filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 3 maja 2023, 09:01

autor: Marcin Nic

Kolor ma znaczenie. Co mówi o mieczach świetlnych z Gwiezdnych wojen?

Miecze świetlne są jednymi z najbardziej ikonicznych przedmiotów w uniwersum Gwiezdnych wojen. Wytłumaczymy, co oznaczają różne kolory broni charakterystycznej dla Jedi i Sithów.

Źródło fot. Gwiezdne wojny: część VI – Powrót Jedi; George Lucas; Lucasfilm; 1983
i

Przez długi czas fani Star Wars żyli w przekonaniu, że rycerze Jedi i Sithowie korzystali z mieczy świetlnych w trzech kolorach - niebieskim, zielonym oraz czerwonym, przeznaczonym dla użytkowników Ciemnej Strony Mocy. Ciągłe rozszerzanie kanonu sprawiło, że w uniwersum zaczęły pojawiać się postacie korzystające z mieczy o innym zabarwieniu.

Jednak od czego zależało, jaki kolor posiadał używany przez daną postać oręż? Podobnie jak wiele rzeczy w Gwiezdnych wojnach, odpowiedź na to pytanie może być prosta lub bardziej skomplikowana. Duża w tym mierze zasługa ciągle zmieniającemu się kanonowi, który rozrósł się do ogromnych rozmiarów w porównaniu z wizją, jaką w 1977 roku zaprezentował George Lucas. Postaramy się jednak odpowiedzieć na postawione powyżej pytanie.

Skąd miecze świetlne brały swój kolor w Star Wars?

Zanim jednak przyjrzymy się różnym wariantom kolorystycznym samych mieczy świetlnych, przybliżymy sposób, w jaki oręż ten zyskiwał charakterystyczne dla siebie zabarwienie. Kolor klingi miecza świetlnego zależał tak naprawdę od kryształu, będącego źródłem jego energii.

Ostrze miecza świetlnego przybiera kolor kryształu w środku. Jak można się domyślić, niebieski kryształ emituje ostrze o właśnie takim zabarwieniu, a czerwony kryształ powoduje, że miecz świetlny ma charakterystyczny szkarłatny odcień broni Sithów.

Warto jednak zauważyć, że pomysł ten pojawił się w momencie rozszerzania uniwersum. Podczas tworzenia oryginalnej trylogii George Lucas planował wprowadzić kryształ, jednak miał on być pierwotnie artefaktem związanym z ciemną stroną Mocy.

Tak się jednak nie stało, a sam pomysł został wprowadzony do kanonu w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. To właśnie wtedy wydana została książka Young Jedi Knights: Lightsaber, w której opisany został proces tworzenia miecza świetlnego (via ComicBook).

Jakiego koloru mogą być miecze świetlne w Star Wars?

Niebieski

Ze wszystkich znanych kolorów mieczy świetlnych to właśnie niebieskie są najczęściej utożsamiane z rycerzami Jedi. Po raz pierwszy można je zobaczyć przy okazji Nowej nadziei, dzięki czemu kolor ten po dziś dzień kojarzy się z Zakonem Jedi oraz przeznaczeniem młodego Luke’a Skywalkera. Chociaż niebieski nie jest jedynym zabarwieniem używanym przez rycerzy związanych z Jasną Stroną Mocy, to z pewnością był on najbardziej powszechny.

Kolor ma znaczenie. Co mówi o mieczach świetlnych z Gwiezdnych wojen? - ilustracja #1
Źródło fot.: Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi; Rian Johnson; Lucasfilm; 2017

Niebieskie miecze świetlne reprezentują prawość i odwagę, czyli główne cechy rycerzy Jedi, a także silne „duchowe połączenie” użytkownika z kryształem. Oręż takiego koloru używany był przez takie postacie jak Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker, Luke Skywalker oraz hrabia Dooku przed jego przejściem na Ciemną Stronę.

Zielony

Drugi najpopularniejszy kolor miecza świetlnego wśród rycerzy Jedi. W tym przypadku jest on ściśle powiązany z harmonią, chęcią niesienia pomocy, współpracy oraz duchowości użytkownika. W kanonie miecz świetlny używany jest przez najmądrzejszych Jedi, takich jak Yoda, Qui-Gon Jinn, a później Luke Skywalker po ukończeniu szkolenia.

Kolor ma znaczenie. Co mówi o mieczach świetlnych z Gwiezdnych wojen? - ilustracja #2
Źródło fot.: Gwiezdne wojny: Powrót Jedi; George Lucas; 1983

Fioletowy

Jeden z najrzadszych kolorów mieczy świetlnych. Fani Gwiezdnych wojen mogą kojarzyć go z filmu Gwiezdne wojny: Atak Klonów. Jedynym znanym w kanonie użytkownikiem korzystającym z oręża o tym zabarwieniu był Mace Windu. Co ciekawe, kolor ten został wprowadzony na prośbę grającego tę postać Samuela L. Jacksona. W rozszerzonym wszechświecie fioletowy miecz świetlny wskazuje na moralną dwuznaczność oraz niepewność użytkownika, który wykazuje połączenie zarówno z jasną, jak i ciemną stroną Mocy.

