Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 lutego 2023, 12:54

autor: Kamil "grim_reaper" Kleszyk

Square Enix jest na dużym minusie względem 2021 roku

Z najnowszego raportu finansowego Square Enix dowiadujemy się, że firma zanotowała znaczny spadek zysków względem poprzedniego roku. Wydawca nie zamierza się jednak załamywać i zapowiada, że pracuje nad kolejnymi wysokobudżetowymi grami (w tym nowymi markami).

Źródło fot. Square Enix
i

Wygląda na to, że Square Enix jest kolejną dużą firmą branży gier wideo, która w ostatnim czasie doświadcza problemów. Wedle opublikowanych przez korporację wyników finansowych za okres między kwietniem a grudniem zeszłego roku, japońskie przedsiębiorstwo zanotowało przychód na poziomie 184,3 mld jenów, co oznacza spadek o 12,9% w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku. Z kolei zysk operacyjny okazał się niższy aż o 21,6% i wyniósł 38,7 mld jenów (via TechRaptor).

Ponadto z raportu dowiadujemy się, że kłopotów nie ustrzegły się działy odpowiedzialne za gry mobilne i na przeglądarki. Wysokobudżetowe produkcje przeznaczone na PC i konsole też nie spełniły pokładanych w nich nadziei i nie osiągnęły wyników sprzedażowych analogicznych do poprzedniego roku fiskalnego (co wynika w dużej mierze z braku tak głośnych i udanych premier jak te wydane w 2021 r.).

Co ciekawe, japoński wydawca, zamiast szukać oszczędności, planuje po prostu dostarczyć na rynek więcej gier. Czy takie działanie się opłaci? Odpowiedź na to pytanie poznamy za jakiś czas.

Mimo że ostatnio na rynku pojawiło się niezbyt ciepło przyjęte Forspoken, Square Enix ma jeszcze szansę odkuć się chociażby wyczekiwanym Final Fantasy XVI, które zadebiutuje 22 czerwca.

Kamil Kleszyk

Kamil Kleszyk

Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Zamiast obliczać, ile Ala ma kotów, wolał zamykać się w swoim świecie i wymyślać nowe historie ulubionego anime – Dragon Ball. Po latach nauki przyszedł czas stagnacji, którą wolał nazywać „szukaniem życiowego celu”. Wypatrując przeznaczenia w trakcie 58. seansu ukochanej Szklanej pułapki, postanowił – niczym John McCLane – zawalczyć o lepszą przyszłość. Z pomocą przyszła redakcja Gry-Online.pl, która przyjęła go pod swoje skrzydła. Jako że autor jest świeżakiem w newsroomie, nie ma jeszcze docelowej tematyki na jakiej chce się skupić (mimo że podstępny Łosiu wabi go w mroki gamingu). Możecie się zatem spodziewać od „Ponurego Żniwiarza” newsa o symulatorze rolnictwa, jak i wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Jeśli kiedykolwiek usłyszycie, że granie na konsoli i oglądanie filmów do niczego nie doprowadzi – przypomnijcie sobie Kamila.

więcej