Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 stycznia 2018, 08:37

autor: Góral

Z soundtracku do Wiedźmina 3 usunięto jeden utwór i nikt nie wie dlaczego [news zaktualizowany]

Studio CD Projekt RED z niewyjaśnionych powodów usunęło ze ścieżki dźwiękowej gry Wiedźmin 3: Dziki Gon jeden z najważniejszych utworów, czyli Widow Maker. Podejrzewamy, że wszystko przez chronioną prawnie aranżację.

Aktualizacja #2

Mamy kolejną aktualizację w sprawie kompozycji Widow Maker. Studio CD Projekt Red po cichu usunęło utwór także z cyfrowych ścieżek dźwiękowych dodawanych na GOG-u oraz na Steamie, gdzie nawet pojawiła się w związku z tym niewielka aktualizacja. W samej grze piosenka jest cały czas obecna, ale w świetle ostatnich wydarzeń chyba możemy powoli zacząć się obawiać o jej przyszłość.

Aktualizacja #1

Okazało się, że utwór Widow Maker cały czas znajduje się na cyfrowej ścieżce dźwiękowej dodawanej do gry (wersja zwykła i GOTY) w sklepie GOG.com (dzięki, g40). Jeżeli więc zakupiliście produkcję u tego sprzedawcy, to dalej możecie pobrać pełny soundtrack z wszystkimi opublikowanymi oryginalnie utworami.

Oryginalna wiadomość

Jeśli długo graliście w Wiedźmina 3, to znacie go doskonale. Utwór Widow Maker, który wchodził w skład ścieżki dźwiękowej ostatniej produkcji studia CD Projekt Red, umilał walki Geralta z potworami, a co za tym idzie, dość często towarzyszył graczowi w poszukiwaniach Ciri. Do niedawna kompozycja stanowiła żelazny punkt soundtracku dostępnego w każdym serwisie streamingowym, np. Spotify. Dziś już jej tam nie wysłuchacie, bo warszawska firma wyrzuciła ją bez zbędnych ceregieli z listy dostępnych kawałków. Dlaczego tak się stało? Oficjalnie nie wiadomo, ale podejrzewamy, że winę w pewnym sensie ponosi za to zespół Percival, który mógł nieświadomie wykorzystać chronioną prawnie aranżację muzyczną utworu.

Piosenki Widow Maker już na Spotify nie posłuchamy, ale pozostałe utwory, w tym Wilcza Zamieć, na szczęście są dostępne. - Z soundtracku do Wiedźmina 3 usunięto jeden utwór i nikt nie wie dlaczego [news zaktualizowany] - wiadomość - 2018-01-19
Piosenki Widow Maker już na Spotify nie posłuchamy, ale pozostałe utwory, w tym Wilcza Zamieć, na szczęście są dostępne.
Utwór Widow Maker zniknął z obiegu:
  • jedna z najważniejszych kompozycji ze ścieżki dźwiękowej trzeciego Wiedźmina zniknęła z sieci;
  • powody jej usunięcia nie są znane – Marcin Przybyłowicz odmawia komentarza;
  • według nas chodzi o chronioną prawnie aranżację, nieświadomie wykorzystaną przez zespół Percival.

W 2012 roku wspomniany już Percival wydał album Slava! Pieśni Słowian południowych, który oprócz wielu kapitalnych kawałków zawiera także chorwacką pieśń ludową o nazwie Naranča. To właśnie na jej bazie któryś z kompozytorów ścieżki dźwiękowej do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon stworzył wspomnianego Widow Makera. Problem w tym, że wykorzystana przez folkową grupę aranżacja została „wymyślona” przez Elvisa Stanicia – popularnego w Chorwacji muzyka jazzowego. Tę oraz inne pieśni Stanić przygotował dla zespołu Putokazi, a ten umieścił je na wydanej w 2000 roku płycie Nova Zemlja. Międzynarodowa baza utworów ISWC potwierdza, że jedynym dysponentem praw autorskich do Narančy jest Stanić i tu właśnie upatrywalibyśmy ewentualnych przyczyn usunięcia utworu Widow Maker z soundtracku.

Niewykluczone, że chorwacki jazzman po latach zorientował się, że jego aranżację można usłyszeć w trzecim Wiedźminie i postanowił dochodzić swoich praw. Z racji obowiązujących licencji muzyk mógł domagać się od studia CD Projekt Red odpowiedniej rekompensaty i jest prawdopodobne, że jakaś ugoda pomiędzy obiema stronami została zawarta. Jej częścią mogłoby być właśnie usunięcie utworu nie tylko z serwisów streamingowych, ale także ze sklepów, gdzie poszczególne piosenki w wersji cyfrowej można po prostu kupić. Tak jest w Google Play czy Apple Music. W rezultacie dziś tej kompozycji nie da się usłyszeć nigdzie – pomijając fizyczną kopię soundtracku, gdzie Widow Maker jest dostępny, oraz nielegalnych uploadów w serwisie YouTube.

Oczywiście to są nasze luźne dywagacje – pewne tak naprawdę jest tylko, że Widow Maker z cyfrowych soundtracków wyparował i nikt oficjalnie nie wie dlaczego. Skontaktowaliśmy się z Marcinem Przybyłowiczem w tej sprawie, ale odmówił on komentarza.