Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 21 sierpnia 2014, 10:06

The Firm – brutalny świat korporacji na przykładzie prostej zręcznościówki w stylu Timbermana

Szwajcarskie studio Sunnyside Games wprowadziło do oferty App Store grę The Firm. Prosta w założeniach zręcznościówka ukazuje brutalny świat korporacji, dając graczowi możliwość wcielenia się w rolę początkującego handlowca.

W ostatnim czasie spore sukcesy na rynku mobilnym odnoszą proste zręcznościówki pokroju polskiego Timbermana, w których rozgrywka sprowadza się do naciskania to lewej, to prawej strony ekranu. Na fali ich popularności wywodzący się ze Szwajcarii, niezależny zespół Sunnyside Games opracował The Firm – próbę zobrazowania brutalnych reguł rządzących działalnością wielkich światowych korporacji. Produkcja trafiła do App Store w cenie około 4 złotych.

W The Firm gracz wciela się w handlowca, rozpoczynającego pracę dla tytułowej Firmy. Do jego zadań należy podejmowanie decyzji w sprawie zakupu akcji. Użytkownik dokonuje tego zatwierdzając lub odrzucając dostarczane na jego biurko wnioski. Pozytywnie rozpatruje wyłącznie te propozycje, które dotyczą zielonych firm mogących pochwalić się wzrostem cen akcji oraz czerwonych przedsiębiorstw wykazujących tendencję spadkową.

Przewalanie rosnącej sterty kolorowych papierów następuje poprzez naciskanie lewej (wniosek odrzucony) lub prawej strony ekranu (wniosek zatwierdzony). Podejmowanie decyzji nie nastręczałoby zbyt wielkich problemów, gdyby nie fakt, że trzeba to robić w błyskawicznym tempie. Jeśli gracz będzie zbyt długo zwlekał, z pewnością nie przypadnie do gustu bezdusznym szefom i zostanie zwolniony, zanim na dobre rozgości się za biurkiem.

Za każdy dobrze rozpatrzony wniosek gracz otrzymuje prowizję – celem rozgrywki jest zarobienie jak największej sumy pieniędzy, zanim podwinie się nam noga i wylądujemy na bruku. Pomagają w tym różnego rodzaju dopalacze, jakie w zamian za zarobione dolary można zakupić na czarnym rynku (mnożnik dolarów, spowolnienie akcji, automatyczny pilot itp.). Do podejmowania kolejnych prób podbicia Firmy zachęca nie tylko wciągająca, niezwykle prosta w założeniach mechanika zabawy, ale też piękna, pixel-artowa szata graficzna.

Niestety, póki co nie wiemy nic o ewentualnym porcie The Firm na urządzenia mobilne z Androidem i Windows Phone. Biorąc jednak pod uwagę, że poprzednia produkcja studia Sunnyside Games, zręcznościówka Towaga, ukazała się nie tylko na iOS, ale i Androida, szansa na konwersję jest spora.