Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 7 maja 2019, 11:10

Twórcy Gry o tron komentują wpadkę z kubkiem na kawę [Aktualizacja: kubek usunięty]

W ostatnim odcinku Gry o tron czujni fani dostrzegli w jednej ze scen współczesny kubek na kawę. Twórcy serialu odnieśli się do tej sytuacji i przyznali, że wpadka ta była wynikiem przeoczenia.

Aktualizacja

Po fali krytyki i oskarżeń o celowe działania (podsyconych dodatkowo przez tweet Starbucksa) stacja HBO zdecydowała się na komputerowe usunięcie kłopotliwego kubka. Poprawiony czwarty odcinek ósmego sezonu Gry o tron jest już dostępny na amerykańskim HBO Go. W naszym kraju wciąż można obejrzeć wersję z wpadką, lecz najprawdopodobniej zostanie ona wkrótce zastąpiona.

Oryginalna wiadomość

W scenie biesiady w Winterfell twórcy nie uniknęli wpadki. Lecz czy aby na pewno była ona przypadkowa? - Twórcy Gry o tron komentują wpadkę z kubkiem na kawę [Aktualizacja: kubek usunięty] - wiadomość - 2019-05-08
W scenie biesiady w Winterfell twórcy nie uniknęli wpadki. Lecz czy aby na pewno była ona przypadkowa?

Jednym z najczęściej komentowanych na Twitterze i różnorakich forach dyskusyjnych elementów wczorajszego odcinka Gry o tron był drobny szczegół, który można dostrzec około 14 minuty i 45 sekundy (wersja na platformie HBO Go). Mowa tu o współczesnym kubku na kawę, przypominającym te, które daje się klientom na wynos w sieci Starbucks, stojącym na stole przed Daenerys. Ilość wypowiedzi na jego temat zmusiła stację HBO do reakcji. W oficjalnym oświadczeniu prasowym odnieśli się do całej sytuacji w żartobliwy sposób (via Variety):

To latte, które pojawiło się w ostatnim odcinku, było pomyłką. Daenerys zamówiła herbatę ziołową.

Nieco bardziej na poważnie sprawę skomentował Hauke Richter, dyrektor artystyczny serialu, który wysłał wiadomość do redakcji Variety. Dla niego nie wydarzyło się nic nadzwyczajnego. Cytując jego słowa:

Rzeczy czasem mogą się gubić na planie. [Wpadka z kubkiem na kawę] została tak rozdmuchana, [ponieważ] tego typu błędy jak dotąd nie miały miejsca w Grze o tron.

Raczej trudno się dziwić tego typu wypowiedziom przedstawicieli HBO. Lepiej przyznać się do wpadki i obrócić ją w żart, niż pokrętnie ją tłumaczyć. Z drugiej strony, tego typu zachowanie może być wodą na młyn dla osób, według których błąd ze współczesnym kubkiem na kawę tak naprawdę był celową akcją marketingową, mającą zrobić reklamę Starbucksowi (co się udało, sądząc po tagach zyskujących na popularności na Twitterze). Argumentem za tą teorią ma być chociażby fakt, że kubek jest naprawdę dobrze widoczny i trudno uwierzyć, że absolutnie nikt z ekipy, nawet osoby z postprodukcji, które miały możliwość komputerowego usunięcia obiektu, go nie zauważyły.

Niezależnie od tego, czy współczesny kubek na kawę był wpadką czy celowym działaniem, czwarty odcinek ósmego sezonu Gry o tron mamy już za sobą. Oznacza to, że do definitywnego końca serialu zostały już tylko dwa epizody. Zwiastun przedostatniego możecie obejrzeć powyżej. Potrwa on 80 minut. Za jego wyreżyserowanie odpowiadał Miguel Sapochnik, a scenariusz napisali David Benioff i D. B. Weiss.

  1. Oficjalna strona internetowa serialu Gra o tron

Miłosz Szubert

Miłosz Szubert

Filmoznawca z wykształcenia. Interesuje się wszystkim, co interesujące. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek, historii i gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle). Przez parę lat montował filmy na kanale Notatnik Kinomana na YouTube. W GryOnline.pl pracuje od stycznia 2017 roku. Obecnie opiekuje się działami trainerów i kodów, uzupełnia encyklopedię o trailery, a także rozwija bazę zapisów gier. Od czasu do czasu poinformuje Was także o nowych darmowych grach w Epic Games Store oraz interesujących ofertach na konsole.

więcej