Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 czerwca 2018, 13:45

autor: AlexB

Vampyr - rozwój postaci, moralność i inne przydatne porady na start

Pierwsze spotkanie z Vampyrem niekoniecznie musi należeć do najprzyjemniejszych. Mroczny świat stworzony przez studio DONTNOD jest brutalny i nieprzyjazny. Jak w nim funkcjonować i nie dać się przy okazji przebić osinowym kołkiem? Zapraszamy do zapoznania się z garścią przydatnych porad.

Trudne było życie wampira w XX-wiecznym Londynie. Ciągła walka ze swoją naturą drapieżnika, niebezpieczeństwo ze strony łowców, epidemia grypy o pewnym iberyjskim przydomku – ze wszystkim tym musi zmagać się Jonathan E. Reid, główny bohater Vampyra stworzonego przez studio DONTNOD. Taki natłok kłopotów może przyprawić o ból głowy nie tylko nowo narodzonego krwiopijcę, którym jest protagonista, ale również początkujących graczy. Dlatego też przygotowaliśmy poradnik, w którym znajdziecie nie tylko kompletny opis przejścia tytułu, ale również garść przydatnych porad i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. W niniejszym tekście znajdziecie kilka najbardziej podstawowych wskazówek, które pozwolą na łatwiejsze wkroczenie do mrocznego i brutalnego świata Vampyra. Uwaga! Poniżej mogą się znaleźć drobne spoilery z samego początku zabawy.

Łowcy wampirów potrafią być strasznym utrapieniem podczas wieczornych spacerów. - Vampyr - rozwój postaci, moralność i inne przydatne porady na start - wiadomość - 2018-06-07
Łowcy wampirów potrafią być strasznym utrapieniem podczas wieczornych spacerów.

Dzielnice Londynu

Cała akcja Vampyra toczy się w Londynie, czyli stolicy Wielkiej Brytanii. Jest on podzielony na cztery dzielnice - Doki, Szpital Pembroke, Whitechapel i West End. Dostęp do kolejnych z nich będzie odblokowywany wraz z postępami w fabule. W każdym fragmencie miasta znajduje się około 16 mieszkańców, którzy mogą podzielić się z Tobą przydatnymi informacjami lub sprzedać interesujące przedmioty, i tak zwany filar, czyli najważniejsza osoba w danym rejonie.

Każdy z ważniejszych mieszkańców dzielnicy ma do zaoferowania coś od siebie. - Vampyr - rozwój postaci, moralność i inne przydatne porady na start - wiadomość - 2018-06-07
Każdy z ważniejszych mieszkańców dzielnicy ma do zaoferowania coś od siebie.

Uwaga! Warto pamiętać, by na początku gry specjalnie nie eksplorować dostępnego terenu. Znajdują się w nim bowiem przeciwnicy, którzy bez problemu poradzą sobie z Jonathanem. Lepiej zająć się wątkiem głównym, a zwiedzanie zostawić sobie do momentu, gdy trafimy do dzielnicy Whitechapel.

 1. Dzielnice – informacje ogólne

Jak rozwijać postać?

Jak w przypadku każdej gry RPG, dużą rolę w Vampyr pełni rozwój postaci. Aby móc wykupić dla Jonathana kolejne umiejętności, niezbędne są punkty doświadczenia. Można je zdobywać poprzez wysysanie krwi z mieszkańców (najbardziej opłacalna opcja, choć najmniej moralna) lub walkę, znajdowanie przedmiotów i prowadzenie śledztw (czyli zadań pobocznych). Aby rozdzielić zgromadzone punkty, należy udać się do kryjówki i położyć do łóżka. Pamiętaj jednak, że spowoduje to upływ czasu w świecie gry.

Co by tu dziś rozwinąć... - Vampyr - rozwój postaci, moralność i inne przydatne porady na start - wiadomość - 2018-06-07
Co by tu dziś rozwinąć...

Na początku najbardziej lukratywne jest rozwijanie wytrzymałości i autofagii, czyli zdolności, dzięki której Jonathan gryzie sam siebie i odzyskuje w ten sposób zdrowie. Znacznie ułatwi to konfrontacje z przeciwnikami. Warto również rozejrzeć się za dobrą bronią jednoręczną. Taką jest bez wątpienia piłka chirurgiczna, którą można znaleźć na górze szpitala Pembroke.

 1. Rozwój postaci w Vampyr

Wybory moralne

Jak na grę twórców Life is Strange przystało, Vampyr jest pełen wyborów moralnych. Przede wszystkim, tytuł zadaje nam pytanie, czy chcemy być dobrym wampirem i pomagać ludziom, czy też żywić się na nich i stawać się przez to potężniejszym. Przed pierwszym tego typu dylematem stajemy już na samym początku zabawy, gdy spotykamy Claya Coxa i otrzymujemy możliwość zabicia go, albo też puszczenia wolno, co zaowocuje zadaniem pobocznym, które zleci nam ten mieszkaniec w późniejszej części zabawy. Choć mordowanie mieszkańców bez wątpienia jest opłacalne, wpływa ono negatywnie na tzw. Stan Zdrowia danej dzielnicy, czyli wskaźnik obrazujący to, jak dobrze radzą sobie one w obliczu epidemii. Jeśli spadnie on do poziomu krytycznego, wszyscy mieszkańcy wymrą, a w ich miejsce pojawią się wrogowie. Stan Zdrowia określonego rejonu można poprawiać lecząc jego mieszkańców.

Uwaga! Gdy zdecydujemy się na grę złym wampirem warto pamiętać, by przed wyssaniem krwi danego mieszkańca zdobyć od niego wszystkie możliwe wskazówki.

 1. Zabijać czy pomagać?

Tyle powinno wystarczyć, by móc bezproblemowo odnaleźć się w świecie Vampyra. Jeśli poszukujecie bardziej szczegółowych informacji, jeszcze raz serdecznie zapraszamy Was do zapoznania się z przygotowywanym przez nas poradnikiem. Powodzenia i miłego kąsania swoich ofiar!

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziecie w naszym Vampyr FAQ.

 1. Porady na start
 2. Rodzaje zadań i aktywności w grze
 3. Czy można ukończyć grę bez zabijania?
 4. Jak się skradać?
 5. Jak otwierać zamknięte skrzynie?
 6. Która broń jest najlepsza?
 7. Jak zdobywać dużo doświadczenia?
 8. Jak zdobywać materiały i pieniądze?
 9. Jak być skutecznym w walce?