy klimaty arabskie (Varant). Przy nagraniach wzięła udział sześćdziesięcioosobowa orkiestra symfoniczna, japońska grupa bębniarzy GOCOO, In Extremo, Corvus Corax a partie wokalne wykonała Lisbeth Scott oraz chór. Oprócz tego pojawili się Merc Iwaszkiewicz oraz Borislav Slavov, którzy odpowiedzialni byli za grę na etnicznych instrumentach takich jak arabski kilkunastostrunowy du, turecki flet saz, australijskie digeridoo czy południowo chińskie bawu.
I o ile muzyka w Gothic 3 mimo tego całego rozmachu przywodziła na myśl klasyczne fantasy tak muzyka w Wiedźminie 3 dzięki folkowym akcentom będzie miała własny styl i charakter.

08.08.2014 13:44
odpowiedz
ptk78
20
Legionista

Bez Scorpika to już nie będzie to samo a każdy stary amigowiec wie że Scorpik geniuszem jest.

08.08.2014 14:36
odpowiedz
Alt3ir
80
PlayForFun

Brzmi to genialnie, zresztą co tu dużo myśleć. Wiedźmin to dla mnie kwintesencja klimatu i dobrej oprawy muzycznej.

GhosteKl - mało powiedziane, dla mnie muzyka z L2 to jeden z lepszych soundtracków w historii gier :). Słucham do dziś gdy chcę się odprężyć bo to są takiej bardziej spokojne lub takie sielankowe kawałki z pogranicza muzyki... celtyckiej ? A przynajmniej słyszę tam jakaś taka nutę.

08.08.2014 15:23
odpowiedz
ganjalf18
12
Legionista

Wszystkie utwory oddają świetny klimat.
Już nie mogę się doczekać momentu wyjścia Wiedźmina i eksploracji świata z tym wspaniałym soundtrackiem, najpierw będzie trzeba zrobić upgrade kompa, ale wiem jedno: na pewno wsiąknę przynajmniej na kilkadziesiąt godzin.

08.08.2014 15:43
odpowiedz
Predator9292
14
Legionista

https://www.youtube.com/watch?v=qphn7_kztLQ

Jest ktoś w stanie powiedzieć co to za nutka? zaczyna się od 0:39 i trwa prawie do końca filmu, może Panowie z CDP powiedzą jak się nazywa?

08.08.2014 15:57
odpowiedz
Kserkses
117
Generał

Świetne, marzy mi się ścieżka dźwiękowa coś na wzór z filmu Conan Barbarzyńca, jakby to jeszcze mogli podciągnąć do tego to nic więcej do szczęścia nie potrzebuje.

08.08.2014 17:27
odpowiedz
U.V. Impaler
171
Hurt me plenty

GRYOnline.plRedaktor naczelny

Predator9292 ---> To jest główny motyw z trzeciego Wiedźmina.

08.08.2014 18:01
odpowiedz
gorn18
27
Pretorianin

Kurcze specjalnie dla tej gry zmodyfikowałem kompa i mam nadzieje że Wiedźmin 3 będzie grą roku no i zajebiście się sprzeda u nas i wszędzie.

08.08.2014 18:08
odpowiedz
woyti
1
Junior

Takie pytanko: Czy Adam Skorupa współtworzy muzykę i do tej części Wieśka? Jak nie to dlaczego???

08.08.2014 18:48
😊
odpowiedz
AIDIDPl
111
PC-towiec

Dobrze że powracają do klimatu muzyki z jedynki...

Planetar ---> Muzyka w W3 nie będzie w całości opierać się na utworach Percivala...

08.08.2014 19:22
odpowiedz
Planetar
47
Pretorianin

Nie wiem ... jakoś tak za dużo tego darcia skrzypiec, męczenia smętnych dudów i kontrabasów no i tego wycia ciągłego :) W 1 i 2 muza była miodna, a tutaj coś za bardzo, aż za bardzo takie cygańsko-słowiańskie klimaty. Jak dla mnie to powinno być więcej fletów, lutni pana, harf! i cymbałów ^^ i jeszcze parę innych takich delikatnych instrumentów. Tak by klimat był taki magiczny mistyczny. No i leśne klimaty, to musowo delikatny subtelny niczym u elfsów śpiew, a nie ciągle heyayayaaaaah! Widzę znaczącą różnicę w odniesieniu do muzyki z W1 i W2 na niekorzyść niestety.

08.08.2014 19:42
odpowiedz
Planetar
47
Pretorianin

Jeszcze przesłuchałem sobie soundtracka z W2 dla porównania i nie ma porównania! Tam muzyka jest kompletna, dorównuje najlepszym klasykom rpg, jest wszechstronna, powolna, magiczna i epicka, a nie tak jak tutaj na jedno folkowe kopyto z wyciem banshee w tle ^^ Pozostaje sceptyczny.

08.08.2014 19:46
odpowiedz
Bezi2598
89
Legend

https://www.youtube.com/watch?v=GO85bSb6Ss4

Pierwszy z brzegu zwiastun dwójki. Też wycie. Już nie wspominając o utworze, który leciał zaraz po włączeniu nowej gry w dwójce. Tak, to też było "wycie".

Przecież to jest malutki wycinek ogromnego soundtracka do gry, nie ma co oceniać całości po dwóch trailerach.

https://www.youtube.com/watch?v=JMjfV0OCnY4&list=PLDQOENU1K10pPMYrc2neiBOdDl43Hhe_1
Polecam sobie przesłuchać wszystkie utwory.

08.08.2014 22:34
odpowiedz
Ptosio
162
Legionista

Muzyka w dwójce mi się nie podobała, a nawet może nie tyle nie podobała, co zupełnie jej nie zarejestrowałem. Za to motyw z jedynki chodzi mi po uszach do dziś - super, jeśli do niego wrócą!

09.08.2014 16:01
odpowiedz
mktiger
39
Chorąży

@woyti z tego co wiem to A. Skorupa do 3 juz nie tworzy muzyki, ale Krzysiek tak.

09.08.2014 16:03
odpowiedz
ZIBI;P
5
Junior

Już sobie wyobrażam ubijanie jakiegoś ghula albo strzygi z taką muzyką w tle uuuuuuuuuh To będzie gra tej dekady :D

09.08.2014 22:11
odpowiedz
Soqu
2
Junior

Najlepsza muzyka jaką chyba słyszałem ;d idealnie pasuje do Wiedźmina ;)

10.08.2014 18:38
odpowiedz
Bllazer
85
Konsul

muzyka rewelacja ,podkreci klimat znakomicie.

10.08.2014 19:08
😱
odpowiedz
zanonimizowany810890
46
Generał

Ciary na plecach, podobnie jak w przypadku trailera

22.08.2014 16:59
odpowiedz
Dead Men
112
Generał

Skorupa Adam to klasa sama w sobie Ferrari wsród polskich muzyków, za Killarem i Lorencem. Po prostu światowa elita.

20.02.2015 23:29
odpowiedz
Szwed_94
2
Junior

Między Polską, a Los Angeles jest 15 godzin różnicy. Jeżeli studio CD Projekt Red znajduje sie w jakimś innym miejscu, to z góry przepraszam ;).

20.02.2015 23:38
odpowiedz
Blackthorn
109
Senator

Bez Scorpika to już nie będzie to samo a każdy stary amigowiec wie że Scorpik geniuszem jest.
Bedzie Żywiołak i Percival i to jest zdecydowanie lepsza opcja. Tworczosc obu tych zespolow ma wiecej z Wiedzmina, niz sciezka dzwiekowa w Wiedzminie 2.

Żywiołak - Psychoteka https://www.youtube.com/watch?v=AqFUkx3-gTQ
Żywiołak - Oko Dybuka https://www.youtube.com/watch?v=JTHoXBFIZsk
Żywiołak - Epopeja Wandalska https://www.youtube.com/watch?v=l-N9LhKuUng
Żywiołak - Oй Tи, Пeтpe, Пeтpe(Ten kawalek byl wykorzystany w intrze do Wiedzmina 2)
https://www.youtube.com/watch?v=YYXF0ingC-0

spoiler start

Wiem, ze watek sprzet 6 miesiecy, ale co tam :P

spoiler stop

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze