Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 stycznia 2022, 09:30

Steam z nową funkcją ułatwiającą przełączanie między PC i Steam Deck

Platforma Steam zyskała funkcję dynamicznej synchronizacji z chmurą. Pozwoli to wygodnie przełączać się między instancjami na komputerze i Steam Decku, bez konieczności wcześniejszego wylogowania się z gry.

W SKRÓCIE:
  1. Steam otrzymał funkcję dynamicznej synchronizacji z chmurą, pozwalającą na płynne przełączanie się między rożnymi urządzeniami,
  2. dzięki temu Steam Deck prześle do chmury dane z naszymi postępami, zanim zostanie wprowadzony w tryb uśpienia, pozwalając na komfortowe kontynuowanie zabawy na pececie,
  3. gdy wrócimy do Steam Decka, gra będzie pamiętała nasze postępy z innych urządzeń.

Studio Valve poinformowało na oficjalnym blogu Steam o zaimplementowaniu dynamicznej synchronizacji z chmurą. Funkcję zaprojektowano przy okazji prac nad wsparciem dla Steam Decka. Umożliwia ona graczom płynne przełączanie się między instancjami gry na Steam Decku oraz komputerze, bez konieczności wcześniejszego wylogowania się.

Dzięki temu Steam automatycznie prześle wszystkie zmodyfikowane dane gry do chmury, zanim Deck przejdzie w tryb uśpienia. Następnie będziemy mogli wznowić grę na dowolnym komputerze lub innym urządzeniu, a Steam automatycznie pobierze wszelkie zmiany zapisanego stanu gry. Prześle je również na Steam Decka, gdy powrócimy na nim do zabawy.

Dynamiczna synchronizacja z chmurą nie jest obowiązkową funkcją, w związku z czym deweloperzy nie będą musieli jej aktywować. Zapewne będzie jednak inaczej, gdyż w wypadku jej braku każdy użytkownik, który zatrzyma działanie Decka, gdy gra jest uruchomiona, a następnie spróbuje wznowić zabawę na innym urządzeniu, zostanie poproszony o skorzystanie z Decka w celu zamknięcia uruchomionego procesu (co prześle dane do chmury) lub kontynuowania bez uwzględnienia postępu z ostatniego zapisu gry.

Funkcję dynamicznej synchronizacji z chmurą wprowadzono po analizie zachowania graczy na innych urządzeniach przenośnych. Osoby z nich korzystające, rzadko kiedy wychodzą z gry w chwili przerwania zabawy. W przypadku posiadaczy Steam Decka, którzy często będą grali również na komputerach stacjonarnych i laptopach, niezaimplementowanie synchronizacji powodowałoby spore problemy.

Przypomnijmy na koniec, że wysyłka pierwszych egzemplarzy konsumenckich Steam Decka ma ruszyć w przyszłym miesiącu. Niestety wszystkie egzemplarze szykowane na luty zostały już zakupione. Jeśli dokonacie rezerwacji dzisiaj, to na dostawę będziecie musieli poczekać do drugiej połowy 2022 roku.

  1. Steam Deck – oficjalna strona
  2. Steam Deck w sklepie Steam
Steam z nową funkcją ułatwiającą przełączanie między PC i Steam Deck - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.