Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 21 sierpnia 2014, 11:15

autor: luckie

Tomasz Bagiński chce stworzyć ekranizację Wiedźmina [UAKTUALNIENIE]

Do tej pory zestawienie słów „Wiedźmin” i „film” budziło niezbyt miłe skojarzenia, ale być może wkrótce się to zmieni. Tomasz Bagiński wraz z wytwórnią Platige Films pracuje nad pełnometrażową ekranizacją przygód Geralta – aktualnie projekt czeka na zatwierdzenie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Aktualizacja: Firma Platige Films potwierdziła plany nakręcenia filmu Wiedźmin w reżyserii Tomasza Bagińskiego. Więcej na ten temat znajdziecie w tym newsie:

  1. Wiedźmin od Bagińskiego potwierdzony! Szykuje się fabularny film z aktorami

Istnieje szansa, że Wiedźmin powróci na duże ekrany – tym razem w wykonaniu Tomasza Bagińskiego, autor nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu Katedra. Na oficjalnej stronie PISF (Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej) zamieszczono najświeższą listę wniosków do Programu operacyjnego „Produkcja filmowa”. Wśród nich znajduje się interesujący nas projekt wytwórni Platige Films – Wiedźmin w reżyserii Tomasza Bagińskiego. Nazwisko to jest dobrze znane fanom uniwersum wykreowanego przez Andrzeja Sapkowskiego, a zwłaszcza serii fabularnych gier wideo studia CD Projekt RED. To właśnie Bagiński odpowiada m.in. za świetne intra do obu dotychczas wydanych odsłon komputerowej adaptacji przygód Geralta oraz kinowy zwiastun Zabójca potworów, stworzony na potrzeby gry Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Nie wiadomo jednak, czy nowa ekranizacja Wiedźmina miałaby się okazać filmem z aktorami, czy pełnometrażową animacją. Nie jest też na sto procent powiedziane, że obraz rzeczywiście powstanie. Póki co firma Platige Films czeka na decyzję w sprawie przydzielenia dofinansowania w ramach programów „Stypendium scenariuszowe” i „Rozwój projektu”. Inny filmowy projekt teamu Bagiński-Platige, zatytułowany Hardkor 44, jakiś czas temu został anulowany.

Tomasz Bagiński chce stworzyć ekranizację Wiedźmina [UAKTUALNIENIE] - ilustracja #4Nowy projekt Tomasza Bagińskiego nie jest pierwszą próbą przeniesienia uniwersum Sapkowskiego na duże ekrany. W 2001 roku do kin trafiła ekranizacja książkowej sagi o wiedźminie Geralcie w reżyserii Marka Brodzkiego i z Michałem Żebrowskim w roli głównej. Film spotkał się jednak z falą krytyki, podobnie zresztą jak serial, który swoją premierę miał rok później.

  1. Strona internetowa PISF