Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 października 2018, 12:00

System Shock - trailer wersji alfa

Ukazał się nowy zwiastun odświeżonej wersji gry System Shock. Pokazuje on fragmenty gameplaya z obecnego stanu projektu, po tym jak autorzy porzucili zbyt ambitne plany pełnego remake’u i powrócili do pierwotnej wizji, znacznie wierniejszej pierwowzorowi z 1994 roku.

Gra ukaże się dopiero w 2020 roku. - System Shock - trailer wersji alfa - wiadomość - 2018-10-07
Gra ukaże się dopiero w 2020 roku.

Studio Night Dive udostępniło grywalną alfę gry System Shock, czyli odświeżonej wersji klasyka z 1994 roku. Wersja testowa trafiła do grupy graczy, wybranych spośród osób, które wsparły projekt na Kickstarterze. Jednocześnie autorzy wypuścili materiał wideo pokazujący, jak produkcja prezentuje się w akcji.

Przypomnijmy, że cykl produkcyjny gry okazał się mocno wyboisty. Początkowo planowano wierne odtworzenie pierwowzoru z ładniejszą grafiką i nowoczesnym interfejsem. Sukces na Kickstaterze (zebrano ok 1,3 mln dolarów) zawrócił jednak autorom w głowie i znacznie rozszerzyli oni skalę produkcji. Zmienili silnik z Unity na Unreal Engine 4 i zaczęli gruntownie przebudowywać mechanikę oraz wygląd poziomów.

Ostatecznie okazało się, że zapędzili się za daleko. Projekt stał się zbyt ambitny, a do tego za bardzo odbiegał od pierwowzoru. Zdecydowano się więc go porzucić i powrócono do pierwotnego, prostszego planu. Wypuszczony właśnie filmik jest pierwszą okazją do obejrzenia gameplaya z obecnego wcielenia projektu.

Alfa nadal korzysta z silnika Unreal Engine 4, ale oprawa wizualna wygląda wyraźnie prościej niż na wcześniejszych filmikach, a całość wydaje się być znacznie bardziej wierna pierwowzorowi z 1994 roku. Autorzy dokładnie odtworzyli architekturę poziomów i nawet wykorzystali tekstury z pierwszego System Shocka. W połączeniu z nowoczesnym silnikiem daje to ciekawy efekt retro i ogólnie całość prezentuje się obiecująco.

Premiera nowego System Shocka planowana jest dopiero na 2020 rok. Alfa udostępniona została wyłącznie na PC i na razie nie wiemy, czy twórcy dalej zamierzają opracować edycje konsolowe.

  1. Oficjalna strona gry