filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 31 października 2021, 09:30

autor: Jan Tracz

8 świetnych horrorów, które nie straszą

Dziś prezentujemy osiem horrorów, które swoją kultowość zyskały dzięki umiejętnemu budowaniu atmosfery grozy (i nie tylko), niekoniecznie zaś za sprawą samych straszaków.

Spis treści

Upiorna noc Halloween (Trick 'r Treat)

  1. Reżyser: Michael Dougherty
  2. Rok produkcji: 2007
  3. Gdzie obejrzeć: iTunes store, Rakuten, Apple TV, TV w Halloween

Upiorna noc Halloween nie jest tym, czym się wydaje. Jeśli od halloweenowego horroru wymagacie rzezi na serio, mordercy z patetycznym wątkiem odwołującym się do trudnego dzieciństwa czy mocnej dawki stresogennego klimatu, ten film zupełnie nie jest dla Was. Bo, jakkolwiek to zabrzmi, chwilami znacznie bliżej mu do komedii z Adamem Sandlerem (Hubie ratuje Halloween) albo do polskiego W lesie dziś nie zaśnie nikt niż do klasycznego Halloween Carpentera. Dlaczego?

Film Michaela Dougherty’ego to bowiem filmowy eksces, zabawa konwencją i porządna dawka czarnego humoru. Jasne, jest krwawo, czasem nieco upiornie, ale całość ma – przynajmniej w założeniu – wywoływać uśmiech na twarzy widza. Stąd też Upiorną noc możemy nazwać soft horrorem, ponieważ jest ona lżejszą wersją tego, co zazwyczaj dostajemy na Halloween w kinach. Reżyser proponuje cztery luźno powiązane historie, które czerpią ze znanych wszystkim motywów. Mamy tu zemstę, „seryjnego zabójcę” czy nawet likantropię.

Opowieści łączy postać Sama, małego chłopca w złowieszczej piżamce-kostiumie, który wygląda, jakby wraz z innymi dzieciakami uczestniczył w zabawie „cukierek albo psikus”. Moim skromnym zdaniem, paradoksalnie, nie ma bardziej przerażającej postaci w horrorowej popkulturze od Sama! Cały komizm filmu zostaje uwydatniony przez znane nazwiska – na czele z Brianem Coxem, którego ostatnio widzowie pokochali w serialowej Sukcesji.

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej