filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 26 kwietnia 2024, 13:30

autor: Pamela Jakiel

Star Wars: The Acolyte odejdzie od oryginalnego konceptu George’a Lucasa co do Mocy. „Pomysł odstąpienia od tego był interesujący”

Gwiezdne wojny: Akolita to nadchodzący serial Disneya, który skupi się na użytkownikach Ciemnej strony Mocy. Showrunnerka produkcji wyjawiła, czego możemy spodziewać się po serialu, jeśli chodzi o kwestię Mocy i panującej w niej równowagi.

Źródło fot. Gwiezdne wojny: część V - Imperium kontratakuje, Irvin Kershner, Lucasfilm, 1980
i

Star Wars: The Acolyte za nieco ponad miesiąc zadebiutuje na Disney+. Produkcja, której akcja rozgrywa się w odległej galaktyce, zapowiada się jako intrygujące dzieło z wielu powodów. Przede wszystkim serial ma skupić się na użytkownikach Ciemnej strony Mocy. Co ciekawe, sama koncepcja Mocy i jej równowagi, jaką przedstawi w serii showrunnerka Leslye Headland, znacznie różni się od tej, którą oryginalnie wymyślił George Lucas.

W 2014 roku twórca Gwiezdnych wojen wyjaśnił, że „kiedy przechodzisz na Ciemną stronę, równowaga zostaje zachwiana i stajesz się egoistą”. Dla Lucasa to Jasna strona Mocy była tą właściwą, prawdziwą Mocą, a z Ciemną swego czasu kojarzył to, co negatywne, złe, nienawistne czy pozbawione harmonii.

Tymczasem jak w niedawnym wywiadzie wyjawiła twórczyni Akolity, jej serial będzie prezentował inną – zaprzeczającą pierwotnemu pomysłowi Lucasa – koncepcję Mocy i jej równowagi. Headland postrzega Moc jako niemogącą istnieć bez swej ciemnej strony.

Szczerze mówiąc, patrzę na to tak, że nie ma światła bez ciemności. Nie ma dobra bez zła. Dla mnie więc w Mocy chodzi o balans. To nie jest supermoc z Marvela. […] Osoby wrażliwe na Moc są potężne, ponieważ osiągnęły balans. Yoda mówi, że jego sprzymierzeńcem jest Moc. Pomysł odstąpienia od tego był naprawdę interesujący. Jeśli nie masz równowagi, Moc cię nie ochroni.

Star Wars: The Acolyte nie będzie oczywiście pierwszym serialem, który zreinterpretuje pierwotny pomysł George’a Lucasa. Inne podejście do kwestii Mocy i jej rozumienia ukazywały chociażby takie serie jak Ahsoka czy Gwiezdne wojny: Wojny klonów. Z pewnością jednak produkcja Akolita, która z założenia koncentruje się na użytkownikach Ciemnej strony Mocy, zaprezentuje Moc z cennej perspektywy.

Star Wars: The Acolyte zadebiutuje na platformie Disney+ 4 czerwca 2024 roku.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Pamela Jakiel

Pamela Jakiel

Filmoznawczyni, absolwentka MISH Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej praca magisterska dotyczyła nowej duchowości w kinie współczesnym. Redaktorka serwisu Filmomaniak od kwietnia 2023 roku, wspiera redaktora prowadzącego i szefową wszystkich newsmanów. Wcześniej pisała do naEkranie. Jeśli po raz setny nie ogląda Dziewiątych wrót, to po raz pierwszy czyta książki Therese Bohman i Donny Tartt. Woli gnozę od grozy, dramaty od horrorów, Junga od Freuda. W muzeach tropi obrazy symbolistów. Biega długie dystanse, jeszcze dłuższe pokonuje gravelem. Uwielbia jamniki.

więcej