Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 grudnia 2021, 11:49

Twórcy Myth of Empires i ARK: Survival Evolved walczą w sądzie

Konflikt między twórcami Myth of Empires i ARK: Survival Evolved przeniósł się na salę sądową. Sprawa nie wygląda dobrze dla studia Angela Game.

Kilkanaście dni temu ze Steam niespodziewanie znikła gra Myth of Empires. Powodem było oskarżenie, że produkcja powstała na skradzionym kodzie źródłowym. Teraz dowiedzieliśmy się, że sprawa przeniosła się na salę sądową i sytuacja nie wygląda dobrze dla twórców gry, czyli ludzi ze studia Angela Game.

Przypomnijmy, że według oskarżeń Myth of Empires ma korzystać ze skradzionego kodu źródłowego ARK: Survival Evolved. Będące właścicielem odpowiedzialnego za drugą z tych gier studia Wildcard firma Snail Games wystąpiła do Valve o usunięcie Myth of Empires z dystrybucji korzystając z procedury DMCA. Firma Angela Games zwróciła się do sądu z wnioskiem o czasowe zablokowanie tych czynności i umożliwienie grze powrotu do dystrybucji. Dzięki tym procedurom prawnym do sieci trafiło sporo nowych informacji dotyczących tych oskarżeń.

Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że wśród osiemdziesięciu osób, które opracowały Myth of Empires aż 62 było wcześniej zatrudnionych w Snail Games. Jednym z nich był Yang Li Ping, który uzyskał dostęp do pilnie strzeżonego kodu źródłowego ARK: Survival Evolved w listopadzie 2018 roku, a kilka miesięcy później odszedł z firmy i założył własne studio. Ponadto od momentu usunięcia Myth of Empires ze Steam zespół Angela Game miał dokonać wielu zmian w kodzie gry, mających ukryć prawdziwe źródło tych elementów.

Najważniejszym dowodem jest jednak opinia firmy BattleEye dostarczającej system anty-cheaterski. Przeanalizowała ona kod Myth of Empires i znalazła sekwencje integrujące ten system z ARK: Survival Evolved. Powtarzają się nawet bledy ortograficzne. To ważne, gdyż deweloperzy każdej z gier, która korzysta z tej technologii, tworzą jej własną unikalną wersję. Te elementy nie mogły więc znaleźć się w Myth of Empires w inny sposób niż poprzez skopiowanie ich z ARK: Survival Evolved.

W dokumentach sądowych Snail Games domaga się nałożenia na Angela Game obowiązku przechowywania wszystkich wersji kodu Myth of Empires, aby zabezpieczyć się przed wprowadzeniem zmian mających ukryć winę deweloperów. Ponadto firma chce, aby niezależna trzecia strona zbadała podobieństwa między tą grą, a ARK: Survival Evolved. Z kolei Angela Game zaprzecza wszystkim oskarżeniom i twierdzi, że elementy takie jak nazwy nie mogą być objęte prawem autorskim i dlatego wskazane przez Snail Games elementy niczego nie dowodzą.

Na koniec warto dodać, że choć Myth of Empires nie można już kupić na Steamie, to osoby, które zdążyły nabyć grę mogą kontynuować zabawę, gdyż serwery nadal działają. Wczoraj w najgorętszym momencie dnia w tytuł na Steamie bawiło się 29 tys. graczy jednocześnie.

  1. Myth of Empires z mocnym startem na Steamie; gracze doceniają nowy survival MMO
  2. Myth of Empires – oficjalna strona