Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 13 stycznia 2022, 14:20

autor: Ignacy Kruk

Kategoria wiekowa The Batman wzbudza kontrowersje i dyskusje

Przyznanie The Batman kategorii PG-13 stało się źródłem ożywionej debaty wśród społeczności zgromadzonej wokół filmu. Wielu miało nadzieję na wyższą kategorię, argumentując, że PG-13 zbyt mocno ogranicza przemoc i „dorosłe” aspekty nowego Batmana.

Batmańska trylogia Christophera Nolana jest powszechnie uznawana jako jedna z najlepszych ekranizacji komiksów o Mrocznym Rycerzu. Filmy Nolana nie stroniły od przemocy, mrocznej atmosfery i brutalnych starć, nie będąc przy tym zbyt przytłaczającymi produkcjami i mieszcząc się w granicach kategorii PG-13.

Powyższe stwierdzenie czyni rozgorzałą niedawno dyskusję, dotyczącą kategorii wiekowej The Batman, zaskakującą. Część społeczności zgromadzonej wokół dzieła Matta Reevesa zdaje się uważać, że wyższa kategoria pozwoliłaby produkcji rozwinąć skrzydła, które – według nich – skutecznie podcina PG-13. W odpowiedzi na te argumenty wielu trzeźwo odpowiada, że kategoria nie ma tak dużego wpływu na film, a poprzednie Batmany sprawnie poruszały się w ramach PG-13.

Poniżej możecie prześledzić omawiany wątek pod tweetem serwisu IGN:

Niektórzy stwierdzają wprost, że niższa klasyfikacja zniechęca ich do zobaczenia The Batman:

[Kategoria PG-13 - dop. red.] rujnuje dla mnie ten film, chciałem zobaczyć brutalnego i realistycznego Batmana, właśnie dlatego Ben Affleck był dla mnie definitywnym Mrocznym Rycerzem.

Inni uważają, że wyższa kategoria przełożyłaby się na fabularnie ciekawszy film:

Kategoria R pozwala historii pokazać swój prawdziwy potencjał, [w przypadku PG-13 - dop. red.] jeśli ktoś zostaje postrzelony, często nie widać nawet krwi, co niszczy iluzję. Poza tym Batman z kategorią PG-13 jest jak oglądanie Młodych Tytanów: Akcja.

Jeden z użytkowników uważa z kolei, że kategoria R nie pasuje do ekranizacji perypetii Batmana:

Nigdy nie było szans na to, że [The Batman - dop. red.] dostanie kategorię R. Ponadto, jeżeli piszesz scenariusz do Batmana z myślą o tej kategorii, podchodzisz do tego w niewłaściwy sposób.

Inny użytkownik wierzy, że Matt Reeves skutecznie porusza się w kategorii PG-13, często popychając jej ramy do granic możliwości:

Można było spodziewać się The Batman z PG-13. Nie wiem dlaczego niektórzy zakładają, że film będzie „family friendly”, podczas gdy Matt Reeves jest znany z wykorzystywania tej kategorii do granic jej możliwości. To zawsze było jego komfortowe środowisko, w którym, jestem tego pewny, spełni pokładane w nim oczekiwania i tym razem.

A jaka jest Wasza opinia? Wolelibyście, żeby The Batman wyszło poza granice kategorii PG-13?