Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 lipca 2021, 10:06

SUPERHOT VR ofiarą review bombingu; twórcy usunęli kontrowersyjną zawartość

SUPERHOT VR padło ofiarą review bombingu. Wszystko przez aktualizację, która usunęła z gry niepokojące sceny dotyczące samookaleczania oraz samobójstwa.

W SKRÓCIE:
  • SUPERHOT VR padł ofiarą review bombingu.
  • Reakcja graczy związana jest z usunięciem z gry scen dotyczących samookaleczania oraz samobójstwa.
  • Niektórzy uznali ruch twórców za cenzurę.

SUPERHOT VR to dzieło polskich deweloperów, które spotkało się z bardzo pozytywnym przyjęciem ze strony graczy z całego świata. Trzy dni temu sytuacja ta zaczęła się jednak zmieniać. Na Steamie pojawiało się coraz więcej negatywnych recenzji tytułu, a teraz z pewnością możemy nazwać to pełnoprawnym review bombingiem. Część graczy zbulwersowała ostatnia aktualizacja produkcji.

Mały update opublikowany 21 lipca wprowadził do SUPERHOT VR tylko jedną zmianę. Z gry całkowicie usunięte zostały wszelkie sceny odwołujące się do samookaleczania lub samobójstwa. To kolejny krok po wcześniejszym umożliwieniu pominięcia tego rodzaju segmentów. Twórcy uznali bowiem, że powinni postąpić o wiele bardziej zdecydowanie.

Biorąc pod uwagę czasy, w jakich żyjemy, stać nas na więcej. Zasługujecie na coś lepszego. Wszystkie sceny obejmujące samookaleczanie zostały więc całkowicie wycięte z gry. Na tego rodzaju zawartość nie ma miejsca w wirtualnej rzeczywistości SUPERHOT. Żałujemy, że zajęło nam to tak dużo czasu.

Wcześniej wspomniane sceny były integralną częścią gameplayu SUPERHOT. Aby popchnąć akcję do przodu, konieczne było wykonywanie aktów sugerujących samobójstwo, takich jak strzał w swoją głowę. Szczególne kontrowersje segmenty te wywołały w grze w wersji VR. Niektórzy gracze od dłuższego czasu wyrażali w sieci swoje zaniepokojenie koniecznością wykonywania takich czynności. Wielu osobom całkowicie odbierały one przyjemność z rozgrywki.

SUPERHOT VR ofiarą review bombingu; twórcy usunęli kontrowersyjną zawartość - ilustracja #1
Ostatnie dni do gwałtowny napływ negatywnych recenzji, które zostały ukryte przez Steama.

Deweloperzy najpierw umożliwili więc pominięcie kłopotliwych scen, a kilka dni temu całkowicie usunęli je z gry. Jak widać, narazili się tym samym na gniew innej grupy graczy, która uznała ruch studia za cenzurę. Nie trzeba było długo czekać, by Steam zapełnił się negatywnymi recenzjami, które odwoływały się do ostatniej aktualizacji. W związku z ich rosnącą liczbą serwis oznaczył je jako „opinie nie na temat”. Zostały więc domyślnie ukryte i nie wliczają się do oceny gry.

Najprawdopodobniej jest to jednak jedynie burza w szklance wody. Apogeum występowania negatywnych recenzji osiągnięte zostało 22 lipca. Od tamtego czasu ich liczba drastycznie maleje. Jak widać, oburzonym graczom szybko znudził się opór przeciw działaniom studia. W związku z tym mało prawdopodobne jest ewentualne odwołanie decyzji twórców.

Warto pamiętać, że na razie wspomniana aktualizacja dotyczy jedynie wersji gry dostępnej na Steamie. Deweloperzy planują jednak wprowadzić ją także do edycji z innych źródeł, takich jak Oculus Store.