Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość Materiały promocyjne 24 października 2023, 09:48

Praca marzeń - jak się wkręcić w tworzenie gier? Szanse i wyzwania przyszłych deweloperów

Oto proste zasady, które ułatwią Wam wejście na ścieżkę kariery w branży gamedevu. Dowiedzcie się, jakie kroki warto podjąć przed złożeniem pierwszego CV i pracą przy grach wideo.

Źródło fot. Pexels
i

Branża gier rozwija się w zawrotnym tempie – zarówno za granicą, jak i w naszym kraju. Tak zwany gamedev to już od dłuższego czasu nie niszowe hobby dla nerdów-pasjonatów, tylko poważna ścieżka kariery owiana pewnego rodzaju tajemnicą.

Wielu osobom to środowisko wydaje się mocno hermetyczne, a marzenia o należeniu do niego pozostawiają wybranym szczęśliwcom lub weteranom. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się nad spróbowaniem swoich sił w roli twórców gier lub ciekawił Was proces rozpoczęcia takiej przygody, skorzystajcie z porad, które przygotowaliśmy w ramach współpracy z the:protocol i the:blog. Na podlinkowanych stronkach znajdziecie zresztą oferty pracy i blog dedykowane przyszłym pracownikom IT.

Znajdźcie swoją niszę

Jak większość z nas jest pewnie świadoma, zawód „twórca gier” w praktyce nie istnieje. Przygotowanie nawet najprostszego tytułu wymaga dużych nakładów pracy, kreując tym samym szeroką gamę stanowisk.

Z tego właśnie powodu odszukanie własnej drogi najlepiej rozpocząć od wybrania dość ogólnego działu, np. programowania, artu, dźwięku, designu, narracji, produkcji czy testowania. W każdym z nich można później wyszczególnić wiele bardziej precyzyjnych stanowisk, wyznaczanych głównie ze względu na etap procesu tworzenia, na jakim wykonuje się daną pracę (od preprodukcji aż po wieloletni support ukończonych gier).

Praca marzeń - jak się wkręcić w tworzenie gier? Szanse i wyzwania przyszłych deweloperów - ilustracja #1
Przykładowe specjalizacje w branży gamedev i IT. Źródło fot.: the:protocol.

Innym aspektem do rozważenia jest wybór platformy, na jaką chcielibyście tworzyć. Różnice między PC, konsolami, VR-em czy urządzeniami mobilnymi może nie wywracają całego procesu robienia gry do góry nogami, jednak każda z tych platform wykorzystuje inne środowiska deweloperskie.

Warto również pamiętać o tym, że branża wirtualnej rozrywki zgłasza zapotrzebowanie na pracowników z innych odnóg szeroko pojętych mediów. Gdybyście chcieli wejść do świata gamedevu, nie będziecie musieli zbytnio się przebranżawiać, jeśli macie doświadczenie z prawem, marketingiem, zarządzaniem czy językami obcymi.

Oferty na konkretne stanowiska sprawdzicie tutaj.

Doedukujcie się

Gdy znajdziecie już zarys Waszego idealnego stanowiska, rzecz jasna potrzebna będzie Wam wiedza z jego zakresu.

Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z filmików dostępnych na YouTubie, podcastów oraz blogów o tej tematyce. Ich niezaprzeczalną przewagą nad innymi formami nauki jest darmowość. Efekty takiego dokształcania się będą jednak zależne od Waszej samodyscypliny.

Praca marzeń - jak się wkręcić w tworzenie gier? Szanse i wyzwania przyszłych deweloperów - ilustracja #2
Źródło fot.: Unsplash.

Inną popularną opcją jest wzięcie udziału w jednym z setek dostępnych kursów. Wiele z nich w ich internetowej formie można ukończyć w zaciszu własnego domu oraz w dowolnym momencie, bez rezygnowania z dotychczasowych obowiązków i zajęć.