Kolor ma znaczenie. Co mówi o mieczach świetlnych z Gwiezdnych wojen? - ilustracja #3
Źródło fot.: Gwiezdne wojny: Zemsta Sithów: George Lucas; 2005

Żółty

Taki kolor miecza świetlnego posiada niewielka ilość użytkowników. W pewnym momencie kanonu Gwiezdnych wojen oręż o takim zabarwieniu dzierżyły Asajj Ventress oraz Ahsoka Tano. Po raz ostatni broń o takim kolorze mogliśmy zobaczyć przy okazji filmu Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie, w którym Rey Skywalker dzierży żółty miecz świetlny po ostatecznym pokonaniu Palpatine’a i przywróceniu równowagi Mocy. W rozszerzonym wszechświecie jego geneza połączona jest ze starożytnym Jedi Jadenem Korrem, który oczyścił czerwony kryształ miecza świetlnego zamieniając go na żółty. Mogło to wskazywać na pobożną naturę użytkownika.

Kolor ma znaczenie. Co mówi o mieczach świetlnych z Gwiezdnych wojen? - ilustracja #4
Źródło fot.: Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie; J.J. Abrams; Lucasfilm; 2019

Pomarańczowy

Najnowszy dodatek do kanonu Gwiezdnych wojen. Wraz z premierą gry Star Wars Jedi: Upadły zakon pomarańczowy kolor został wprowadzony do uwielbianego na całym świecie uniwersum. Na tę chwilę Cal Kestis jest jedyną kanoniczną postacią dzierżącą pomarańczowe ostrze, ale w przyszłości może się to zmienić. Wszystko za sprawą serialu Ahsoka, w którego zwiastunie widzimy postać władającą mieczem o tym kolorze.

Kolor ma znaczenie. Co mówi o mieczach świetlnych z Gwiezdnych wojen? - ilustracja #5
Źródło fot.: Ahsoka; Dave Filoni; Lucasfilm; 2023

Biały

Białe miecze świetlne były używane głównie przez Ahsokę Tano, która odzyskała kryształy z broni używanej przez Szóstego Brata. Oryginalnie emitowały one czerwone ostrze, ale Ahsoka oczyściła je za pomocą Mocy i przywróciła im biały kolor, który ostatecznie reprezentował jej status niezależnej jednostki, ponieważ nie była już powiązana z Jedi i nie miała żadnego pokrewieństwa z ciemną stroną Mocy.

Kolor ma znaczenie. Co mówi o mieczach świetlnych z Gwiezdnych wojen? - ilustracja #6
Źródło fot.: Ahsoka; Dave Filoni; Lucasfilm; 2023

Czerwony

Niezaprzeczalnie najbardziej ikoniczny kolor, związany z postaciami reprezentującymi ciemną stronę Mocy. Co ciekawe, Sithowie nie są w stanie wytworzyć połączenia z użytymi kryształami i muszą zastosować inne metody budowy mieczy świetlnych. W kanonie proces ten określany jest jako „krwawienie” i polega na wlaniu całej nienawiści i negatywnych emocji do kryształu, co powoduje zmianę jego zabarwienia na czerwoną. Kolor ten używany był przez Dartha Vadera, hrabiego Dooku, Dartha Sidiousa czy też Dartha Maula i Kylo Rena.

Kolor ma znaczenie. Co mówi o mieczach świetlnych z Gwiezdnych wojen? - ilustracja #7
Źródło fot.: Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie; Gareth Edwards; Lucasfilm; 2016

Czarny

Jedyny w swoim rodzaju kolor miecza świetlnego, który po raz pierwszy został zaprezentowany szerszej widowni przy okazji jednego z odcinków animacji Gwiezdne wojny: Wojny klonów. Od tamtego czasu Darksaber stał się integralną częścią uniwersum, będąc w centrum wydarzeń serialu Mandalorianin. Ostrze zostało stworzone przez Tarre Vizsla, pierwszego mandalorianina. Swoim wyglądem miecz nie przypomina tradycyjnych broni wykorzystywanych przez rycerzy Jedi i Sithów. Dotychczas korzystali z niego między innymi Din Djarin, Mof Gideon oraz Darth Maul.

Kolor ma znaczenie. Co mówi o mieczach świetlnych z Gwiezdnych wojen? - ilustracja #8
Źródło fot.: Mandalorianin; Jon Favreau; Disney+; 2019

Marcin Nic

Marcin Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w końcu wylądował w GRYOnline.pl. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Miłośnik NBA, który uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

więcej