Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 marca 2019, 22:01

autor: Ender

Steam obiecuje wyeliminować fale negatywnych recenzji gier

Valve ogłosiło, że będzie znacznie skuteczniej walczyć z falami negatywnych recenzji w serwisie Steam, które wystawiane są z powodów niezwiązanych z konkretnymi grami i mają na celu tylko obniżenie ogólnej oceny.

W ostatnim czasie często słyszymy o zalewie negatywnych recenzji w serwisie Steam, pojawiających się z wielu mniej lub bardziej poważnych powodów, które nie są związane bezpośrednio z samą grą. Często w ten sposób fani wyrażają swoje niezadowolenie z antykonsumenckich poczynań konkretnych wydawców i deweloperów, stosujących np. różne formy DRM, albo atakują wyrażane przez nich poglądy polityczne, jak ostatnio w przypadku tajwańskiego horroru Devotion krytykowanego przez chińskich graczy. Steam ogłosił właśnie, że ma zamiar postawić tamę tego typu praktykom.

W oficjalnym wpisie na blogu Steama załoga sklepu przedstawiła plan, który ma powstrzymać zalew fałszywych i negatywnych ocen gier. W pierwszej kolejności Valve ma zamiar pod względem treści analizować opinie graczy, ignorując te, które nie odnoszą się bezpośrednio do danego tytułu i mają na celu zaniżyć jego notę w sklepie. Monitorowana będzie także częstotliwość pojawiania się recenzji. Po konsultacji z deweloperem zignorowane zostaną np. w dużej mierze negatywne oceny hurtowo publikowane w krótkim okresie.

Bardziej surowy monitoring ma też jednak swoje gorsze strony. Valve potwierdza na przykład, że nie ma zamiaru uwzględniać negatywnych ocen wystawianych z powodu używania przez grę systemów DRM, takich jak Denuvo. Według serwisu, przeciętny konsument nie dba o tego typu zagadnienia, więc logiczne jest to, by ocena, jaką widzi, nie odzwierciedlała związanych z nimi kontrowersji.

Warto zaznaczyć, że żadne recenzje nie będą usuwane. Wciąż będziemy mogli je znaleźć i przeczytać, by wyrobić własne zdanie. Co więcej, jeżeli chcemy nadal widzieć ogólną ocenę gier biorącą pod uwagę także wszystkie zignorowane przez system opinie, możemy skorzystać z nowej opcji w preferencjach Steama. Wkrótce powinniśmy przekonać się, jak nowa polityka serwisu sprawdzi się w działaniu.

Załoga sklepu będzie monitorować i w razie potrzeby niwelować skutki zmasowanych i krótkotrwałych fal negatywnych recenzji gier. - Steam obiecuje wyeliminować fale negatywnych recenzji gier - wiadomość - 2019-03-16
Załoga sklepu będzie monitorować i w razie potrzeby niwelować skutki zmasowanych i krótkotrwałych fal negatywnych recenzji gier.
  1. Oficjalna strona serwisu Steam

Ostatnia aktualizacja: 2019-03-15

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.