filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 9 lutego 2021, 12:38

autor: Karol Laska

Gwiazdor Władcy Pierścieni nie zagrał Wolverine'a, bo syn wyśmiał scenariusz X-Men

Viggo Mortensen, odtwórca roli Aragorna we Władcy Pierścieni, miał również propozycję zagrania Wolverine'a w serii X-Men. Aktor nie zdecydował się jednak na wystąpienie w filmach Foxa z dwóch powodów.

W SKRÓCIE:
  1. Viggo Mortensen bał się zagrać Wolverine’a, gdyż nie chciał być związany z jedną rolą przez większość swojej aktorskiej kariery;
  2. od angażu do serii X-Men odwiódł go także syn, który skrytykował scenariusz produkcji Bryana Singera.

Hugh Jackman zapisał się już w historii współczesnej kinematografii jako Wolverine i do dziś doceniamy jego rolę pełną zadziorności, bezpośredniości i ostrego humoru. Należy jednak pamiętać, że w skórze filmowego Rosomaka przeżył niemalże 18 lat – od pierwszych X-Men aż po Logana. Wspomniana rola naznaczyła więc jego karierę.

Tego właśnie obawiał się Viggo Mortensen, który przyznał, że i jemu oferowano zagranie Wolverine’a. Ostatecznie jednak wcielił się w Aragorna we Wladcy Pierścieni, więc nie narzeka. Mimo to opowiedział nieco (podczas podcastu Happy Sad Confused) o powodach odrzucenia castingowej propozycji:

To, co mnie wtedy niepokoiło, to perspektywa angażowania się w niekończące się serie filmów o tym samym bohaterze raz za razem. Denerwowałem się tym. Stały też za tym wszystkim inne czynniki, miedzy innymi jedno spotkanie z reżyserem [Brianem Singerem – dop.red.], na które wziąłem ze sobą Henry’ego [syna Viggo Mortensena – dop. red.] jako pewnego rodzaju talizman i przewodnika. W głębi duszy myślałem, że czegoś mógłby się po tej rozmowie nauczyć, ponieważ pozwoliłem mu również przeczytać scenariusz, a on go ocenił: „To jest bardzo złe, nie takie powinno być”.

Gwiazdor Władcy Pierścieni nie zagrał Wolverinea, bo syn wyśmiał scenariusz X-Men - ilustracja #1
Viggo Mortensen zdecydowanie ma coś w sobie z Wolverine’a.

Nie dziwimy się Mortensenowi, że bał się poświęcić połowę swojej kariery na jedną rolę, bo też widzimy, jak szybko rozrosło się kino superbohaterskie i jaki wielkie zobowiązania mają wobec niego jego największe gwiazdy. O wiele bardziej bawi raczej fakt, że scenariusz do pierwszych X-Men został wyśmiany przez syna aktora, co też było ważnym faktorem, przez który Viggo przestał myśleć poważnie o angażu. Kolejny dowód na to, jak wielki wpływ mają dzieci na rodziców.

  1. Władca Pierścieni Amazona niczym Gra o tron? Tego boi się odtwórca roli Aragorna

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej