Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 listopada 2020, 18:20

Spór o piłkarzy w FIFA 21. EA odpowiada na zarzuty

Firma Electronic Arts odniosła się do zarzutów o bezprawne wykorzystanie wizerunku niektórych piłkarzy w grze FIFA 21. Przedstawiciele EA Sports zapewnili, że obecność wirtualnych podobizn Zlatana Ibrahimovicia, Garetha Bale’a etc. jest całkowicie legalna na podstawie umów zawartych przez wydawcę.

Ostatnie miesiące obfitowały w zapowiedzi kolejnych procesów sądowych przeciwko firmie Electronic Arts. Większość z nich dotyczy zarzutów związanych z FIFA Ultimate Team, ale na ich tle wyróżnia się pozew Zlatana Ibrahimovicia za rzekomo bezprawne wykorzystanie jego wizerunku w ostatniej odsłonie piłkarskiej serii. Tak jak w przypadku wcześniejszych oskarżeń, wydawca nie omieszkał szybko odnieść się do całej sprawy. W oświadczeniu dla gazety The Guardian i paru serwisów zespół EA Sports potwierdził, że ma prawo do korzystania z podobizn Ibrahimovicia, Garetha Bale’a i innych zawodników w FIF-ie 21 na podstawie umów z takimi podmiotami jak FIFPro oraz Premier League:

Wyraźnie podkreślamy, że umowy dają nam prawo do uwzględnienia w naszej grze wszystkich obecnych w niej modeli piłkarzy. Jak już wspomniano, nabywamy te licencje bezpośrednio od lig, zespołów i poszczególnych graczy. Ponadto współpracujemy z FIFPro, by mieć pewność, że możemy włączyć do naszej produkcji tak wielu zawodników, jak to możliwe, aby stworzyć najbardziej autentyczną grę. W tym przypadku nasze prawa do podobizn piłkarzy wynikają z umowy klubowej z AC Milan i naszej długoletniej, ekskluzywnej współpracy z Premier League, która obejmuje wszystkich graczy Tottenham Hotspur.

Oświadczenie EA Sports w zasadzie nie pozostawia miejsca na dyskusję. O wątpliwym charakterze oskarżeń Ibrahimovicia (oraz rzekomych setek piłkarzy, którzy poszli jego śladem) pisaliśmy już wczoraj, zwracając uwagę nie tylko na umowy wspomniane przez Electronic Arts, lecz także garść innych kuriozalnych przesłanek. Niemniej nie znaczy to, że sprawa jest zamknięta. Reprezentujący Bale’a Jonathan Barnett stwierdził w komentarzu dla The Guardian, że problem sprowadza się do wprowadzania przez organizację FIFA „wielu zasad i przepisów” mających zapewnić dbanie o interesy zawodników, ale w praktyce nic one nie dają:

Obecnie piłkarze nie są opłacani [za wykorzystanie ich wizerunku – przyp. autora]. Dla nas wielkim problemem jest fakt, że FIFA wprowadza mnóstwo zasad i przepisów i zapewnia, iż zadbają one o interesy zawodników, ale w oczywisty sposób tak nie jest.

Najwyraźniej tym razem zarzuty skierowane są nie tylko pod adresem samego Electronic Arts, lecz także innych podmiotów powiązanych z piłką nożną. Czyżby sprawa podobizn piłkarzy w serii FIFA była tylko pretekstem do działań przeciwko organizacji, której cykl zawdzięcza swą nazwę? Tak czy owak czekamy na dalszy rozwój wypadków.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej