Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 sierpnia 2012, 13:23

VR Oculus Rift hitem mijającego tygodnia - Przegląd Kickstarterów (06/08/2012)

W najnowszym przeglądzie Kickstartera omawiamy m.in. starty platformówek Project Giana i Other Brothers oraz sukces zestawu VR Oculus Rift. Nie obyło się niestety bez porażek w postaci Kaiju Combat i Ourfirg.

Co ciekawego na Kickstarterze? (06/08/2012) - ilustracja #1

Ostatnie miesiące to okres prawdziwego kickstarterowego szaleństwa. Stąd pomysł regularnego cyklu, który pomoże Wam w zorientowaniu się we wszystkim co ciekawego dzieje się na tym serwisie. Znajdziecie tu informacje o nowych projektach, udanych zbiórkach i spektakularnych porażkach.

Rozpoczęte

Zaczynamy tradycyjnie od nowych projektów.

Project Giana

Doskonale zapowiada się platformówka Project Giana, której Kickstarter ma za zadanie do końca sierpnia zebrać 150 tysięcy dolarów. Zgodnie z tytułem gra stanowi próbę wskrzeszenia marki The Great Giana Sisters, czyli najsłynniejszego klona Super Mario Bros. Tym razem jednak autorzy postawili na bardziej oryginalne klimaty oraz mechanizmy rozgrywki obracające się wokół przełączania pomiędzy dwoma różnymi rzeczywistościami. Wszystko to w ślicznej oprawie graficznej przywodzącej na myśl serię Trine. Za produkcję odpowiada zespół Black Forest Games, założony przez byłych pracowników studia Spellbound.

 1. Project Giana – strona Kickstartera

Balance of the Planet

Wśród projektów, które niedawno wystartowały na Kickstarterze na uwagę zasługuje m.in. Balance of the Planet. To najnowsza strategia Chrisa Crawforda, czyli prawdziwej legendy branży z lat 80-tych i założyciela imprezy Game Developers Conference. Najsłynniejszym dziełem tego twórcy jest Balance of Power, czyli rozbudowana strategia osadzona w okresie Zimnej wojny. Natomiast Balance of the Planet koncentruje się na bardziej pokojowej tematyce dbania o środowisko naturalne. Zadaniem graczy będzie takie manipulowanie podatkami, aby znaleźć tytułową równowagę pomiędzy rozwojem ekonomicznym, a ekologią. Projekt do realizacji potrzebuje 150 tysięcy dolarów, a zbiórka potrwa do 29 sierpnia. Całe przedsięwzięcie ma cel głównie edukacyjny, więc pełna wersja gry dostępna będzie za darmo.

 1. Balance of the Planet – strona Kickstartera

The Other Brothers

Z kolei The Other Brothers to pecetowa platformówka 2D utrzymana w uroczo rozpikselowanej konwencji retro. Autorzy chcą odtworzyć atmosferę sprzed lat (nie zabraknie odniesień m.in. do serii Super Mario Bros) i sądząc po pierwszych filmikach wychodzi im to doskonale. Na realizację projektu potrzebnych jest 50 tysięcy dolarów i twórcy muszą zebrać tę sumę do 29 sierpnia.

 1. The Other Brothers – strona Kickstartera

SolForge

Natomiast SolForge to karcianka, której zasady zaprojektowano specjalnie pod kontem sieciowych pojedynków. W jej produkcji bierze udział sam Richard Garfield, czyli twórca Magic: the Gathering. Obecnie trwają prace nad wersją pecetową i na system mobilny iOS, a w przyszłości planowana jest również edycja na Androida. Autorzy potrzebują minimum 250 tysięcy dolarów, a zbiórka dobiegnie końca 10 września.

 1. SolForge – strona Kickstartera

Sukcesy

Przejdźmy teraz do najprzyjemniejszej części przeglądu, czyli listy projektów, których autorom udało się zdobyć potrzebne środki.

Oculus Rift

Największym nowym Kickstarterem minionego tygodnia bez wątpienia było Oculus Rift. Jego organizatorzy prosili o 250 tysięcy dolarów, a w ciągu sześciu pierwszych dni udało się zebrać ponad pięć razy tyle. Do końca akcji pozostało 26 dni, więc suma ta bez wątpienia ulegnie jeszcze sporemu zwiększeniu. Oculous Rift to zestaw do rzeczywistości wirtualnej opracowany specjalnie z myślą o graczach. Zaawansowane okulary rozszerzą pole widzenia w grach i zwiększą imersję w wirtualne światy. Twórcy obiecują wysoką rozdzielczość obrazu oraz niskie opóźnienie w śledzeniu ruchów głowy. Wielu pecetowych deweloperów już ogłosiło wsparcie dla tego urządzania. Wśród nich znalazło się m.in. studio id Software, dzięki czemu do każdego egzemplarza Oculous Rift dołączana będzie gra Doom 3 BFG Edition.

 1. Oculus Rift – strona Kickstartera

Moon Intern

Ustalony cel 30 tysięcy dolarów udało się osiągnąć projektowi Moon Intern, czyli platformówkowemu cRPG, którego akcja osadzona zostanie na jednej z kolonii zlokalizowanych na powierzchni Księżyca. Struktura gry będzie otwarta i pozwoli na swobodne wybieranie zadań oraz ścieżki rozwoju bohatera. Obecnie licznik na stronie pokazuje ponad 40 tysięcy dolarów, a zbiórka dobiegnie końca jutro rano.

 1. Moon Intern – strona Kickstartera

Pecetowe Star Command

Doskonale radzi sobie również Kickstarter, którego celem jest przeniesienie mobilnego projektu Star Command na pecety. Autorzy prosili o 100 tysięcy dolarów, a w chwili pisania tego artkułu licznik na stronie pokazuje już ponad 130 tysięcy dolarów, dzięki czemu twórcy udostępnią narzędzia moderskie. Gra pozwoli na wcielenie się w kapitana statku kosmicznego. Zabawa polegać ma na podróżowaniu po galaktyce, odkrywaniu obcych form życia i toczeniu bitew gwiezdnych. W trakcie przygód konieczne będzie dokupywanie nowego wyposażenia, rozbudowa statku, werbowanie załogi i zarządzanie nią oraz prowadzenie badań naukowych.

 1. Pecetowe Star Command – strona Kickstartera

Magrunner: Dark Pulse

Sukces odniósł też Magrunner: Dark Pulse, na którego zbiórka trwa na serwisie Gameplanet Lab. Projektowi udało się już zgromadzić potrzebne 100 tysięcy euro, a do końca akcji pozostały jeszcze dwa tygodnie. Przypomnijmy, że będzie to gra logiczna FPP inspirowana serią Portal. Do rozwiązywania zagadek wykorzystamy głównie moc manipulowania siłami magnetycznymi, a fabuła łączy elementy cyberpunku i horroru zaczerpniętego z dzieł H.P. Lovecrafta.

 1. Magrunner: Dark Pulse – strona na Gameplanet Lab

Tales of Fallen London: The Silver Tree

Doskonały start zaliczyło Tales of Fallen London: The Silver Tree, którego autorzy prosili o 10 tysięcy dolarów. Sumę tę udało się uzbierać w raptem dwa dni. Obecnie licznik na stronie przekroczył już 20 tysięcy dolarów, a do końca zbiórki pozostało jeszcze 27 dni. Projekt stanowi prequel świetnego przeglądarkowego RPG Fallen London, który był jednym najciekawszych interaktywnych eksperymentów narracyjnych ostatnich lat. Podobnie jak ta gra, całość koncentruje się na opowiadaniu ciekawej historii za pośrednictwem tysięcy uczestniczących w zabawie osób. Akcja osadzona będzie w XIII wieku, a gracze wcielą się w emisariuszy wysłanych na dwór Czyngis-chana. Wirtualny świat zostanie zapełniony setkami samodzielnych opowieści, na przebieg których wpłyną sami gracze.

 1. Tales of Fallen London: The Silver Tree – strona Kickstartera

Porażki

Ourfirg

Szczęście nie dopisało niestety projektowi Ourfirg, czyli trójwymiarowej przygodówce fantasy pozwalającej na wcielenie się w mnicha. Autorzy prosili o skromne 6 tysięcy dolarów, ale gracze zadeklarowali jedynie połowę tej sumy, więc ostatecznie twórcy nie dostali ani grosza. Produkcja gry będzie jednak kontynuowana.

 1. Ourfirg – strona Kickstartera

Kaiju Combat

Porażką zakończył się również Kickstarter Kaiju Combat. Szkoda, gdyż ta pecetowa bijatyka zapowiada się niezwykle intrygująco. Autorzy chcą powiem pozwolić graczom na pokierowanie olbrzymi monstrami w stylu Godzilli. Główną siłą napędową projektu jest Simon Stange, który pracował przy Godzilla: Destroy All Monsters Melee, Godzilla: Save the Earth i Godzilla: Unleashed. Tak naprawdę Kaiju Combat ma być duchowym spadkobiercą tych tytułów. Twórcy nie zamierzają się jednak poddawać. Zamiast tego postanowili dalej pracować nad grą i chcą w przyszłości spróbować szczęścia na Kickstarterze po raz drugi.

 1. Kaiju Combat – strona Kickstartera