Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 10 grudnia 2015, 10:01

Tajemnice Bridgend, Rock the Kasbah - weekendowe premiery filmowe

Zanim nadejdzie wielkie uderzenie w postaci nowych Gwiezdnych wojen, zapraszam na ostatni tydzień spokoju w kinach. Wśród premier wyróżniają się: dramat Tajemnice Bridgend i komedia Rock the Kasbah z Billem Murrayem.

Tajemnice Bridgend

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

Oto zupełnie nieświąteczny, niezimowy i niewesoły film, który jednak zasługuje na Waszą uwagę. Tajemnice Bridgend to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami sprzed kilku lat mroczna historia pokazująca kawałek hermetycznego światka młodych ludzi w małym walijskim miasteczku. Mroczna tajemnica – seryjne samobójstwa nastolatków, które szokowały opinię publiczną przez kilkanaście lat – stanowi punkt wyjścia dla fabuły filmu. Młoda dziewczyna (znana z Gry o tron Hannah Murray) przyjeżdża do Bridgend z ojcem-policjantem i oczywiście wpada w „złe” towarzystwo. Potrzeba do dostosowania się do świata rówieśników, niezrozumienie ze strony dorosłych i dziwne, niepokojące zachowania nowych kolegów tworzą niesamowitą atmosferę pogłębianą przez mglistą okolicę, zimne zdjęcia i agresywną muzykę. Film miałem okazję oglądać na festiwalu Transatlantyk i pamiętam go do dziś, naprawdę dobra rzecz.

  1. Reżyseria: Jeppe Ronde
  2. Tytuł oryginalny: Bridgend
  3. Grają: Hannah Murray, Josh O’Connor, Adrian Rawlins

Rock the Kasbah

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

Barry Levinson to reżyser z doświadczeniem (Rain Man, Fakty i akty), który zaprosił do współpracy jednego z najbardziej uwielbianych współczesnych aktorów, Billa Murraya. Czy z takiego połączenia może wyjść coś słabego? Jeśli spojrzeć na recenzje i wyniki finansowe w USA, odpowiedź brzmi „tak”. Rock the Kasbah to podobno przykład zmarnowanej szansy na inteligentną muzyczną komedię. Podstarzały agent muzyczny podróżuje po Afganistanu, chcąc raz jeszcze poczuć się ważnym i przypadkiem odkrywa tam dziewczynę obdarzoną niezwykle pięknym głosem. Postanawia zostać jej mentorem - chcąc wypchnąć ją do sławy pomaga jej zdobyć laury w lokalnym programie muzycznym. Wszystko oczywiście dzieje się w niespokojnych czasach, co daje szansę na kilka niezłych, naładowanych humorem sytuacji. Obsada jest świetna, pomysł niezły, może więc warto dać filmowi szansę?

  1. Reżyseria: Barry Levinson
  2. Grają: Bill Murray, Kate Hudson, Bruce Willis

Oprócz tego do kin wchodzą jeszcze:

  1. Mandarynka (nakręcony iPhonem komediodramat o prostytutce poszukującej swojego niewiernego chłopaka),
  2. Czarodziejska góra (łącząca różne techniki opowieść o polskim antykomunistycznym aktywiście i artyście),
  3. Pionierzy marzyciele (rosyjski dramat o życiu trójki bardzo młodych ludzi urodzonych w czasach ZSRR).

Zapraszam pod koniec roku do zapoznania się z kolejnym zestawem najciekawszych filmowych premier. Za tydzień na ekrany wchodzą Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy, które zdeklasują konkurencję pod względem wpływów z biletów, a ostatni - świąteczny – weekend nie oferuje już niczego ciekawego. Zatem wesołych świąt!