Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 lipca 2025, 10:50

Wielka burza po wczorajszej aktualizacji realistycznej strzelanki. Fani Ready or Not są wściekli, moderzy już działają

Nowa aktualizacja do Ready or Not przyniosła ze sobą nie tylko cenzurę, ale też wiele innych problemów. Gracze zgłaszają m.in. gorszą jakość grafiki, brzydkie animacje i zbyt silne AI.

Źródło fot. Void Interactive
i

Wczoraj fani taktycznej strzelanki Ready or Not otrzymali dużą aktualizację, towarzyszącą debiutowi gry na konsolach PS5 i XSX/S. Wraz z nią produkcja została ocenzurowana, co od dłuższego czasu budziło niezadowolenie wśród graczy. Teraz okazuje się, że łatka przyniosła ze sobą jeszcze więcej złego.

Jeszcze gorzej niż się zapowiadało

Na Reddicie poświęconym Ready or Not pojawiły się wpisy zgłaszających, że nowa aktualizacja pogorszyła jakość grafiki na PC. Jeden z graczy przygotował porównanie kilku scen, na których widać gęstą mgłę mocno zaburzającą odbiór. Komentujący są wyraźnie niezadowoleni z tej zmiany.

Wow, myślałem, że to tylko cenzura, ale okazuje się, że nie tylko – to jest szalone.

Zalogowałem się do gry i myślałem, że coś jest nie tak z moją grą, ale kurczę, ja też to mam. Tak jakby mgła była wszędzie, to wygląda okropnie.

Gracze zwracają uwagę na momentami okropnie wyglądające elementy, jak koła pojazdów, którym daleko do bycia okrągłymi. Niektórzy donoszą również, że wiele obiektów w grze nie posiada cieni, co – jak łatwo się domyślić – wygląda fatalnie.

To jednak nie wszystko. Grający zgłaszają, że skala cenzury jest większa, niż zapowiadano. Zmieniona została np. jedna z kluczowych lokacji w misji Valley of the Dolls, gdzie na ścianach zamiast zdjęć dziewczynki widoczne są teraz zdjęcia lalki. Inny przykład to zadanie Neon Tomb, w którym zmniejszono liczbę ciał.

Zmieniona lokacja w misji Valley of the DollsVoid Interactive

Na dokładkę gracze dostali nowe bugi i glitche, a niektórzy donoszą, że przestały im działać stare zapisy. Wiele osób narzeka na AI przeciwników, którzy strzelają zdecydowanie zbyt celnie. Niezadowalający jest też poziom nowych animacji, które wielu określa jako toporne i źle wykonane.

Dokładnie, te nowe animacje ruchu SWAT-u są po prostu śmiesznie złe. Wyglądają, jakby robił je jakiś początkujący animator...

Wracamy do AI wrogów, które trafia każdy strzał seriami jakby miało aimbota, cały czas robiąc uniki na boki.

Mody na ratunek

Dla graczy PC nadzieja jest tylko jedna – fanowskie modyfikacje. Na szczęście nie trzeba było na nie zbyt długo czekać. Zaledwie 20 minut po premierze aktualizacji, wydano moda o nazwie „Uncesored or Not”, który przywraca do poprzedniego stanu wszystkie ocenzurowane elementy. Z czasem zapewne pojawią się też projekty usuwające mgłę (już wcześniej podobne projekty „oczyszczały” oprawę z niepożądanych elementów) czy polepszające jakość grafiki.

Druga fala negatywnych ocen

Na początku lipca, po zapowiedzi cenzury, Ready or Not stało się celem review bombingu na Steamie. W efekcie w ciągu miesiąca wystawiono ponad 23 tysiące ocen, z czego jedynie 23% było pozytywnych. Sytuacja zaczęła się z czasem powoli wyciszać, jednak nowa aktualizacja ponownie wywołała falę niezadowolenia.

Tylko wczoraj produkcja otrzymała ponad 1100 negatywnych recenzji, przy 513 pozytywnych. Widać więc, że nowa aktualizacja zdecydowanie nie przypadała do gustu większości graczy. Opinie najczęściej odnoszą się do cenzury, ale wiele osób wspomina też o wymienionych wcześniej problemach.

  1. Ready or Not – karta gry na Steamie

Marcin Bukowski

Marcin Bukowski

Absolwent Elektroniki i Telekomunikacji na Politechnice Gdańskiej, który postanowił poświęcić swoje życie grom wideo. W czasach dzieciństwa gubił się w Górniczej Dolinie oraz „wbijał golda” w League of Legends. Dwadzieścia lat później gry nadal bawią go tak samo. Dziś za ulubione tytuły uważa Persony oraz produkcje typu soulslike od From Software. Stroni od konsol, a wyjątkowe miejsce w jego sercu zajmuje PC. Po godzinach hobbystycznie działa jako tłumacz, tworzy swoją pierwszą grę bądź spędza czas na oglądaniu filmów i seriali (głównie tych animowanych).

więcej