Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 8 lutego 2018, 14:25

autor: AlexB

Wirtualni krezusi - 19 osób, które najbardziej wzbogaciły się na rynku kryptowalut

Magazyn Forbes opublikował listę 19 osób, które najbardziej wzbogaciły się na kryptowalutach. Ponadto podzielił się również kilkoma interesującymi danymi dotyczącymi specyfiki tego rynku.

Kryptowaluty – temat, który rozpala wyobraźnię wielu osób od co najmniej kilku miesięcy. Najpierw w grudniu wartość Bitcoina skoczyła do niebotycznych rozmiarów. Z kolei w styczniu wybuchła afera związana z rosnącymi cenami kart grafiki, co jest konsekwencją masowego wykupywania ich nakładów przez kopaczy wirtualnych pieniędzy. Z tego powodu gracze niezbyt przepadają za tą grupą. Zresztą nie oni jedyni. Nie da się jednak ukryć, że w parze z kryptowalutami idą ogromne pieniądze. Dzięki inwestycjom w Bitcoina, lub w któregoś z jego naśladowców, wiele osób zbiło fortuny w jedną noc. Zauważył to również prestiżowy magazyn Forbes. Wzorem publikowanej rokrocznie od 36 lat listy 400 najbogatszych Amerykanów, jego redaktorzy przygotowali spis 19 osób (lub, żeby być dokładnym, 20), które dorobiły się najwięcej na rynku kryptowalut.

Niektórzy ich kochają, inni nienawidzą – oto kryptowalutowi bogacze. - Wirtualni krezusi - 19 osób, które najbardziej wzbogaciły się na rynku kryptowalut - wiadomość - 2018-02-10
Niektórzy ich kochają, inni nienawidzą – oto kryptowalutowi bogacze.

Zanim jednak przejdziemy do przedstawienia wyników, kilka słów na temat zasad, według których sporządzona została lista Forbesa. Po pierwsze, majątki poszczególnych osób obliczono na podstawie posiadanych kryptowalut, potencjalnych zysków po opodatkowaniu i udziałów w biznesach związanych z wirtualnymi pieniędzmi (dane zebrano 19 stycznia 2018 roku). Po drugie natomiast, w spisie uwzględniono jedynie tych, których fortunę oszacowano na minimum 350 milionów dolarów. Redaktorzy Forbesa zaznaczyli, że mogą nie być to wszystkie osoby na świecie spełniające ten warunek. Nie wykluczyli również, że ich obliczenia nie są w 100% dokładne. Mimo pewnych wątpliwości, zdecydowali się jednak opublikować listę. Podobne obawy mieli bowiem w 1982 roku, gdy pierwszy raz zaprezentowali światu 400 najbogatszych Amerykanów. Jak napisał Randal Lane, jeden z redaktorów pisma:

Wtedy wiele osób mówiło nam, że nie możemy - lub nie powinniśmy – publikować tej listy. Lecz my i tak to zrobiliśmy. Wierzyliśmy bowiem, że uczynimy świat lepszym miejscem przez postawienie w świetle jupiterów czasem niewidocznych bogaczy. Taką samą nadzieję mamy i tym razem.

Nie przedłużając, oto 19 osób, które według szacunków magazynu Forbes zarobiły najwięcej na rynku kryptowalut:

 

Imię i nazwisko

Rola

Szacowany majątek

1.

Chris Larsen

Współzałożyciel Ripple

7,5 - 8 miliardów dolarów

2.

Jospeh Lubin

Współzałożyciel Ethereum

1-5 miliardów dolarów

3.

Changpeng Zhao

Prezes Binance

1,1-2 miliardy dolarów

4.

Cameron i Tyler Winklevoss

Założyciele Winklevoss Capital

900 milionów – 1 miliard dolarów

5.

Matthew Mellon

Polityk/inwestor indywidualny

900 milionów – 1 miliard dolarów

6.

Brian Armstrong

Prezes Coinbase

900 milionów – 1 miliard dolarów

7.

Matthew Roszak

Współzałożyciel Bloq

Założyciel Tally Capital

900 milionów – 1 miliard dolarów

8.

Anthony Di Iorio

Współzałożyciel Ethereum

Założyciel Decentral i Jaxx

750 milionów – 1 miliard dolarów

9.

Brock Pierce

Członek zarządu Bitcoin Fundation

700 milionów – 1 miliard dolarów

10.

Michael Novogratz

Prezes Galaxy Digital

700 milionów – 1 miliard dolarów

11.

Brendan Blumer

Prezes Block.one

600-700 milionów dolarów

12.

Dan Larimer

Specjalista od technologii w Block.one

600-700 milionów dolarów

13.

Velary Vavilov

Prezes Bitfury

500-700 milionów dolarów

14.

Charles Hoskinson

Współzałożyciel Ethereum

Założyciel IOHK

500-600 milionów dolarów

15.

Brad Garlinghouse

Prezes Ripple

400-500 milionów dolarów

16.

Barry Silbert

Prezes Digital Currency Group

400-500 milionów dolarów

17.

Vitalik Buterin

Twórca kryptowaluty Ether

400-500 milionów dolarów

18.

Tim Draper

Założyciel Draper Associates

350-500 milionów dolarów

19.

Song Chi-Hyung

Prezes Dunamu

Założyciel Upbit

350-500 milionów dolarów

Powyższe wyniki mogą być dla niektórych zaskoczeniem. Na pierwszych dwóch miejscach znalazły się bowiem osoby niezwiązane bezpośrednio z Bitcoinem, czyli najpopularniejszą kryptowalutą.

Wykres obrazujący średnią dzienną zmianę cen trzech najpopularniejszych kryptowalut w styczniu 2018 roku. / Źródło: Forbes - Wirtualni krezusi - 19 osób, które najbardziej wzbogaciły się na rynku kryptowalut - wiadomość - 2018-02-10
Wykres obrazujący średnią dzienną zmianę cen trzech najpopularniejszych kryptowalut w styczniu 2018 roku. / Źródło: Forbes

Na koniec warto jeszcze przyjrzeć się dość ciekawej statystyce opublikowanej przez magazyn Forbes. Otóż średnia wieku osób znajdujących się na powyższej liście wynosi 42 lata (najmłodszy kryptowalutowy krezus ma 23 lata, a najstarszy 59). Dla porównania, w przypadku spisu 400 najbogatszych Amerykanów jest to aż 67 lat. Może to po części wynikać z bariery czysto technologicznej, lecz prawdopodobnie nie bez znaczenia jest tu również wysoka niestabilność kryptowalut. W samym tylko styczniu ceny trzech najpopularniejszych wirtualnych pieniędzy – Bitcoina, Etheru oraz XRP - dziennie zmieniały się średnio o ponad 13%, w momencie, gdy wychylenia wartości akcji Apple'a lub Procter & Gamble nie przekraczały 2%, co widać na powyższym wykresie.