Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 sierpnia 2013, 14:07

autor: Michał "Orlov" Orlikowski

The Elder Scrolls Online z płatnością w formie subskrypcji

Udzielony przez dyrektora naczelnego Zenimax Online wywiad ujawnił szczegóły na temat modelu płatności The Elder Scrolls Online. Potwierdzono wprowadzenie subskrypcji, wiemy także nieco więcej na temat wsparcia gry na poszczególnych platformach sprzętowych.

The Elder Scrolls Online z płatnością w formie subskrypcji - ilustracja #1

W obszernym wywiadzie udzielonym serwisowi Gamestar Matt Firor, dyrektor naczelny Zenimax Online, ujawnił ostateczny model płatności, którym objęty zostanie The Elder Scrolls Online. Niemałe zaskoczenie stanowi wprowadzenie tracącego na popularności modelu abonamentowego. Oznacza to, że wzorem chociażby World of Warcraft gracze będą musieli uiszczać okresowe opłaty, by uzyskać dostęp do gry.

Jak wyjawił Matt Firor, podjęcie takiej a nie innej decyzji podyktowane zostało chęcią udostępnienia rozgrywki, której naprawdę pragną gracze. Wprowadzenie innego modelu, na przykład free-to-play, wymusiłoby na twórcach naniesienie ograniczeń, na które ci nie mieli ochoty. O wyborze modelu subskrypcji zaważyła także chęć dochowania wierności duchowi marki.

The Elder Scrolls Online wyróżni się między innymi piękną oprawą graficzną - The Elder Scrolls Online z płatnością w formie subskrypcji - wiadomość - 2013-08-21
The Elder Scrolls Online wyróżni się między innymi piękną oprawą graficzną

Rdzeniem gier z serii The Elder Scrolls od zawsze było pozwolenie graczom na pójście gdzie chcą, bycie kim chcą i robienie tego co chcą. Wierzymy, że wprowadzenie płatnych barier pomiędzy graczem a dostępną zawartością w jakimkolwiek aspekcie gry zniszczyłoby to poczucie wolności. Stała, skromna opłata za comiesięczny dostęp do 100% zawartości lepiej pasuje do marki i gry niż model, w którym musisz płacić za kolejne elementy rozgrywki.

Podstawowa miesięczna opłata wyniesie 12,99 euro (około 55 złotych), nie wiemy jednak, jaka kwota obowiązywać będzie na polskim rynku. Twórcy przewidują zaoferowanie zniżek w przypadku zakupu subskrypcji na kilka miesięcy z góry, a także wprowadzenie różnych metod płatności – w tym popularnych kart-zdrapek.

Matt Firor zapowiedział równocześnie, że studio postawiło sobie za cel udostępnianie nowej zawartości w odstępach od czterech do sześciu tygodni. Nowe zadania, umiejętności, regiony i instancje już znajdują się w fazie przygotowań.

Nie wiemy wciąż, czy wersja PC doczeka się otwartej dla wszystkich fazy beta. Trwające obecnie zamknięte testy skupiają już setki tysięcy graczy, a zgodnie z zapowiedzią liczba ta ulegnie zwiększeniu późnym latem i w trakcie jesieni. Natomiast cieszyć się mogą przyszli posiadacze PlayStation 4 – konsola otrzyma czasową wyłączność na otwarty dostęp do bety The Elder Scrolls Online.

Premiera The Elder Scrolls Online nastąpi prawdopodobnie w przyszłym roku na komputerach PC oraz konsolach Xbox One i PlayStation 4. Studio Zenimax Online nie określiło jednoznacznie, kiedy możemy spodziewać się debiutu gry.

  1. Pełna treść wywiadu z Mattem Firorem
  2. Relacja z rozgrywki autorstwa naszej redakcji
  3. Oficjalna strona gry