Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 28 września 2015, 13:09

autor: Góral

Spider: Rite of the Shrouded Moon - niedoceniona perełka w lovecraftowskim klimacie

W tym tygodniu przedstawiamy Spider: Rite of the Shrouded Moon, które, pomimo iż jest doskonałą kontynuacją świetnej gry z 2009 roku, nie sprzedaje się zbyt dobrze.

W tym tygodniu postanowiliśmy wyjątkowo zmienić formułę mobilnej perełki, zwracając Waszą uwagę na nieco starszą (ale w sumie i tak całkiem świeżą) produkcję, która w minionym tygodniu nie doczekała się żadnej nowej wersji ani aktualizacji. Okazało się jednak, że wydane w sierpniu bieżącego roku świetne Spider: Rite of the Shrouded Moon nie radzi sobie zbyt dobrze. W związku z tym śpieszymy z pomocą.

Tytuł jest kontynuacją wypuszczonego w 2009 roku Spider: The Secret of Bryce Manor, które swego czasu osiągnęło spory sukces, zachęcając deweloperów do zainwestowania czasu i pieniędzy w część drugą. W ciągu ostatnich sześciu lat rynek bardzo się zmienił i obecnie zdominowany jest przez aplikacje free-to-play. W związku z tym płatny tytuł, który zgarnął fenomenalne recenzje (średnia w Metacritic przekracza 90 punktów) jest dla deweloperów ze studia Tiger Style porażką finansową. Na produkcję poświęcono ponad dwa lata, a w pracach uczestniczyło 20 osób, z czego 6 robiło na pełny etat. Obecnie studio przewiduje jednak, że zarobi na Spider: The Secret of Bryce Manor 1/3 tego, co uzyskano na pierwszym „pająku”.

Krótko pisząc, czasy sielanki gier typu premium na urządzeniach mobilnych się skończyły. Dawniej mniejszym deweloperom łatwiej było osiągnąć sukces, obecnie rynkiem trzęsą duże firmy, zjadające znaczną część tortu. Przedstawiciel dewelopera stwierdził w wywiadzie dla PocketGamer.biz, że to i tak dopiero początek „bolesnej fali konsolidacji i reorganizacji rynku”.

Szkoda, że nie wszystkie dobre gry nie są doceniane, ale gorąco zachęcamy Was do spróbowania Spider: Rite of the Shrouded Moon. Tytuł kosztuje nieco ponad 20 zł (sporo mniej, niż wyceniona na niemal 13 euro wersja ze Steama), ale w zamian zapewnia mnóstwo świetnej zabawy. Podczas rozgrywki wcielamy się bowiem w pająka przemierzającego klimatyczne lokacje w poszukiwaniu pożywienia. W trakcie polowania trzeba wykazać się sprytem, zręcznością oraz ciekawością, gdyż produkcja oferuje sporo sekretów i ukrytych pomieszczeń. Wszystko to oznacza, że na nudę i brak zajęć w tym przypadku z pewnością narzekać nie można. Polecamy!