Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Android iOS

klocki Android

Kolejna gra logiczna od polskich twórców ze studia Rainbow Train, znanych chociażby z produkcji HOOK. Zadaniem gracza jest połączenie ze sobą różnych rodzajów linii. W grze znajdziemy minimalistyczną oprawę wizualną, połączoną z relaksującym soundtrackiem z gatunku ambient.

Logiczne, polskie, indie.

klocki - screen - 2016-07-26 - 326735klocki - screen - 2016-07-26 - 326734klocki - screen - 2016-07-26 - 326733klocki - screen - 2016-07-26 - 326732klocki - screen - 2016-07-26 - 326731klocki - screen - 2016-07-26 - 326730

wersja językowa:
pełna polska wersja

Data premiery gry klocki | AND

13lipca2016

13lipca2016

Google Play

Android
Okładka klocki (AND)
klocki

klocki to kolejna gra stworzona przez Macieja Targoniego oraz Wojciecha Wasiaka – polskich twórców ze studia Rainbow Train, mających na swoim koncie takie gry jak HOOK czy oO. Podobnie jak ich poprzednie tytuły, klocki również są minimalistyczną produkcją logiczną, nastawioną na poznawanie ciekawych mechanik rozgrywki. Gra pojawiła się jednocześnie na platformach mobilnych, jak i PC.

Mechanika

Kampania podzielona została na 82 poziomy, w ramach których naszym zadaniem jest łączenie ze sobą linii. Z pozoru prosta zabawa komplikuje się wraz z naszymi postępami, wprowadzającymi nowe i ciekawe mechaniki, których w klockach znajdziemy ponad 15. Całość charakteryzuje się jednak dobrze wyważonym poziomem trudności.

Kwestie techniczne

Główny projektant gry, Maciej Targoni, miał na celu stworzenie tytułu, który będzie komunikował się z graczem jedynie poprzez zróżnicowane mechaniki, co przejawia się między innymi w prostocie oprawy audiowizualnej. Podobnie jak w przypadku innej gry Rainbow Train, HOOK – mamy tu do czynienia z minimalizmem niemalże na każdym kroku. W klockach nie znajdziemy typowego menu, opcji, tabeli wyników czy tekstu. Grafika jest niezwykle prosta i możliwie czytelna, podobnie jak muzyka i efekty dźwiękowe, stworzone przez Wojciecha Wasiaka. Soundtrack umiejętnie operuje elektronicznymi, spokojnymi i relaksującymi dźwiękami z gatunku ambient.

klocki w wydaniu na Android nie wykazują żadnych różnic w porównaniu do pozostałych platform. Według autorów, gra powstała w przeciągu 8 miesięcy, z wykorzystaniem Unity3D.

Minirecenzja klocki – relaksująca gra logiczna

PLUSY:
  1. spora liczba zróżnicowanych mechanik;
  2. odpowiednio wyważony poziom trudności – gra nie jest ani za trudna, ani za łatwa;
  3. prawdopodobnie najbardziej relaksująca gra logiczna.
MINUSY:
  1. mogłaby być nieco dłuższa;
  2. czasami brakuje systemu podpowiedzi.

Ekrany dotykowe urządzeń mobilnych wymuszają na deweloperach odmienne podejście do projektowania gier wideo, niż w przypadku konsol i komputerów, gdzie gracze mają do dyspozycji pady, klawiatury itd. W związku z tym dobra mobilna produkcja musi mieć proste sterowanie, ale jednocześnie być na tyle zaawansowana, by zapewniać odpowiednie wyzwanie, a co za tym idzie emocje. Nic dziwnego więc, że wśród najpopularniejszych projektów znajdują się przede wszystkim strategie oraz gry logiczne.

Do tego drugiego gatunku zalicza się kolejna propozycja polskiego studia Rainbow Train. klocki, bo taki tytuł nosi opisywana aplikacja, to jeden z ciekawszych produktów dla miłośników wysilania szarych komórek, a dodatkowo niedrogi i pozbawiony mikropłatności. No dobra, ale o czym w ogóle mówimy?

Zabawa w klockach polega zazwyczaj na łączeniu linii znajdujących się na rozmaitych figurach. Przesuwając jej poszczególne części tworzymy konkretny wzór – i to tyle, jeżeli chodzi o ogólne założenia. W praktyce gra oferuje znacznie więcej, gdyż z biegiem czasu twórcy wprowadzają kolejne ciekawe mechaniki urozmaicające zabawę. Co ważne, poziom trudności jest odpowiednio wyważony, dzięki czemu jest to jednocześnie relaksująca, a zarazem odpowiednio wymagająca i satysfakcjonująca produkcja.

Warto podkreślić, że klocki są relaksujące. Wpływa na to kilka elementów – od braku jakichkolwiek poganiaczy, limitów czasowych, zadań pobocznych itd., aż po ambientową muzykę. Dzięki temu każdy przechodzi grę we własnym tempie i nawet jeżeli zdarzy Wam się gdzieś utknąć na chwilę, to spokój wylewający się z dzieła Rainbow Train sprawi, że nie poczujecie się sfrustrowani.

Być może na pierwszy rzut oka na to nie wygląda, ale klocki to naprawdę kawał konkretnej rozrywki, którą trzeba mieć na telefonie. Pozytywnego odbioru nie niszczy nawet fakt, że gra mogłaby być nieco dłuższa, a poza tym przydałby się system opcjonalnych podpowiedzi. Mimo wszystko jest prawie idealnie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: mała (do 50 MB)

Gry podobne do klocki

Wymagania wiekowe klocki

Gra jest odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych.

Najlepsze mobilne gry logiczne 2016 roku
Najlepsze mobilne gry logiczne 2016 roku

wiadomość27 grudnia 2016

W trzecim odcinku naszego cyklu podsumowującego mijający rok omawiamy najlepsze naszym zdaniem mobilne gry logiczne ostatnich dwunastu miesięcy.

Klasyki, pokemony i klocki, czyli najlepsze gry mobilne lipca
Klasyki, pokemony i klocki, czyli najlepsze gry mobilne lipca

wiadomość3 sierpnia 2016

Omawiamy najlepsze gry mobilne lipca. Wśród polecanych pozycji znalazły się m.in. Pokemon GO, Final Fantasy VII, ReRunners: Race for the World, Day of the Tentacle: Remastered, Guild of Dungeoneering, Crush Your Enemies!, klocki i Arcane Quest 3.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz