Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Android iOS

Gone Home PS4

Eksploracyjna gra przygodowa, utrzymana w nietypowej konwencji filmu obyczajowego. Wcielamy się w postać młodej dziewczyny, która po rocznym pobycie w Europie powraca do rodzinnego domu. Na miejscu nie zastaje jednak absolutnie nikogo, a odpowiedź na pytanie co właściwie stało się z członkami jej rodziny uzyskuje poprzez stopniową eksplorację domu i analizowanie znalezionych poszlak, dokumentów i nagrań.

Przygodowe, FPP, elementy logiczne, indie, eksperymentalne/artystyczne, eksploracyjne.

Gone Home - screen - 2015-12-09 - 312538Gone Home - screen - 2015-12-09 - 312537Gone Home - screen - 2013-03-21 - 258171Gone Home - screen - 2013-03-21 - 258170Gone Home - screen - 2013-03-21 - 258169Gone Home - screen - 2013-03-21 - 258168

wersja językowa:
angielska

Data premiery gry Gone Home | PS4

12stycznia2016

12lutego2016

PSN

Sony PlayStation 4
Okładka Gone Home (PS4)
Gone Home

Gone Home to wydana na platformie PlayStation 4 nietypowa, eksploracyjna gra przygodowa, utrzymana w konwencji filmu obyczajowego. Produkcja jest debiutanckim dziełem niezależnego studia The Fullbright Company, założonego przez doświadczonych deweloperów, którzy na liście swych osiągnięć zapisać mogą m.in. dodatek Minerva’s Den do gry BioShock 2, który zebrał znakomite recenzje, w wielu przypadkach lepsze niż gra bazowa.

Fabuła

Głównym wyróżnikiem Gone Home jest oryginalna warstwa fabularna, która wbrew powszechnie panującym trendom nie opowiada żadnej mrożącej krew w żyłach historii, koncentrując się całkowicie na życiu i problemach pewnej zwykłej, amerykańskiej rodziny. Akcja gry osadzona jest w latach 90. ubiegłego wieku, a podczas zabawy wcielamy się w postać 21-letniej Katy, która po roku spędzonym w Europie, powraca do rodzinnego domu. Wbrew oczekiwaniom, wewnątrz nie zastaje absolutnie nikogo, a po matce, ojcu i jej dorastającej siostrze nie ma pozornie ani śladu. W atmosferze, owianej delikatną otoczką grozy (noc, odgłosy deszczu i błyskawic) nasza protagonistka eksploruje kolejne pomieszczenia pustego domu, odnajdując kolejne dokumenty, zapisane świstki papieru i nagrania, które sukcesywnie układają się w historię domu, dając odpowiedź na pytanie co właściwie stało się z jego mieszkańcami.

Mechanika

Wydany na platformie PlayStation 4 Gone Home trudno jednoznacznie zakwalifikować zarówno do gatunku przygodówek, jak i tym bardziej horroru. Cała zabawa skupia się bowiem na spokojnej eksploracji i odnajdywaniu wszelkich poszlak i śladów, mogących dać odpowiedź na dręczące bohaterkę pytania. Niezbędną wiedzę zdobywamy dzięki interakcji ze znajdowanymi przedmiotami, z których każdy możemy podnieść, obejrzeć, a następnie upuścić. W grze nie spotykamy żadnych duchów i sekwencji akcji, a ewentualne zagadki logiczne ograniczone zostały do niezbędnego minimum. Wszystko to sprawia, że podczas zabawy mamy wrażenie uczestnictwa w przeciętnym, amerykańskim filmie obyczajowym, opowiadającym o losach i codziennych problemach zwykłej amerykańskiej rodziny.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna Gone Home na platformie PlayStation 4 powstała na popularnym enginie Unity, wspartym przez zaawansowany silnik fizyczny i pod względem jakości prezentuje się dość przeciętnie. Wynika to jednak z faktu, że dysponujący ograniczonym budżetem deweloperzy – zamiast na fajerwerkach graficznych, skupili się tu przede wszystkim na opowiadanej historii, oferując graczom jedyną w swoim rodzaju produkcję, którą trudno jednoznacznie sklasyfikować.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena gry 8.2 / 10 na podstawie 88 ocen czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.1 / 10 na podstawie 8 głosów czytelników.

Gry podobne do Gone Home

Klasyfikacja PEGI Gone Home

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.
Gone Home na PC za darmo do jutra
Gone Home na PC za darmo do jutra

wiadomość13 listopada 2016

Ciepło przyjęta przygodówka Gone Home od studia The Fullbright Company dostępna jest do poniedziałku za darmo na stronie itch.io. Z oferty mogą skorzystać użytkownicy komputerów osobistych.

Gone Home na PlayStation 4 i Xboksie One ukaże się w styczniu
Gone Home na PlayStation 4 i Xboksie One ukaże się w styczniu

wiadomość8 grudnia 2015

Poznaliśmy datę premiery zapowiedzianej w 2014 roku konsolowej wersji Gone Home. Tytuł ukaże się na PlayStation 4 i Xboksie One 12 stycznia 2016 roku, a wśród nowości znajdziemy przede wszystkim technologię Unity 5, którą wykorzystano do produkcji nowej edycji.

Dystrybucja cyfrowa na weekend 29-30 sierpnia (m.in. Dead Rising 3, Injustice: Gods Among Us, Gone Home)
Dystrybucja cyfrowa na weekend 29-30 sierpnia (m.in. Dead Rising 3, Injustice: Gods Among Us, Gone Home)

wiadomość29 sierpnia 2015

Jak co tydzień przejrzeliśmy dla Was weekendowe promocje w sklepach dystrybucji cyfrowej gier. Tym razem nadarza się sposobność, aby w atrakcyjnych cenach kupić takie produkcje jak Dead Rising 3, Injustice: Gods Among Us Ultimate Edition, Gone Home czy też Brothers: A Tale of Two Sons.

Wieści ze świata (Resident Evil: Revelations 2, StarCraft II: Legacy of the Void, Call of Duty: Advanced Warfare) 4/3/15
Wieści ze świata (Resident Evil: Revelations 2, StarCraft II: Legacy of the Void, Call of Duty: Advanced Warfare) 4/3/15

wiadomość4 marca 2015

Dziś piszemy o premierze drugiego epizodu gry Resident Evil: Revelations 2, zbliżających się beta-testach StarCraft II: Legacy of the Void oraz debiucie pecetowej wersji pierwszego DLC do Call of Duty: Advanced Warfare. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Wieści ze świata (Gone Home, Daylight, Hawken) 11/3/14
Wieści ze świata (Gone Home, Daylight, Hawken) 11/3/14

wiadomość11 marca 2014

Dziś piszemy m.in. o zapowiedzi konsolowych wersji Gone Home, udostępnieniu darmowej wersji Hawken dla wszystkich użytkowników Steama, a także o rozpoczęciu przedsprzedaży gry Daylight. Witamy w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz