Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 marca 2012, 09:30

autor: DogGhost

Twórcy gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów rezygnują z zabezpieczeń DRM w przyszłych tytułach

Marcin Iwiński ze studia CD Projekt RED zapewnił podczas konferencji Game Developers Conference 2012, że w żadnym przyszłym tytule tej firmy nie zostanie wykrorzystane zabezpieczenie DRM. Z kolei w Wielkiej Brytanii wyczerpano pulę dostępnych egzemplarzy edycji kolekcjonerskiej gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów na Xboksa 360.

W SKRÓCIE:
  • CD Projekt RED nie wykorzysta w przyszłych tytułach zabezpieczeń DRM
  • Kolekcjonerska edycja gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów na Xboksa 360 wyprzedana w Wielkiej Brytanii

Wczoraj podczas konferencji GDC 2012 Marcin Iwiński wywołał kontrowersje zapewniając, że w żadnym kolejnym tytule studia CD Projekt RED nie zostaną zastosowane zabezpieczenia DRM. Tym samym twórcy gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów podtrzymują swoje zdanie z ubiegłego roku, kiedy to podkreślali negatywne konsekwencje wprowadzenia takiego rozwiązania antypirackiego, nierzadko utrudniającego zabawę nabywcom oryginalnej wersji gry.

Twórcy gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów rezygnują z zabezpieczeń DRM w przyszłych tytułach - ilustracja #1

Zdaniem Iwińskiego, korzystanie z zabezpieczeń DRM tylko komplikuje sprawę, a w dalszym ciągu nie ma dowodów na skuteczność takiego rozwiązania. W trakcie konferencji uzasadniał swoją opinię posiłkując się świetnymi wynikami sprzedaży drugiej części przygód Geralta:

”Wydajemy grę. W ciągu dwóch godzin jest zcrackowana. Najbardziej zaskoczył mnie fakt, że piraci nie wykorzystali wersji z serwisu GOG.com, która nie była w żaden sposób zabezpieczona. Ich łupem padło pudełkowe wydanie z blokadą SecuROM, choć jednocześnie ukazała się elektroniczna wersja pozbawiona tego utrudnienia. Spodziewaliśmy się, że to kopia z serwisu GOG.com będzie się rozchodzić wśród piratów.”

Więcej szczegółów na temat filozofii studia CD Projekt RED w odniesieniu do zabezpieczeń DRM powiedział Marek Ziemak w wywiadzie udzielonym serwisowi Video Gamer. Uważa on, że dobre wyniki sprzedaży gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów na PC wynikają przede wszystkim z faktu, że po premierze twórcy dbają o nabywców wypuszczając liczne aktualizacje. Dużą rolę odgrywa także bogata zawartość wydania pudełkowego. Część osób jest skłonna „zainwestować” pieniądze, jeśli otrzyma w zamian bonusy w postaci ścieżki dźwiękowej, albumów z grafikami z gry itp.

Tymczasem, zanosi są na to, że konsolowa wersja gry będzie sukcesem na rynkach zachodnich. Dowodem na ogromną popularność Wiedźmin 2: Zabójcy Królów problemy związane z zamawianiem wersji Dark Edition na Xboksa 360 w Wielkiej Brytanii. Firma Namco Bandai twierdzi, że popyt na tę ekskluzywną edycję przerósł najśmielsze oczekiwania i obecnie jej zapasy na Wyspach wyczerpały się.

Produkcja studia CD Projekt RED zadebiutuje na konsoli Microsoftu 17 kwietnia. W Polsce gra będzie sprzedawana w dwóch wersjach: w standardowej Edycji Rozszerzonej za 129,99 zł oraz w Mrocznej Edycji za 219,99 zł. Więcej na temat obu edycji możecie przeczytać tutaj.