Zdjęcie z teleskopu Webba pokazuje kosmos sprzed miliardów lat
Pierwsze zdjęcie wykonane przez JWST pokazuje gromadę galaktyk i wiele obiektów za nimi. Teleskop Webba zajrzał bardzo daleko w przestrzeń i także w czas.

Źródło fot. powyżej: NASA
W Internecie można już znaleźć pierwsze zdjęcie z teleskopu Jamesa Webba (JWST). Zostało ono pokazane w poniedziałek podczas wydarzenia w Białym Domu. Widać na nim niewielki skrawek kosmosu i niemal niezliczoną ilość dalekich galaktyk.
Ten teleskop jest jednym z największych osiągnięć inżynieryjnych ludzkości.
– wiceprezydent Kamala Harris.
Zdjęcie gromady SMACS 0723
Zdjęcie przedstawia masywną gromadę galaktyk zwaną SMACS J0723.3-7327. W obszarze tym jest ich tak dużo, a odległości pomiędzy nimi są na tyle małe (w skali kosmosu), że zachodzi zjawisko zwane soczewkowaniem grawitacyjnym.
Światło zostaje zagięte w taki sposób, jakby przechodziło przez wielką soczewką optyczną. Powiększa to obiekty będące za gromadą i pozwala zajrzeć znacznie dalej, niż pozwalają na to nawet możliwości teleskopu.
JWST vs. Hubble
To jest tzw. zdjęcie głębokiego kosmosu – podobne zostało wykonane przez teleskop Hubble’a w 2009 roku i przedstawia ten sam obszar:

Oba fragmenty przedstawiają ten sam obszar kosmosu. Zdjęcie z teleskopu Hubble’a było naświetlane przez wiele godzin, by zebrać odpowiednią ilość światła. Mimo to widać nam nim znacznie mniej niż na zdjęciu z JWST. Przy tym jest znacznie bardziej „zaszumione”.
Podróż w czasie miliardy lat wstecz
Teleskop Jamesa Webba ukazał wiele bardzo dalekich obiektów, które są niewidocznie na zdjęciu z urządzenia Hubble’a. To są plusy obrazowania w paśmie podczerwieni i odpowiedniej konstrukcji urządzenia.
Obraz z 2009 roku, wykonany przez teleskop Hubble’a, pokazał nam kosmos sprzed 13,2 miliarda lat, bo prawdopodobnie tyle trwało dotarcie światła z najdalszych widocznych na nim obiektów. Wszechświat według naukowców ma 13,7 miliarda lat, więc JWST może nam pozwolić zajrzeć w obszar czasowy znacznie bliższy początkom wszelkiego istnienia.
Komentarze czytelników
hinson Generał
Eh i pomyśleć, że gdyby inne kraje nie wywalały kasy w błoto na wojny
Pomysl sobie ile samo USA wydalo na wojny w XX wieku i na poczatku XXI wieku.
Wojna w Afganistanie ktora trwala od 2001 i skonczyla sie totalna kleska kosztowala okolo 2,5 biliona$.
Druga wojna w Iraku, koszt tez ponad 2 biliony$.
Do tego koszyka nalezy wrzucic tez nie male koszty pierwszej wojny w Iraku, Wietnamie a takze utrzymanie amerykanskich baz na swiecie i prowadzonych przez nich innych dzialan militarno-wywiadowczych o ktorych media nie wspominaja.
Gdyby to wszystko zsumowac i przeznaczyc chocby 50% tych kosztow na badania kosmiczne to na orbicie i w punkcie L2 powinna znajdowac sie setka takich Hubblow i Webow :)
Interior666 Generał
Jak by Polski rząd nie rozdawał 500+ to pewnie też byśmy mieli Polski teleskop w kosmosie.
Fasola Jasio Generał

Nam niepotrzebny jest żaden teleskop. Minister Czarnek wyjaśni wszystkie tajemnice wszechświata.
Angry Zeus Generał

gdyby inne kraje nie wywalały kasy w błoto na wojny ... no tak, USA nie wydaje przecież pieniędzy na wojny ...
May_3 Chorąży

Były pomysły na zbudowanie specjalnej sondy do obserwacji radiowych, ale kasa się nie wytrzepie. I tak cud, że mamy jakikolwiek wkład. Talenty marnowane, a laury i tak spijają agencję zza oceanu.