futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 17 sierpnia 2016, 11:13

autor: Kamil Zwijacz

Project Alloy - Intel wkracza na rynek wirtualnej rzeczywistości

Firma Intel zapowiedziała Project Alloy, czyli autorskie gogle rzeczywistości wirtualnej. Sprzętu nie trzeba będzie podłączać do PC-tów, kontrolerami mają być nasze ręce, a do działania nie będą wymagane sensory instalowane w pomieszczeniu.

Firma Intel postanowiła dołączyć do wyścigu VR i na Intel Developer Forum w San Francisco zapowiedziała Project Alloy. Sprzęt ma być pod pewnym względami rewolucyjny, ponieważ w odróżnieniu od konkurencji nie będzie wymagał podłączania długimi i niewygodnymi kablami do komputera. Stanie się to możliwe, gdyż Alloy Head-Mounted Device (HMD), czyli gogle zakładane na głowę, wyposażone zostaną we wszystkie niezbędne do działania podzespoły (niestety nie ujawniono specyfikacji). Sprzęt ma zapewniać dużo swobody w poruszaniu się oraz oferować system detekcji kolizji, dzięki czemu będzie można bez większych problemów eksplorować wirtualny świat, nie narażając się na utratę zdrowia i zniszczenie przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu.

Project Alloy nie będzie wymagał podłączenia kablami do komputera, gdyż wszystko, co trzeba ma już w środku. - Project Alloy - Intel wkracza na rynek wirtualnej rzeczywistości - wiadomość - 2016-08-17
Project Alloy nie będzie wymagał podłączenia kablami do komputera, gdyż wszystko, co trzeba ma już w środku.
Project Alloy w skrócie:
  • gogle rzeczywistości wirtualnej od Intela;
  • dzięki technologii RealSense nie będą potrzebne kable do podłączenia urządzenia, dodatkowe kontrolery czy też sensory rozmieszczane w pomieszczeniu;
  • urządzenie zadebiutuje w przyszłym roku na zasadach open-source.

RealSense to także większa immersja, gdyż technologia pozwoli widzieć w wirtualnym świecie swoje ręce, a nawet inne osoby. Dłonie wykorzystywać mamy do wchodzenia w interakcje z obiektami, więc niepotrzebne będą dodatkowe kontrolery. Poza tym nie trzeba będzie także instalować w pomieszczeniu żadnych sensorów, gdyż kamery, w które zostanie wyposażone urządzenie, załatwią sprawę.

Sprzęt pojawi się na rynku w przyszłym roku i udostępniany ma być na zasadzie open-source (tak samo jak i API), co oznacza, że będą mogły powstawać autorskie konstrukcje oparte na Alloy. Ponadto firma nawiązała współpracę z Microsoftem, dzięki której mamy doczekać się rozmaitej „zawartości i doświadczeń” opartych na Windowsie.

Project Alloy - Intel wkracza na rynek wirtualnej rzeczywistości - ilustracja #2
Project Alloy - Intel wkracza na rynek wirtualnej rzeczywistości - ilustracja #3