Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 czerwca 2020, 10:11

autor: Aquma

The Last of Us 2 – Naughty Dog oskarżone o nielegalne użycie utworu

W poście na Twitterze piosenkarka Lotte Kestner oskarżyła studio Naughty Dog o bezprawne wykorzystanie w zwiastunie The Last of Us: Part II jej wersji utworu True Faith. Cover zawiera fragmenty, których nie ma w oryginalnej piosence.

The Last of Us 2 – Naughty Dog oskarżone o nielegalne użycie utworu - ilustracja #1
Piosenkarka oskarża twórców The Last of Us: Part II.

W SKRÓCIE:

  1. piosenkarka Lotte Kestner oskarżyła studio Naughty Dog o bezprawne wykorzystanie jej covera utworu True Faith;
  2. mowa o piosence, która znalazła się w ostatnim trailerze The Last of Us: Part II;
  3. tweet z oskarżeniami zniknął już z sieci, ale porównanie utworów sugeruje, że coś może być na rzeczy.

Twórcy The Last of Us: Part II zostali oskarżeni o złamanie praw autorskich. Chodzi o piosenkę, którą można usłyszeć, oglądając najnowszy trailer wspomnianej produkcji. Piosenkarka Lotte Kestner twierdzi, że wykorzystana w zwiastunie wersja utworu True Faith zespołu New Order jest plagiatem jej covera tego kawałka (via IGN).

Neil Druckmann, Naughty Dog – hej, czy macie świadomość, że cover True Faith, który wykorzystaliście w trailerze The Last of Us 2 jest repliką mojego covera, który ukazał się 10 lat temu? To ja napisałam fragmenty, których nie ma w oryginalnej piosence, a zostały skopiowane dokładnie przez osobę, która stworzyła ten cover. Złamaliście mi serce – napisała artystka.

The Last of Us 2 – Naughty Dog oskarżone o nielegalne użycie utworu - ilustracja #2
Lotte Kestner. Źródło: Bandcamp.

Utwór Lotte Kestner możecie znaleźć pod tym adresem, zaś oryginału od New Order można posłuchać tutaj. Trailer The Last of Us: Part II przypominamy poniżej. Fragment, o który najprawdopodobniej chodziło Lotte Kestner, znajduje się około 45 sekundy (w jej wersji piosenki jest umiejscowiony około 3 minuty i 30 sekundy).

Faktycznie, trudno nie zauważyć podobieństwa. Być może dobierając ścieżkę dźwiękową deweloperzy pozyskali licencję od New Order, a nie od Lotte Kestner (takie sytuacje zdarzają się czasem w shobiznesie).

Co ciekawe, tweet artystki został już skasowany – być może postanowiła wycofać się z zarzutu albo też sprawa została podniesiona w prywatnej konwersacji. Studio Naughty Dog jest na ostatniej prostej – od premiery The Last of Us: Part II dzielą nas już tylko dwa tygodnie. W tej sytuacji deweloperom może bardzo zależeć na uniknięciu dodatkowych kontrowersji – szczególnie, że wokół gry i tak już wydarzyło się sporo złego.

  1. The Last of Us: Part II – strona oficjalna
  2. Grałem w The Last of Us 2 – jaki piękny koniec świata!