Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 lipca 2022, 16:54

Stray pobiło God of War; to najlepiej oceniana gra roku na Steamie

Stray radzi sobie znakomicie, a gracze oceniają je tak dobrze, że tytuł można uznać za najlepszą grę 2022 roku na Steamie, obecnie detronizującą God of War pod względem not.

Choć Stray raczej nie można nazwać dużą premierą, dzieło zespołu Blue Twelve Studio zaliczyło bardzo udany debiut. Jeszcze przed trafieniem na rynek kocia przygoda w cyberpunkowym mieście trafiła na listę bestsellerów Steama oraz zebrała wysokie oceny od recenzentów.

Najwyraźniej produkcja przypadła do gustu także licznym graczom. Na Steamie Stray aż 97,7% z prawie 44 tysięcy użytkowników wystawiło grze pozytywną ocenę. Tym samym tytuł wypadł porównywalnie dobrze jak pecetowe God of War. Albo i lepiej, bo w rankingu serwisu Steam250 Stray wyprzedza nordycki epizod losów Kratosa z wynikiem 8,61 i tym samym jest najwyżej ocenianą grą tego roku na Steamie. Portal ten przyznaje grom noty uzależnione od liczby oraz rodzaju recenzji otrzymanych od graczy (pozytywnych lub negatywnych).

Trzeba uczciwie zauważyć, że kocia przygoda w cyberpunkowym mieście ma na razie mniej ocen od ostatniego GoW-a (43 770 do 53 123 recenzji). Niemniej średnia ważona wypada na korzyść Stray, które zajmuje też 49. pozycję na liście najlepszych gier Steama wszech czasów.

Ponadto Stray wciąż przyciąga tłumy graczy. W chwili publikacji tego tekstu na samym Steamie w tytuł ten bawiło się ponad 9 tysięcy użytkowników jednocześnie, a w szczytowym momencie gra przyciągnęła więcej niż 35 tysięcy osób naraz. Pamiętajmy, że mówimy o produkcji dla jednego gracza stworzonej przez kilkunastoosobowy zespół, na której jednorazowe ukończenie wystarczy kilka godzin. Tak wielkie zainteresowanie tydzień po premierze to dla takiego tytułu wielki sukces.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej