Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 maja 2018, 12:50

autor: AlexB

Złoto w WoW bardziej wartościowe od waluty Wenezueli

Specjaliści z portalu Fortune obliczyli, że złoto w grze World of Warcraft ma obecnie siedmiokrotnie większą wartość niż boliwar – jednostka monetarna w Wenezueli. W tym południowoamerykańskim kraju panuje obecnie inflacja.

Nastały ciężkie czasy dla Wenezueli. W kraju od kilku lat panuje kryzys gospodarczy – jego mieszkańcy muszą zmagać się z niedoborami żywności, leków, recesją oraz hiperinflacją. Jednostka monetarna tego południowoamerykańskiego państwa, boliwar, w zawrotnym tempie traci wartość w stosunku do innych środków płatniczych. W samym tylko pierwszym kwartale 2018 roku ceny dóbr w Wenezueli wzrosły aż o 897,2%. Co istotne, boliwar zostaje w tyle nie tylko za „twardymi pieniędzmi”, ale również wirtualnymi. W tym przypadku nie chodzi jedynie o kryptowaluty pokroju Bitcoina czy Ethereum, ale również o gotówkę... zdobywaną w grach. Jak obliczył Chris Morris z portalu Fortune, jedna sztuka złota w grze World of Warcraft jest obecnie warta siedem razy więcej niż wenezuelski boliwar.

Mieszkańcy Azeroth nie mają na co narzekać – ich waluta trzyma się całkiem nieźle. - Złoto w WoW bardziej wartościowe od waluty Wenezueli - wiadomość - 2018-05-08
Mieszkańcy Azeroth nie mają na co narzekać – ich waluta trzyma się całkiem nieźle.

Wartość złota w World of Warcraft Morris obliczył na podstawie cen Tokenów, czyli specjalnych przedmiotów, za pomocą których można jednorazowo przedłużyć subskrypcję oraz, od ponad roku, zakupić jakąś grę albo dodatek w sklepie Blizzarda. Jeden Token kosztuje 20 dolarów lub 202 647 sztuk złota (obecna wartość na rynku amerykańskim). Oznacza to, że w świecie World of Warcraft za dolara otrzymalibyśmy 10 132 sztuki złota. Natomiast według bieżącego przelicznika, ten sam banknot wymienilibyśmy na około 71 428 boliwarów (przynajmniej oficjalnie; mówi się, że na czarnym rynku cena jednego dolara sięga aż 636 771 boliwarów). Matematyka jest zatem prosta i bezlitosna.

Wartość boliwara wciąż spada i na razie nic nie wskazuje na to, by tendencja ta miała się wkrótce odwrócić. - Złoto w WoW bardziej wartościowe od waluty Wenezueli - wiadomość - 2018-05-08
Wartość boliwara wciąż spada i na razie nic nie wskazuje na to, by tendencja ta miała się wkrótce odwrócić.

Co ciekawe, rząd Wenezueli dostrzega korzyści, jakie mogą płynąć z rynku wirtualnych pieniędzy. Nie chodzi jednak o ustawowy nakaz „farmienia golda” w World of Warcraft. Pod koniec lutego bieżącego roku wystartowało Petro – oficjalna kryptowaluta tego południowoamerykańskiego kraju. W pierwszym dniu jej sprzedaży do wenezuelskiego skarbu wpłynęło 735 milionów dolarów. Mimo tego sukcesu eksperci wciąż uważają, że na Petro należy patrzeć wyłącznie jak na akt desperacji upadłego finansowo państwa.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

World of Warcraft

World of Warcraft