Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 września 2022, 11:36

autor: Adrian Werner

Według Sony gry nie powinny debiutować od razu w PS Plus i Game Pass

Sony nie chce, aby gry w momencie premiery trafiały do abonamentu PS Plus. Firma uważa, że nie służy to optymalizacji zysków dla deweloperów.

Źródło obrazka: Sony.

Kilka miesięcy temu firma Sony wystartowała z gruntownie odświeżonym abonamentem PS Plus, zmienionym tak, aby łatwiej mu było konkurować z popularną usługą Game Pass Microsoftu. Japoński koncern nie poszedł jednak w pełni w ślady swojego rywala i teraz dowiedzieliśmy się, dlaczego tak jest.

  1. Kontekst: Microsoft wypuszcza w Game Passie wszystkie swoje gry w dniu ich debiutu na rynku. W przypadku Sony jest inaczej – w ofercie abonamentowej PS Plus lądują tylko starsze duże produkcje.
  2. W wywiadzie dla serwisu GamesIndustry.biz Shuhei Yoshida z Sony wytłumaczył, że firma nie chce, aby tzw „gry premium” były dostępne w abonamencie od momentu premiery. Dotyczy to nie tylko jej własnych produkcji, ale również tytułów innych wydawców. Firma nie ma jednak takich oporów w przypadku mniejszych produkcji (wystarczy przytoczyć przykład Stray).
  3. Yoshida uważa, że najlepiej, aby duże produkcje wpierw zadebiutowały na rynku tradycyjnie, a do PS Plus trafiły dopiero po kilku miesiącach lub nawet latach.

Wierzymy w wydawanie tytułu premium tradycyjnie, a potem po trzech miesiącach lub trzech latach, gdy sprzedaż gry spadnie, włączenie jej do usługi PS Plus Extra, co może pomóc w dotarciu tej produkcji do nowych odbiorców.

Niektórzy z nich mogli przegapić te gry, gdy były wydawane (…), a jeśli pojawi się DLC lub sequel, możemy pomóc twórcom w zwiększeniu zainteresowania daną marką wśród szerszej publiczności.

  1. Takie podejście ma optymalizować zyski twórców gier. Wpierw mogą oni liczyć na wysoką sprzedaż po premierze, a gdy ta mocno już spadnie, abonament pozwoli im trafić do nowej publiczności. Ma to wydłużyć okres, w którym dana produkcja na siebie zarabia.

Abonament Game Pass kupisz tutaj

Warto tutaj przypomnieć majową wypowiedź Jima Ryana, czyli szefa Sony Interactive Entertainment. Stwierdził on wtedy, że gdyby największe ekslusive’y firmy debiutowały w PS Plus, to konieczne byłoby zmniejszenie ich budżetu, co odbiłobyby się na jakości.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że Sony jest w tym podejściu osamotnione. Nie tylko Microsoft umieszcza swoje wysokobudżetowe produkcje od razu w Game Passie, ale to samo robią firmy Electronic Arts oraz Ubisoft ze swoimi usługami EA Play i Ubisoft Plus

Sony, jak widać, wybrało inną drogę. Odmienne podejście widać też w kwestii wersji pecetowych. Microsoft wydaje obecnie swoje wszystkie gry równocześnie na PC i konsolach Xbox. Producent PlayStation w ostatnich kilkunastu miesiącach zaczął przenosić swoje największe przeboje na pecety, ale nie ma mowy o równoczesnych premierach z wydaniami konsolowymi – gracze komputerowi otrzymują więc produkcje z dużym opóźnieniem w stosunku do użytkowników PS.

  1. Sony Interactive Entertainment – strona oficjalna

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.