Na obecnym etapie popularności gier wideo powstało również wiele wartościowych książek edukujących w tej dziedzinie. Nie zapominajcie jednak o zawrotnym tempie rozwoju technologicznego, który szybko czyni drukowane lekcje przedawnionymi.

Szukając wykształcenia w tej branży, natraficie także na stosunkowo nowe uczelnie oferujące studia na kierunkach powiązanych z gamedevem. To forma nauki wymagająca regularności i dająca szansę na specjalistyczne praktyki. Nie warto jednak podejmować tego typu studiów, licząc, że samo to zagwarantuje pracę w firmie tworzącej gry – w gamedevie umiejętności są dużo istotniejsze niż jakikolwiek dyplom czy certyfikat, bez których również macie szansę na zdobycie wymarzonej posady.

Zbudujcie więź ze społecznością

Powierzchowna hermetyczność środowiska twórców gier wynika głównie z jednego faktu – większość deweloperów zna się ze sobą bądź posiada wspólnych znajomych. Znalezienie swojego połączenia z tym kręgiem pomaga przede wszystkim w przełamaniu pierwszych lodów z myślą o przyszłych projektach.

Przypadkowe natrafienie na przedstawiciela gamedevu może nie być łatwe, więc najlepiej poszukać takich kontaktów w miejscach dla nich przeznaczonych.

Zdecydowanie najlepszą szansą na to będzie wzięcie udziału w targach lub eventach poświęconych tworzeniu gier, takich jak poznańskie Game Industry Conference lub krakowskie Digital Dragons. Oprócz samego poznawania przedstawicieli interesującej Was branży zyskacie też okazję wysłuchania prelekcji specjalistów z różnorodnych obszarów, łącząc w ten sposób nawiązywanie znajomości ze zdobywaniem wiedzy.

Praca marzeń - jak się wkręcić w tworzenie gier? Szanse i wyzwania przyszłych deweloperów - ilustracja #3
Źródło fot.: Digital Dragons.

Podobnie, choć mniej skutecznie, można poznawać twórców gier poprzez skupiające ich internetowe przestrzenie, np. grupki na Facebooku czy serwery na Discordzie. W przeciwieństwie do targów organizowanych przeważnie raz do roku funkcjonują one cały czas i z pewnością są bardziej komfortowymi miejscami do nawiązywania nowych znajomości, jeśli chodzi o nieśmiałe osoby.

Przygotujcie portfolio

Jeśli nie macie jeszcze na koncie żadnych współtworzonych gier, a przymierzacie się do podjęcia pierwszej pracy w gamedevie, warto posiadać przykłady wykorzystania Waszych umiejętności w formie portfolio.

W przypadku osób starających się o stanowiska związane z grafiką, animacją, pisaniem czy dźwiękiem stworzenie próbki takiej twórczości jest zasadniczo proste. Poza prezentowaniem Waszych zdolności powinna ona wyrażać styl lub klimat, w których czujecie się najlepiej, jednak nie polecam ograniczać się wyłącznie do jednej kategorii – pokażcie całą Waszą wszechstronność!

Praca marzeń - jak się wkręcić w tworzenie gier? Szanse i wyzwania przyszłych deweloperów - ilustracja #4
Źródło fot.: Unsplash.

Programiści z kolei mogą przygotować proste projekty przedstawiające zasób ich wiedzy oraz sposób myślenia. Rekruterzy nie będą od Was oczekiwać zachwycających audiowizualnie gier, jeśli nie tym chcielibyście się zajmować.

Istnieje jednak wiele stanowisk, w przypadku których niezbędnymi umiejętnościami można wykazać się jedynie w praktyce (np. te związane z produkcją czy marketingiem). Część firm będzie miała także opracowane własne sposoby przetestowania Waszych talentów.

Mimo to, jeśli obszar Waszych zainteresowań na to pozwala, warto przygotować własne portfolio. Jeśli nie wykorzystacie go do zdobycia pracy, to przynajmniej sprawdzicie i utrwalicie swoją wiedzę oraz zmierzycie poczynione postępy.

Wybierzcie rodzaj studia dla siebie

Przed rozpoczęciem poszukiwania pracy w gamedevie wypada zastanowić się, w jakim typie studia chcielibyście pracować. W ogromnym uproszczeniu wybory są dwa – małe, niezależne oraz duże firmy.

Z reguły rozpoczęcie kariery w większym studiu ma najwięcej zalet. Takie przedsiębiorstwa posiadają wystarczający budżet i odpowiednie kadry, by umiejętnie wdrożyć nowicjuszy w system. Wiąże się to jednak z większą ilością wyzwań „biurokratycznych” i pełnieniem funkcji małego trybiku w ogromnej maszynie.

Praca marzeń - jak się wkręcić w tworzenie gier? Szanse i wyzwania przyszłych deweloperów - ilustracja #5
Na stronie IT blog znajdziecie specjalny odcinek podcastu poruszający to zagadnienie w szeroko pojętej branży IT.

Oczywiście można także spróbować swoich sił w studiu indie, gdzie zapoznacie się z branżą w dużo mniejszym, bardziej kameralnym gronie. Jest to jednak spore wyzwanie, wymagające zawzięcia się i samodyscypliny, gdyż mniejsza liczba pracowników oznacza, iż bierzecie na siebie dużo większą odpowiedzialność, a skromniejsze zasoby finansowe zmuszą Was do szybszego wdrożenia się w pracę.

Zdobądźcie doświadczenie

Jeśli macie już jasno nakreśloną drogę, niezbędną wiedzę oraz znajomości w Waszej nowej branży, pozostaje zdobyć doświadczenie.

W gamedevie istnieje hierarchia stanowisk, wyznaczana na podstawie przepracowanych lat. Na początku Waszej przygody będziecie zatem poszukiwać stanowisk juniorskich, z odległą perspektywą osiągnięcia poziomu seniora.

Praca marzeń - jak się wkręcić w tworzenie gier? Szanse i wyzwania przyszłych deweloperów - ilustracja #6
Źródło fot.: the:protocol.

Ze względu na specyficzne wymagania i zapotrzebowanie firm zatrudniających twórców gier w sieci pojawiły się strony z ofertami pracy stricte w gamedevie. Dzięki nim łatwo zorientujecie się w potrzebnych umiejętnościach i oszczędzicie czas na przeglądanie ofert pracy z podobnych dziedzin.

Z nowym zasobem wiedzy, wskazówek i źródeł możecie pewniej postawić pierwszy krok na drodze ku rozpoczęciu pracy przy tworzeniu gier. Mam nadzieję, że branża gamedevu stała się dla Was choć odrobinę mniej tajemnicza!

Materiał powstał we współpracy z firmą Grupa Pracuj.

Sonia Selerska

Sonia Selerska

Swoją przygodę z zawodowym pisaniem dla GRYOnline.pl rozpoczęła w 2022 roku, ale od zawsze interesowała się wszelkimi formami słowa pisanego. Studentka kierunku Film i Multimedia na specjalizacji Tworzenie Gier Wideo, głęboko śledzi zacierającą się granicę między tymi dwoma światami. Czasami wstydliwie docenia przerost formy nad treścią. W przypadku mediów częściej niż rzadziej wchodzi w skrajności; nigdy nie może wybrać między filmami dokumentalnymi i horrorami a cozy grami, symulatorami życia i animacjami. Częściej niż przy tytułach AAA znajdziecie ją przy oldskulowych konsolach i perełkach indie. Wolny czas poświęca swojej miłości do mody i szeroko pojętej sztuki. Uważa, że fabuła to najważniejszy element gry, a najlepsze historie to te, które czerpią z życia codziennego.

więcej