Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 marca 2021, 12:30

Planszówka Stellaris podbiła Kickstartera

Stellaris Infinite Legacy, czyli planszówkowa adaptacja pecetowego przeboju studia Paradox, podbija serwis Kickstarter. Grze udało się zgromadzić ponad 1,3 mln dolarów po jednym dniu zbiórki.

W ostatnich latach popularne stało się tworzenie planszówek bazujących na popularnych grach z pecetów i konsol. Najnowszym projektem tego typu jest Stellaris Infinite Legacy, które już okazało się wielkim sukcesem na Kickstarterze.

Projekt wystartował wczoraj z celem minimalnym ustawionym na poziomie 50 tys. dolarów. W chwili pisania tej wiadomości, raptem dzień po rozpoczęciu zbiórki, licznik na stronie pokazuje już ponad 1,3 mln dolarów. Kwota ta mocno jeszcze wzrośnie, gdyż do końca akcji na Kickstarterze pozostały 24 dni.

Projekt w nietypowy sposób podchodzi to zaadaptowania marki na potrzeby rozgrywki stołowej. Opracowane przez firmę Paradox Stellaris to bardzo rozbudowana kosmiczna strategia 4X, w której podbijanie galaktyki potrafi zająć całe dnie, jeśli nie tygodnie. Planszówka ma być mocno odmienna. Stellaris Infinite Legacy zaprojektowano tak, aby było proste do opanowania, a pojedyncza rozgrywka nie trwała dłużej niż 2 godziny.

Takie podejście, choć zaskakujące, wydaje się właściwe. Odtworzenie poziomu rozbudowania pierwowzoru w stołowej formie byłoby karkołomnym zadaniem i raczej nie przyniosłoby miodnej planszówki. Kilka lat temu na rynek trafiła papierowa adaptacja Crusader Kings 2 i spotkała się z dosyć mieszanym odbiorem. Jednym z głównych zarzutów wobec autorów było to, że spróbowali zaadaptować wszystkie mechanizmy pierwowzoru, zamiast skupić się tylko na tych, które dobrze sprawdziłyby się w wersji stołowej.

Niestety, sporo poczekamy, aby sprawdzić, czy Stellaris Infinite Legacy okaże się godną uwagi pozycją, gdyż premiera gry planowana jest dopiero na kwiecień przyszłego roku. Za projekt odpowiada firma Academy Games. Wcześniej wydała ona wiele planszówek, na które pieniądze zebrano na Kickstarterze, więc raczej nie ma ryzyka, że obietnice twórców odnośnie Stellaris Infinite Legacy zostaną bez pokrycia.

  1. Stellaris Infinite Legacy - strona Kickstartera
  2. Oficjalna strona gry Stellaris
  3. Stellaris – poradnik do gry
  4. Recenzja gry Stellaris – Paradox podbija kosmos