Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 2 października 2013, 18:30

Zmarł Tom Clancy, pisarz i współzałożyciel studia Red Storm Entertainment

W szpitalu, w wieku 66 lat, umarł Tom Clancy, autor dziesiątek powieści sensacyjnych oraz współzałożyciel studia deweloperskiego Red Storm Entertainment, które stworzyło serie Rainbow Six oraz Ghost Recon. Nazwiskiem autora zostały opatrzone również inne cykle gier, takie jak Splinter Cell czy EndWar.

Ostatnia książka Clancy'ego ukaże się jeszcze w tym roku - Zmarł Tom Clancy, pisarz i współzałożyciel studia Red Storm Entertainment - wiadomość - 2013-10-02
Ostatnia książka Clancy'ego ukaże się jeszcze w tym roku

Wczoraj w szpitalu w amerykańskim mieście Baltimore w wieku 66 lat zmarł Tom Clancy. Był on nie tylko popularnym autorem dziesiątek sensacyjno-polityczno-szpiegowskich thrillerów, z których niektóre, takie jak Polowanie na czerwony październik, trafiły na srebrny ekran, ale również współzałożycielem studia Red Storm Entertainment. Zespół założony w 1996 roku z Dougiem Littlejohnem, brytyjskim żołnierzem i kapitanem okrętów podwodnych, miał za zadanie stworzenie gier opartych na wątkach zaczerpniętych z powieści Clancy'ego. Pisarz uczestniczył zresztą w procesie powstawania niektórych z nich.

Pierwsze tytuły stworzone przez dewelopera nie podbiły serca graczy. Dopiero wydany w 1998 roku Tom Clancy's Rainbow Six okazał się znaczącym sukcesem, zagospodarowując nową niszę taktycznych i trójwymiarowych gier akcji, pozwalających nam wcielić się w członków jednostek specjalnych. Tytuł stawiał na planowanie kolejnych akcji i realizm działań, którego dotychczas brakowało w podobnych produkcjach. Pozwalał również na kooperacyjną i drużynową rozgrywkę wieloosobową, będąc sporym powiewem świeżości w czasach gdy najpopularniejsza formą multiplayera w shooterach był deathmatch. Rainbow Six szybko przekształciło się w serię, której kolejne odsłony i dodatki regularnie trafiały do fanów. Na początku 2001 roku dołączył do niej również cykl Ghost Recon. Obie marki stały się lokomotywami sukcesu producenta, które mimo pewnych problemów i potknięć twórców są nadal popularne wśród graczy.

Gry opatrzone nazwiskiem autora przyniosły mu dodatkową popularność - Zmarł Tom Clancy, pisarz i współzałożyciel studia Red Storm Entertainment - wiadomość - 2013-10-02
Gry opatrzone nazwiskiem autora przyniosły mu dodatkową popularność

Obecnie Red Storm należy do Ubisoftu, za którego sprawą nazwisko Clancy'ego pojawiło się również w tytułach wielu innych gier tworzonych przez wewnętrzne studia francuskiego giganta. Mowa tu o seriach takich jak Splinter Cell, EndWar czy H.A.W.X. Pisarz zostanie również pośmiertnie upamiętniony dzięki Tom Clancy's The Division, które ukaże się w przyszłym roku. W tej chwili nic nie wskazuje na to, by kolejne Rainbow Six, Splinter Cell lub Ghost Recon miały porzucić nazwisko dotychczasowego patrona. Prawo do jego wykorzystania, nie tylko w grach, ale i filmach czy książkach, Ubisoft kupiło w 2008 roku.