Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 maja 2024, 14:32

Użytkownicy Steama pytają o dziedziczenie kont. Valve odpowiada

Kwestia dziedziczenia kont na Steamie nadal powraca w dyskusjach użytkowników. Najnowsza odpowiedź firmy Valve nie poprawiła graczom nastroju.

Źródło fot. Kadr z animacji „Goodbye, Soldier – Rick May Tribute” / PluffyFX / YouTube.
i

Steam nie pozwala na dziedziczenie kont zmarłych. Przynajmniej tak wynika z odpowiedzi, jaką otrzymał użytkownik serwisu Reddit od wsparcia technicznego firmy Valve.

W teorii Valve stwierdza jasno, że konta Steama nie mogą być przekazane, sprzedane lub podarowane. Niemniej użytkownicy byli mocno zawiedzeni odpowiedziami przedstawicieli spółki. Sęk w tym, że to nie koniec historii – ani nawet jej początek.

Wsparcie techniczne Valve od dawna otrzymuje pytania na temat „dziedziczenia” konta. 9 lat temu inny użytkownik otrzymał odpowiedź, że choć właściciel Steama nie pozwala na transfer praw do konta, to firma „chętnie nawiąże współpracę z organami prawnymi w przypadku wystąpienia takiego nieszczęśliwego zdarzenia”.

Sam internauta przyznaje, że nie jest to ani szczegółowe, ani zbyt zobowiązujące oświadczenie. Sugeruje przy tym, że Valve mogłoby przynajmniej rozważyć takie rozwiązanie. W kolejnych latach znacznie więcej doniesień wskazywało, iż spółka jednak nie pozwala na dziedziczenie konta.

Oczywiście jest jedna problematyczna kwestia: czy gry wideo poza fizycznymi nośnikami i inne dobra cyfrowe można faktycznie uznać za dobro dziedziczone? I nie jest to zagwozdka dla Valve, lecz sprawa nierozstrzygnięta w wielu krajach. Także w Polsce nie jest to w żaden sposób uregulowane, mimo licznych dyskusji specjalistów na ten temat (via NoweMedia.org.pl / Infor.pl).

Niemniej są już precedensy mogące przemawiać za taką formą dziedziczenia. W 2020 roku niemiecki sąd zawyrokował, iż rodzice powinni otrzymać dostęp do konta swojej zmarłej córki na Facebooku, aczkolwiek bez możliwość korzystania z niego (tj. dodawania nowych wpisów itp.). Dwa lata wcześniej w tej samej sprawie Sąd Najwyższy zaaprobował ideę „cyfrowego dziedziczenia”.

Kwestia ta na pewno będzie dyskutowana coraz częściej. W końcu gracze i internauci stanowczo nie młodnieją i prędzej lub później sprawa niejako martwych kont zyska rozgłos. Na razie wygląda na to, że użytkownicy Steama będą zabierać swoje gry do grobu, niczym skarby faraonów.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej