filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 15 lipca 2021, 09:30

autor: Jan Tracz

7 Polaków, którzy łamią stereotypy w zagranicznych filmach

Nie taki Polak straszny, jak go obcokrajowcy malują. Obrazy naszych rodaków w filmach zagranicznych nie są wcale tak stereotypowe, jak można by się obawiać. Prezentujemy najatrakcyjniejsze przykłady polskich portretów w światowym kinie.

Spis treści

Gran Torino (2008) – Walt Kowalski

  1. Motyw: Clint Eastwood wciela się w Walta Kowalskiego, podstarzałego Amerykanina o polskich korzeniach
  2. Wydźwięk: w szorstki, ale nie pretensjonalny sposób Eastwood (jako reżyser) przedstawia poglądową przemianę niby to konserwatywnie zafiksowanego człowieka i obrazując stereotypy... walczy z nimi
  3. Gdzie obejrzeć: Chili, Netflix, Rakuten, iTunes

Gran Torino kojarzy się polskim widzom głównie z tym jednym nieprzyjemnym żartem, ale to kino przemiany, które pokazuje, że nawet najbardziej zatwardziali rasiści pod koniec życia mogą zmienić swoje poglądy o 180 stopni. Eastwood wciela się tu w Walta Kowalskiego (świadomie wybrał akurat to nazwisko, tak bardzo określa ono zwyczajność jego postaci, wręcz jej szarość), weterana wojennego, który „emeryturę” spędza w swojej ukochanej amerykańskiej bańce. Wszystko zostaje zaburzone, kiedy jego sąsiadami okazują się Azjaci, a ktoś próbuje ukraść mu ulubioną brykę.

Zostało jeszcze 50% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej