Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 października 2019, 11:40

autor: Aquma

Wyciek danych graczy serii FIFA, EA zmaga się z problemem

Problemy z uruchomionym wczoraj systemem rejestracji rozgrywek FIFA Global Series doprowadziły do poważnego wycieku danych użytkowników. Portal rejestracyjny został wyłączony. Firma Electronic Arts jest na etapie analizowania sytuacji.

Poważny wyciek danych w Electronic Arts. - Wyciek danych graczy serii FIFA, EA zmaga się z problemem - wiadomość - 2019-10-04
Poważny wyciek danych w Electronic Arts.

W SKRÓCIE:

  1. doszło do wycieku danych osób rejestrujących się do FIFA Global Series;
  2. chodzi o e-maile, ID, kraj zamieszkania i datę urodzenia;
  3. EA analizuje sytuację.

Studio EA Sports zapowiedziało wczoraj FIFA Global Series, czyli rozgrywki e-sportowe FIFA 20, które zostaną zwieńczone finałem FIFA eWorld Cup. W czasie prezentacji uruchomiono portal, który umożliwiał użytkownikom rejestrowanie się. Niestety coś poszło nie tak. Gracze odkryli, że przy tworzeniu konta system podpowiada im dane rejestracyjne innych osób, w tym kilku znanych - np. Joeya „Joeya” Calabro z drużyny e-sportowej klubu Ajax, którego informacje zostały pokazane innemu profesjonalnemu graczowi (Brazylijczykowi Bruno z SPQR).

Nie ma pewności, o jakie informacje chodzi - w zamieszczonym powyżej tweecie George’a Hughesa pojawia się pierwsza strona arkusza rejestracyjnego, na której widzimy adres e-mail, ID, kraj zamieszkania i datę urodzenia. Nie jest to jednak cały formularz i trudno powiedzieć, czy na kolejnych stronach użytkownicy również widzą dane innych osób. Pokrzywdzeni nie kryją irytacji - niektórzy grożą nawet pozwem.

Co na to RODO?

Zgodnie z zasadami rozporządzenia o ochronie danych osobowych (znanego lepiej jako RODO), przypadkowy wyciek danych stanowi naruszenie prawa (art. 4 ust. 12) i może skutkować karą w wysokości do 4% całkowitego rocznego światowego obrotu z poprzedniego roku obrotowego lub 20 milionów euro, przy czym stosuje się tę kwotę, która jest wyższa (art. 83 ust. 5). Sytuacja jest więc dość poważna. Kluczowe znaczenie będą miały rozmiar i waga wycieku, a także postępowanie EA w kolejnych godzinach i dniach.

Firma Electronic Arts wyłączyła kłopotliwą rejestrację i odniosła się do sprawy na Twitterze (poniżej), pisząc o „potencjalnym problemie”. Dodatkowe informacje na temat polityki prywatności koncernu możecie znaleźć pod tym adresem.

Jesteśmy świadomi potencjalnego problemu, który może mieć wpływ na portal rejestracyjny EA SPORTS FIFA 20 Global Series, który został uruchomiony wcześniej dzisiejszego dnia. Podchodzimy do tych spraw poważnie. Natychmiast wyłączyliśmy omawianą stronę i obecnie badamy sytuację. Będziemy informowali o postępach tak szybko, jak to możliwe - czytamy.

  1. FIFA 20 – strona oficjalna
  2. Recenzja gry FIFA 20 – fajne zmiany i stare problemy