filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 26 lutego 2024, 15:00

autor: Pamela Jakiel

Vin Diesel potwierdza: Szybcy i wściekli 11 zamkną główną serię, ale najpierw szykuje się „wielki finał”

Jedenasty film z głównej serii Szybkich i wściekłych będzie tym ostatnim. Twórcy dochodowej franczyzy chcą się jednak pożegnać się z fanami w wielkim stylu.

Źródło fot. Fast X, Louis Leterrier, Universal Pictures, 2023
i

Szybkich i wściekłych można kochać lub nienawidzić. Filmy Vinem Dieselem są jednak fenomenem za sprawą swej popularności i dochodowości. Już wkrótce ponad dwudziestoletnia seria przejdzie do historii (co nie znaczy, że sama franczyzę Fast & Furious czeka to samo). O tym, że Szybcy i wściekli 11 będą ostatnim widowiskiem składającym się na główny cykl, poinformował wcielający się w Dominica Toretto aktor.

Na swoim koncie na Instagramie Vin Diesel opublikował obszerny post, w którym potwierdził, że widowisko, które wejdzie na ekrany kin za nieco ponad rok, będzie końcem głównej serii. Gwiazdor wyraził swoją wielką wdzięczność dla fanów, bez których filmy nie mogłyby powstawać. Podzielił się swoją wielką ekscytacją co do nadchodzącej produkcji i zapowiedział wielki finał.

Właśnie zakończyliśmy spotkanie ze scenarzystami i z całą ekipą Szybkich i wściekłych. Powiedzieć, że ekscytacja związana z finałem jest ogromna, to jak nic nie powiedzieć. To niezwykle ekscytujące. […] Jesteście podstawą sagi, która dzięki Wam wykracza poza ekran. Ten wielki finał to nie tylko zakończenie, to celebracja niesamowitej rodziny, jaką razem udało nam się zbudować.

Decyzja o tym, by zakończyć serię na „dziesiątce” i „jedenastce” najpewniej podyktowana została wynikami kasowymi. Bo choć filmy wciąż na siebie zarabiały, to jednak ostatnio można było zaobserwować mniejsze zainteresowanie Szybkimi i wściekłymi.

Główna seria zostanie zakończona na jedenastym filmie z cyklu, ale sama dochodowa franczyza wciąż będzie rozwijana. Przypomnijmy, że trwają prace nad różnymi spin-offami, a filmy takie jak Hobbs i Shaw będą przyszłością tego uniwersum. W 2023 roku potwierdzono, że studio pracuje nad samodzielną kontynuacją Hobbs & Reyes, w której spotkają się bohaterowie grani przez Dwayne’a Johnsona oraz Jasona Momoa. W fazie rozwoju jest także projekt Hobbs & Shaw 2, co potwierdził aktor wcielający się w Luke’a Hobbsa.

Szybcy i wściekli 11 wjadą na ekrany kin 4 kwietnia 2025 roku.

Pamela Jakiel

Pamela Jakiel

Filmoznawczyni, absolwentka MISH Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej praca magisterska dotyczyła nowej duchowości w kinie współczesnym. Redaktorka serwisu Filmomaniak od kwietnia 2023 roku, wspiera redaktora prowadzącego i szefową wszystkich newsmanów. Wcześniej pisała do naEkranie. Jeśli po raz setny nie ogląda Dziewiątych wrót, to po raz pierwszy czyta książki Therese Bohman i Donny Tartt. Woli gnozę od grozy, dramaty od horrorów, Junga od Freuda. W muzeach tropi obrazy symbolistów. Biega długie dystanse, jeszcze dłuższe pokonuje gravelem. Uwielbia jamniki.

więcej