Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry na świecie 3 maja 2017, 11:30

autor: AlexB

DayZ zmierza w kierunku wersji beta

DayZ, czyli znany survival od studia Bohemia Interactive, już wkrótce wyjdzie z fazy alfa. Deweloperzy pracują nad aktualizacją .63, która sprawi, że tytuł zadebiutuje jako beta. Dokładna data premiery patcha nie jest jednak znana.

DAYZ W SKRÓCIE:
  • samodzielna, komercyjna wersja popularnej modyfikacji do gry ArmA II;
  • zadaniem graczy jest przetrwanie w świecie opanowanym przez zombie;
  • producent: Bohemia Interactive Studio;
  • od grudnia 2013 roku wersja alfa tytułu znajduje się w Steam Early Access;
  • twórcy pracują obecnie nad aktualizacjami .62 oraz .63. Ta druga wprowadzi tytuł w fazę beta.

DayZ to gra, która niemalże obrosła legendą. Zaczynała jako mod do ArmA II autorstwa Deana Halla, w którym zadaniem graczy było przetrwanie w niewielkim postradzieckim państwie, Czarnorusi, zniszczonym przez apokalipsę zombie. Dzieło Halla szybko stało się niezwykle popularne wśród graczy, co zwróciło uwagę włodarzy studia Bohemia Interactive, twórców między innymi serii ArmA, którzy zdecydowali się na zatrudnienie Nowozelandczyka i wydanie DayZ jako samodzielnego tytułu. W grudniu 2013 roku gra pojawiła się na platformie Steam we wczesnej wersji alfa w ramach programu Steam Early Access. Od tamtego czasu produkcji tej udało się zgromadzić zarówno oddane grono fanów, jak i przeciwników, którzy wciąż zarzucają deweloperom opieszałość w wydawaniu aktualizacji. Nie da się ukryć, że dzieło studia Bohemia Interactive wciąż jest dalekie od ukończenia i mnóstwo obiecanych elementów nadal nie zostało w nim zaimplementowanych. Z tego powodu DayZ stało się obiektem częstych żartów ze strony graczy i mediów branżowych. Wszyscy zniecierpliwieni przedłużającym się procesem produkcyjnym DayZ mogą mieć jednak pewne powody do zadowolenia. W ostatnim oficjalnym raporcie umieszczonym na blogu gry twórcy zapewnili, że po ponad trzech latach alfy pracują nad aktualizacją, która wprowadzi tytuł w wersję beta.

DayZ powoli zmierza w kierunku wersji beta. - DayZ zmierza w kierunku wersji beta - wiadomość - 2017-05-05
DayZ powoli zmierza w kierunku wersji beta.

Aktualizacja ta, nad którą pracuje większa część zespołu deweloperskiego, będzie miała numer .63. Ma ona między innymi ulepszyć animacje i efekty graficzne oraz dźwiękowe, wyeliminować mnóstwo błędów, poprawić AI oraz udoskonalić interfejs. Pełną listę zmian możecie znaleźć tutaj. Niestety, nie wiadomo dokładnie, kiedy patch .63 trafi do graczy. Zanim to nastąpi, swoją premierę będzie miała aktualizacja .62, nad którą pracuje mniejszy zespół. Wprowadzi ona kilka pomniejszych zmian oraz naprawi poważniejsze znane bugi. Początkowo planowano ją wypuścić w drugim tygodniu kwietnia, lecz z powodu przesunięcia większości deweloperów do prac nad łatką .63 jej debiut został przełożony.

W oczekiwaniu na kolejną aktualizację… - DayZ zmierza w kierunku wersji beta - wiadomość - 2017-05-05
W oczekiwaniu na kolejną aktualizację…

Wszystko wydaje się zatem zmierzać w dobrym kierunku dla twórców DayZ. Pytanie tylko, czy tytuł po premierze wersji beta będzie w stanie przyciągnąć nowych graczy i sprowadzić z powrotem tych, którzy znudzeni „ciągłą alfą” stracili zaufanie do Czechów? Pojawiło się bowiem mnóstwo gier survivalowych, takich jak H1Z1 czy Rust, które obecnie znajdują się dużo wyżej (via Steam Charts), jeśli chodzi o liczbę graczy, na Steam od dzieła studia Bohemia Interactive.

DayZ jest dostępne obecnie wyłącznie na PC w ramach wczesnego dostępu. Nie jest znana data premiery pełnej wersji. W planach jest również wydanie gry na konsole – Xboksa One oraz PlayStation 4.

DayZ zmierza w kierunku wersji beta - ilustracja #4

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.