Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 30 kwietnia 2012, 16:31

autor: Adrian Werner

Testujemy The Walking Dead na notebooku ASUS G74SX

Testujemy The Walking Dead na notebooku ASUS G74SX

The Walking Dead (wydawane w naszym kraju pod tytułem Żywe Trupy) to jedna z absolutnie najlepszych komiksowych serii ostatnich lat. Oparta na tej marce przygodówka studia Telltale okazała się świetną adaptacja, której udało się doskonale uchwycić klimat pierwowzoru. Sprawdźmy więc, jak z wirtualną inwazją zombiaków poradził sobie mocniejszy z naszych notebooków.

Zapraszamy też do przeczytania testu gry na słabszym z naszych notebooków, czyli ASUS'ie K53SV.

Wcielamy się w Lee Everetta. W momencie rozpoczęcia akcji siedzi on skuty kajdankami na tylnim siedzeniu radiowozu. Wybuch epidemii żywych trupów sprawia, że nasz bohater nigdy nie zostaje dowieziony do więzienia i zamiast tego musi walczyć o przetrwanie w świecie, w którym większość ludzi zamieniła się zombie.

The Walking Dead to przygodówka, więc większość czasu spędzamy na eksplorowaniu lokacji, prowadzeniu rozmów, zbieraniu przedmiotów i rozwiązywaniu zagadek.  Jednocześnie autorzy wprowadzili też sporo dynamicznych wyzwań, w których na dokonanie czynności mamy raptem kilka sekund. Te fragmenty doskonale budują atmosferę, bez zamieniania gry w zręcznościówkę.  Autorzy pokusili się też o wprowadzenie modnego obecnie systemu decyzji i konsekwencji. Większość konwersacji można przeprowadzić tylko raz, a na wybranie kwestii dialogowej mamy zawsze ograniczony czas.  Zarówno rozmowy jak i działania zmieniają bieg fabuły, więc grę warto przejść przynajmniej dwa razy.

The Walking Dead okazało się zaskakująco dobrą grą, która wnosi powiew  świeżości do mocno skostniałego już gatunku zombie. Autorom udało się stworzyć fascynującą opowieść, w której żywe trupy nie są jedynie mięsem armatnim, a równie ważne jak przeżycie są wewnętrzne rozterki bohaterów. Warto zagrać w tę przygodówkę i warto czekać na kolejne epizody. Całkiem możliwe, że Telltale właśnie tworzy najlepsze dzieło w swojej karierze.

 MINIMALNE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
    Procesor: Pentium 4 2.0 GHz
     Pamięć RAM: 3 GB 
    Karta grafiki: z 512 MB
    System operacyjny: 
Windows XP/Vista/7

 REKOMENDOWANE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
    Procesor: :Core 2 Duo 2GHz
     Pamięć RAM: 3 GB
    Karta grafiki:  z 1 GB
    System operacyjny: 
Windows XP/Vista/7


Wymagania są raczej naprawdę skromne. Przypomnijmy, że ASUS G74SX posiada procesor Intel Core i7-2630QM, 8 GB pamięci RAM oraz kartę grafiki GeForce GTX 560M z 3GB pamięci własnej (dokładny opis specyfikacji notebooka znajdziedzie w oddzielnej sekcji naszej strony), więc byłem pewien, że notebook nie będzie miał żadnych problemów z tą grą.

Ustawienia wysokie, rozdzielczość 1366 x 768

Testowanie rozpocząłem tradycyjnie od ustawień wysokich w rozdzielczości 1366 x 768. Notebook nie zawiódł moich nadziei. Przez większość czasu gra pozostawała w rejonach 59-61 klatek na sekundę (na więcej niż 61 FPS-ów silnik nie pozwala). Raz zdarzył się spadek do 54. Miało to miejsce jednak podczas wczytywania nowego poziomu. Innymi słowy, prędkości działania nic nie dało się zarzucić.

.

Ustawienia wysokie, rozdzielczość 1920 x 1080

Po podbiciu rozdzielczości 1920 x 1080 nie nastąpił żaden wielki spadek wydajności. Silnik schodził co najwyżej kilka klatek poniżej 60 FPS-ów, a i to działo się rzadko i tym samym wcale nie przeszkadzało w zabawie.

.

Podsumowanie

The Walking Dead okazał się nie być dla ASUS’a G74SX najmniejszym nawet wyzwaniem.  Nawet na maksymalnych detalach i rozdzielczości 1920 x 1080 nie pojawiały się żadne widoczne spowolnienia. Dzięki pełnemu komfortowi zabawy granie było czystą przyjemnością.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej