futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 24 czerwca 2021, 19:18

Windows 11 - wszystko, co wiemy o nowym systemie Microsoftu

Od premiery Windowsa 10 minęło już prawie 6 lat. Microsoft postanowił więc przygotować nową wersję systemu z numerem 11, która wprowadzi wiele mniejszych lub większych zmian. Dzisiaj w końcu byliśmy świadkami jej oficjalnej prezentacji.

W SKRÓCIE:
  • Microsoft zaprezentował światu Windowsa 11, którego premiera przewidziana jest na jesień.
  • Nowa wersja systemu przejdzie znaczny lifting interfejsu, który ma być możliwie jak najłatwiejszy w obsłudze.
  • „Jedenastka” posiadać będzie również funkcje, które w szczególny sposób pomogą graczom.

Windows 10 nadal może wydawać się nam dość świeżym systemem operacyjnym. Od jego premiery minęło jednak już prawie 6 lat. Firma Microsoft zdecydowała więc, że to dobry moment, by stworzyć następcę „dziesiątki”. Od dłuższego czasu mogliśmy śledzić w Internecie przecieki oraz plotki dotyczące zmian, jakie pojawią się w Windowsie 11. Tydzień temu do sieci wyciekła nawet wczesna kompilacja systemu, która została od razu poddana obszernym omówieniom.

Dzisiaj w końcu doczekaliśmy się oficjalnej prezentacji i możemy zobaczyć, jak wyglądać będzie kolejna wersja popularnych „okienek”. Po krótkim wstępie, w którym poruszono tematykę tradycji oraz wartości, z jakimi wiąże się Windows, przedstawiono najważniejsze zmiany, które pojawią się w „jedenastce”.

Pierwszym aspektem, jaki rzuca się w oczy, jest lifting szaty graficznej i interfejsu systemu. Menu start zmieniło swoje położenie i teraz pojawiać się będzie na samym środku ekranu. Ma ono być także miejscem, w którym znajdziemy wszelkie środki potrzebne do łatwej nawigacji po systemie. Ponadto wszystkie pojawiające się na pulpicie okienka są teraz zaokrąglone na krawędziach. Otrzymamy również wiele możliwości personalizowania ich kolorystyki.

Windows 11 - wszystko, co wiemy o nowym systemie Microsoftu - ilustracja #1
Windows 11 pozwoli na prosty podział ekranu w wielu konfiguracjach.

Jeszcze bardziej rozwinięta zostanie również opcja dzielenia ekranu na dwie, trzy, a nawet cztery strefy, z których każda obsługiwać będzie inny program. Windows 11 pozwoli też na łatwą obsługę komputera przy użyciu kilku odrębnych monitorów. Microsoft pochwalił się także rozbudowanymi widżetami, które wydają się rozwiniętą wersja panelu pogody, jaki wprowadzono ostatnio w „dziesiątce”. Przedstawiono również nową wersję Microsoft Store, który ma stać się o wiele bardziej otwartym serwisem.

Aspektem, który szczególnie mocno podkreślano podczas prezentacji, była jednak łatwość obsługi systemu. Windows 11 wprowadzi wiele mniejszych lub większych zmian, lecz jego użytkownicy mają poczuć się jak w domu. Zdradzono również, że system ma działać efektywnej i szybciej. O wiele mniejsze mają być kolejne aktualizacje, dzięki czemu będą one w zredukowanym stopniu wpływać na wydajność.

Windows 11 - wszystko, co wiemy o nowym systemie Microsoftu - ilustracja #2
Microsoft zamierza kontynuować rozwój widżetów, które ostatnio pojawiły się w Windowsie 10.

Wśród nowości pojawiła się również opcja, która w szczególności zainteresuje graczy. Windows 11 wprowadzi bowiem do użytku Auto HDR. Funkcja ta, wcześniej dostępna na konsolach Xbox Series S/X, umożliwia uzyskanie lepszych efektów graficznych w praktycznie każdej dostępnej produkcji. Nowy system pozwoli również na skorzystanie z technologii Direct Storage, która zoptymalizuje wydajność naszego CPU.

Prezentację wszystkich powyższych funkcji zobaczyć możecie na oficjalnej stronie Microsoftu. Na możliwość przetestowania systemu jednak jeszcze poczekamy. Na razie nie podano konkretnej daty jego premiery, lecz wiadomo, że pierwsze komputery z systemem Windows 11 zakupić będzie można jeszcze w tym roku, najprawdopodobniej jesienią. Ponadto wszyscy posiadacze Windowsa 10 otrzymają nową wersję OS w ramach darmowej aktualizacji. Będą musieli jednak poczekać na nią trochę dłużej. Wdrażanie uaktualnień rozpocznie się bowiem dopiero na przełomie 2021 i 2022 roku.

Znamy już także wymagania sprzętowe Windowsa 11.

Przemysław Dygas

Przemysław Dygas

Na GRYOnline.pl opublikował masę newsów, nieco recenzji oraz trochę felietonów. Obecnie prowadzi serwis Cooldown.pl oraz pełni funkcję młodszego specjalisty SEO. Pierwsze dziennikarskie teksty publikował jeszcze na prywatnym blogu; później zajął się pisaniem na poważnie, gdy jego newsy i recenzje trafiły na nieistniejący już portal filmowy. W wolnym czasie stara się nadążać za premierami nowych strategii i RPG-ów, o ile nie powtarza po raz enty Pillars of Eternity lub Mass Effecta. Lubi też kinematografię i stara się przynajmniej raz w miesiącu odwiedzać pobliskie kino, by być na bieżąco z interesującymi go filmami.

więcej