Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 5 lutego 2012, 09:18

Testujemy Magicka na notebooku ASUS G74SX

Testujemy grę Magicka na notebook ASUS G74SX.

Magicka była jedną z największych niespodzianek zeszłego roku. Jej wydawca nie mógł pozwolić sobie na kosztowną kampanię reklamową, więc gra musiała polegać jedynie na własnej dużej grywalności. Na szczęście tej ostatniej miała pod dostatkiem. Gracze docenili to, kupując do tej pory ponad 1,3 mln egzemplarzy. Sprawdźmy więc jak ten zaskakujący przebój radzi sobie na mocniejszym z naszych notebooków.

Magicka to zręcznościowe RPG, które na pierwszy rzut oka może przypominać Diablo. Przy bliższym przyjrzeniu okazuje się jednak czymś znacznie świeższym niż większość klonów gry Blizzarda. Decyduje o tym zarówno atmosfera, jak i mechanizmy zabawy. Magicka to bowiem pod względem fabularnym komedia. Scenariusz rozwija się z dużym przymrużeniem oka i stanowi parodię najbardziej ogranych konwencji gatunku fantasy. Takie podejście działa, ponieważ zaprezentowany humor jest udany i regularnie wywołuje salwy śmiechu.

Gracze wcielają się w magów i zgodnie z ich wybranym zawodem, w starciach używają głównie magii. To właśnie ona jest drugim elementem odróżniającym Magickę od Diablo. Każdy czarodziej dysponuje zestawem ośmiu podstawowych elementów (każdy przypisany do jednego klawisza numerycznego) w postaci wody, zdrowia, tarczy, mrozu, błyskawicy, arkany, ziemi oraz ognia. Każdy z nich pełni rolę samodzielnego czaru, ale prawdziwa zabawa zaczyna się dopiero gdy zaczynamy je łączyć. Autorzy w żaden sposób nie ograniczyli inwencji graczy, dlatego kombinacji są setki. Nie ma żadnego problemu, aby na przykład wzmocnić tarczę ogniem, dzięki czemu nie tylko ochroni nas przed obrażeniami, ale również podpali próbujących się zbliżyć wrogów. Natomiast parę tworzymy łącząc wodę i ogień. System ten wspaniale sprawdza się w akcji, oferuje gigantyczną swobodę poczynań, a eksperymentowanie z odkrywaniem nowych zaklęć daje niesamowitą frajdę.

Magicka oferuje długą kampanię (którą dodatkowo można rozbudować wieloma dodatkami DLC), którą możemy przejść samotnie lub w kooperacji z trzema kolegami. Poziom trudności jest wysoki, ale jednocześnie sprawiedliwy, więc po kolejnej porażce mamy ochotę spróbować jeszcze raz, zamiast z wściekłości rzucić klawiaturą w ścianę. Poza trybem fabularnym dostępna jest też odmiana popularnej obecnie Hordy, w której musimy wytrzymać szarże kolejnych, coraz silniejszych fal wrogów. Nie zabrakło też  map typu Challenge, gdzie możemy toczyć pojedynki z innymi graczami. Bogactwo trybów wieloosobowych to mocna strona gry, zwłaszcza, że skrzydła rozwija ona w pełni dopiero gdy w zabawie towarzyszą nam żywi ludzie.

Sukces Magicki był zasłużony. To najmiodniejsze i najbardziej oryginalne zręcznościowe RPG jakie ukazało się w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Jest to pozycja obowiązkowa zarówno dla fanów gatunku, jak i graczy, którzy po prostu mają ochotę zagrać w coś naprawdę świeżego.

WYMAGANIA SPRZĘTOWE
    Procesor: Pentium 4 2,4 GHz
    Pamięć RAM: 1 GB
    Karta grafiki: GeForce 8800
    System operacyjny: 
Windows XP/Vista/7 

Jak widać, wymagania są raczej standardowe. Przypomnijmy, że ASUS G74SX posiada procesor Intel Core i7-2630QM, 8 GB pamięci RAM oraz kartę grafiki GeForce GTX 560M z 3GB pamięci własnej (dokładny opis specyfikacji notebooka znajdziedzie w oddzielnej sekcji naszej strony).

.

Ustawienia maksymalne, rozdzielczość 1366 x 768

Silnik Magicki ma ustawiony na sztywno limit, który nie pozwala wyświetlać grze więcej niż 30-31 klatek na sekundę, choć na szczęście wyłącznie synchronizacji pionowej w panelu sterowania Nvidii rozwiązuje ten problem. Przy ustawieniach maksymalnych rozdzielczości 1366 x 768 gra cały czas pozostawała pomiędzy 50-60 klatkami na sekundę.

.

Ustawienia maksymalne, rozdzielczość 1920 x 768

Przy rozdzielczości 1920 x 1080 wydajność sporo spadła, ale nie na tyle aby przeszkadzać w zabawie. Nawet przy takich ustawieniach gra ani razu nie zeszła poniżej 34 klatek na sekundę, więc o żadnych spowolnieniach nie mogło być mowy.

.

Podsumowanie

ASUS G74SX  doskonale wypadł w starciu z Magicką. Niezależnie od  wybranej rozdzielczości i poziomu detali notebook dostarczał płynną rozgrywkę i wysoki komfort zabawy.